HomeOświataPolskie MSZ wydało ponad 30 tys. legitymacji dla uczniów i nauczycieli szkół polonijnych, głównie – na Zachodzie

Polskie MSZ wydało ponad 30 tys. legitymacji dla uczniów i nauczycieli szkół polonijnych, głównie – na Zachodzie

Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP wydało ponad 30 tysięcy legitymacji dla uczniów i nauczycieli szkół polonijnych, które uprawniają do zniżek podczas pobytu w Polsce. Nowe przepisy umożliwiające otrzymanie takiej legitymacji weszły w życie 21 kwietnia 2017 roku.

Legitymacja daje uczniom i nauczycielom polonijnym takie same przywileje, jakie mają ich koledzy w Polsce. Dzięki niej mogą więc korzystać ze zniżek na przejazdy koleją, komunikacją miejską oraz na bilety wstępu do muzeów czy parków narodowych na terenie Polski.

Od czasu wprowadzenia nowych przepisów polski MSZ wydał 27,5 tysiąca legitymacji ucznia oraz 3 338 legitymacji nauczyciela. W krajach Europy Zachodniej taką legitymację posiada ponad 23,5 tysiąca dzieci, na Wschodzie niecałe 2 tysiące. W tej części Europy znacznie popularniejsza jest Karta Polaka, która daje więcej przywilejów. Spora grupa posiadaczy legitymacji polonijnej znajduje się w Ameryce Północnej – około 5 tysięcy dzieci.

Wiceminister Spraw Zagranicznych Jan Dziedziczak podkreśla, że posiadanie legitymacji daje nie tylko realne przywileje, ale również ma swoje znaczenie symboliczne. Jest ono znakiem przynależności do grona osób uczących się języka polskiego oraz związanych z polską kulturą i dziedzictwem. Jak mówi wiceminister, poprzez dokument MSZ chce podziękować w imieniu państwa polskiego wszystkim uczniom za granicą, ich rodzicom i nauczycielom, przekazującym polskość następnym pokoleniom.

W grudniu 2016 roku na wniosek prezydenta Andrzeja Dudy Sejm RP przyjął zmiany w przepisach, które uprawniają uczniów szkół polonijnych oraz osoby uczące się języka polskiego w szkołach obcych systemów oświaty oraz nauczycieli tych szkół do otrzymania polskich legitymacji ucznia i nauczyciela. Aby otrzymać dokument, rodzic lub opiekun prawny dziecka musi wypełnić wniosek dostępny na stronie internetowej konsulatu. Można go złożyć indywidualnie w konsulacie, dołączając dokumenty potwierdzające pobieranie nauki języka polskiego lub innych przedmiotów w języku polskim, lub za pośrednictwem szkoły, w której uczy się dziecko – wówczas nie ma potrzeby dołączania wspomnianych dokumentów. Konsul ma 30 dni na wydanie legitymacji, którą odebrać należy w miejscu złożenia wniosku.

Więcej informacji na temat zasad przyznawania i korzystania z legitymacji można znaleźć na stronie polskiego MSZ. O tym, w jaki sposób należy składać wniosek w polskim konsulacie, pisaliśmy tutaj.

Znadniemna.pl na podstawie: Kresy24.pl/IAR/msz.gov.pl

Najnowsze komentarze

Skomentuj

Skip to content