HomeSpołeczeństwoSpotkanie opłatkowe w Stowarzyszeniu „Wspólnota Polska”

Spotkanie opłatkowe w Stowarzyszeniu „Wspólnota Polska”

14 grudnia odbyło się spotkanie opłatkowe w Stowarzyszeniu ,,Wspólnota Polska”. W spotkaniu udział wzięli pracownicy centrali, działacze z regionalnych oddziałów Stowarzyszenia, przedstawiciele zagranicznych organizacji polskich i polonijnych oraz honorowi goście z Senatu, Sejmu, Ministerstw i Kancelarii Prezydenta.

Uroczystość otworzył prezes Stowarzyszenia ,,Wspólnota Polska” Dariusz Bonisławski, który z serdecznością przywitał gości, podkreślając wyjątkowy charakter spotkania, które przypadło w czasie oczekiwania na Boże Narodzenie. W swoim wystąpieniu podkreślił, iż Wspólnota Polska jest jak jedna wielka rodzina, i że drzwi do niej zawsze pozostają otwarte dla wszystkich tych, którzy chcą się zaangażować w działania Stowarzyszenia oraz dla tych co potrzebują pomocy.

– Dziękuję Wam za to, że jesteście i że razem możemy budować naszą wspólnotę – dodał. Zauważył również, że nadchodzący rok 2018 będzie rokiem niezwykle ważnym, obfitującym w nowe wyzwania związane z obchodami 100-lecia Odzyskania Niepodległości. Zachęcał również do zaangażowania się wszystkich w nadchodzące obchody.

Składając życzenia prezes Bonisławski zaapelował o pamięć, w tych świątecznych chwilach, o osobach nieobecnych, przebywających zagranicą dla których Boże Narodzenie jest czasem, w którym szczególnie czuć więzi z Ojczyzną.

Następnie głoś zabrała Wicemarszałek Senatu – Pani Maria Koc. Szczególne wyrazy podziękowania złożyła Stowarzyszeniu ,,Wspólnota Polska” za pracę jaką wykonuje od ponad dwudziestu lat. – Tylko dzięki takim organizacjom, Senat jest w stanie wykonywać swoje zadnie opieki nad Polonią i Polakami zagranicą – podkreśliła.

Złożyła również życzenia świąteczne wszystkim zebranym oraz ich rodzinom i najbliższym.

Po wystąpieniu Pani Marszałek głos zabrał Minister Henryk Kowalczyk, który zauważył, że Stowarzyszenie ,,Wspólnota Polska” jest ogniwem łączącym Polonię i Polaków mieszkających zagranicą z Ojczyzną. Dodał również, iż dzięki takim spotkaniom jak te zacieśniają się więzy między tymi co są w Polsce, a rodakami mieszkającymi w innych krajach.

Uroczyste przemówienia wygłosili również przedstawiciele największych organizacji Polonijnych; Waldemar Tomaszewski – Wiceprzewodniczący Rady Polonii Świata, Tadeusz Pilat – Prezydent Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych, Jolanta Tatara – Prezydent Kongresu Oświaty Polonijnej, Andżelika Borys – Prezes Związku Polaków na Białorusi i Aleksander Zając – Skarbnik Rady Polonii Świata.

Po wystąpieniach nastąpiła chwila refleksji. Przemówił biskup Wiesław Lechowicz, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej. Zwrócił on uwagę na to jak ważny jest duchowy wymiar Bożego Narodzenia.

Oczywiście nie mogło zabraknąć także tradycyjnego łamania się opłatkiem i serdecznych życzeń. Spotkanie Opłatkowe uświetnił występ wokalnego zespołu dziecięco-młodzieżowego ,,Słoneczka” z Baranowicz na Białorusi. Chór zaprezentował polskie kolędy i pastorałki, dzięki którym można było poczuć atmosferę zbliżającego się Bożego Narodzenia.

Znadniemna.pl za wspolnotapolska.org.pl

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content