HomeSpołeczeństwoSpotkania noworoczne w oddziałach ZPB (zdjęcia)

Spotkania noworoczne w oddziałach ZPB (zdjęcia)

Trwa okres spotkań świąteczno-noworocznych w strukturach i oddziałach Związku Polaków na Białorusi.

Przebiegają one według podobnego scenariusza. Działacze ZPB najczęściej spotykają się w kościele, wynajętym lokalu, bądź mieszkaniu prywatnym. Miejscowa młodzież i dzieci grają przedstawienie jasełkowe, artystycznie uzdolnieni dorośli i młodzież, bądź zaproszeni artyści przedstawiają program artystyczny o świąteczno-noworocznym zabarwieniu tematycznym. Przed, bądź po koncercie, obecni na spotkaniu odmawiają modlitwę i łamią się opłatkiem, składając sobie nawzajem życzenia na Nowy Rok.

Na spotkanie świąteczno noworoczne przybywają goście. Mogą to być: przedstawiciele Zarządu Głównego ZPB, organizacje partnerskie i przyjaciele z Polski, albo akredytowani na Białorusi polscy dyplomaci.

Proponujemy Państwu fotorelacje ze spotkań świąteczno-noworocznych, które odbyły się w oddziałach ZPB w ostatnich dniach 2017 i na początku 2018 roku.

Nowy Dwór

Przedstawienie jasełkowe i kolędy zdominowały przedstawienie artystyczne, które towarzyszyło spotkaniu świąteczno-noworocznemu w Oddziale ZPB w Nowym Dworze. Wśród gości spotkania byli przedstawiciele Zarządu Głównego ZPB: wiceprezes ZPB Marek Zaniewski oraz członek Zarządu Głównego ZPB Andrzej Poczobut. Na spotkanie z rodakami w Nowym Dworze przybyły też delegacje z Grodna na czele z prezes Oddziału ZPB w Grodnie Janiną Sołowicz, ze Szczuczyna na czele z prezesem tamtejszego oddziału ZPB Andrzejem Sobolem oraz z Jezior na czele z prezes Danutą Romanową.

Przemawia wiceprezes ZPB Marek Zaniewski

Raduń

27 grudnia 2017 roku jak co roku z inicjatywy pani Danuty Sawickiej, dyrektor sierocińca w Raduniu, pracujących w sierocińcu wychowawców i nauczycieli we współpracy z Oddziałem ZPB w Raduniu zorganizowane zostało dla wychowanków raduńskiego sierocińca spotkanie z okazji Bożego Narodzenia i nadchodzącego 2018 roku.

Podczas spotkania nie obeszło się bez łamania się opłatkiem, wspólnego śpiewania polskich kolęd i pastorałek oraz składania noworocznych życzeń.

Wychowankowie sierocińca przedstawili świąteczny program artystyczny, po którym otrzymali świąteczne prezenty, ufundowane przez władze miasta Świdnika, od wielu lat współpracujące z Oddziałem ZPB w Raduniu.

 

Żołudek

Przedstawienie jasełkowe dla wiernych i członków Oddziału ZPB w Żołudku odbyło się 6 stycznia w wykonaniu dzieciaków, uczących się języka polskiego przy miejscowej parafii Wniebowzięcia NMP.

Na spotkanie z dziećmi i działaczami miejscowego oddziału ZPB przybyła z tej okazji prezes ZPB Andżelika Borys. Młodym artystom, przepięknie grającym w jasełkowym przedstawieniu po polsku, Andżelika Borys wręczyła świąteczne podarunki, a działaczom organizacji i parafianom złożyła życzenia z okazji nadejścia Nowego 2018 Roku.

Przemawia ks. Jan Rejszel

Przemawia prezes ZPB Andżelika Borys

Słonim

W prywatnym mieszkaniu jednej z działaczek zorganizowali 7 stycznia spotkanie świąteczno-noworoczne działacze Oddziału ZPB w Słonimiu. Gościem spotkania był wiceprezes ZPB Marek Zaniewski.

Przemawia Marek Zaniewski, wiceprezes ZPB

Mołodeczno

Z rozmachem zorganizował 7 stycznia spotkanie świąteczno-noworoczne prezes Oddziału ZPB w Mołodecznie Wiktor Baranowicz, będący także kierownikiem zespołu „Białe Skrzydła”.

Na uroczystość świąteczno-noworoczną do Polaków Mołodeczna przybył na zaproszenie Wiktora Baranowicza Reprezentacyjny Zespół Pieśni i Tańca miasta Żywca „Ziemia Żywiecka”. Goście z południa Polski zaprezentowali uczestnikom przyjęcia przedstawienie kolędnicze, oparte na tradycji góralskiej. Podczas spotkania nie obeszło się bez tradycyjnego dzielenia się opłatkiem i składania życzeń świąteczno-noworocznych. Z ramienia Zarządu Głównego ZPB na spotkanie do Mołodeczna przybyli: prezes ZPB Andżelika Borys i członek Zarządu Głównego ZPB Andrzej Poczobut. Polską dyplomację na Białorusi reprezentował z kolei kierownik Wydziału Konsularnego przy Ambasadzie RP w Mińsku radca Marek Pędzich.

Warto dodać, że przed przybyciem do Mołodeczna Reprezentacyjny Zespół Pieśni i Tańca miasta Żywca „Ziemia Żywiecka” przedstawił swój świąteczny program artystyczny w kościele w Oszmianie.

Wiktor Baranowicz, prezes Oddziału ZPB w Mołodecznie, radca Marek Pędzich, kierownik Wydziału Konsularnego Ambasady RP w Mińsku i Andżelika Borys, prezes ZPB

Wiktor Baranowicz dzieli się opłatkiem z choreografem Krystyna Kwaśniewską i Janem Brodką, kierownikiem Reprezentacyjnego Zespołu Pieśni i Tańca „Ziemia Żywiecka”

Śpiewa Tatiana Augustynowicz, kierownik studia wokalnego „Nuty Życia” przy zespole „Białe Skrzydła”

Zespół Pieśni i Tańca miasta Żywca „Ziemia Żywiecka”

Znadniemna.pl/ Halina Żegzdryń/ Andrzej Zaniewski/Marek Zaniewski

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content