HomeSpołeczeństwoPierwsza Dama połamała się opłatkiem z nauczycielami i działaczami ze Związku Polaków na Białorusi

Pierwsza Dama połamała się opłatkiem z nauczycielami i działaczami ze Związku Polaków na Białorusi

Dziękuję za Państwa inicjatywy oraz za serce wkładane w tę tak potrzebną nam wszystkim pracę – podkreśliła Pierwsza Dama zwracając się do nauczycieli i działaczy oświatowych Związku Polaków na Białorusi, którzy odwiedzili Pałac Prezydencki 14 grudnia. Pierwszej Damie towarzyszył Sekretarz Stanu Adam Kwiatkowski.

Pierwsza Dama RP Agata Kornhauser-Duda i sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Adam Kwiatkowski

Małżonka Prezydenta RP Agata Kornhauser-Duda przyjęła na Spotkaniu Opłatkowym w Pałacu Prezydenckim 50-osobową grupę nauczycieli polskich, duchownych oraz działaczy oświatowych ze Związku Polaków na Białorusi, z prezes Zarządu Głównego ZPB, Andżeliką Borys. Na Spotkanie Opłatkowe z Pierwszą Damą RP przybyli Polacy z rożnych zakątków Białorusi: Brześcia, Grodna, Mińska, Mohylewa, Baranowicz, Borysewa, Wołkowyska, Lidy, Oszmiany, Iwia, Rakowa, Brzostowicy, Szydłowic, Sopoćkiń, Porzecza, Repli i innych miejscowości. Byli też partnerzy ZPB: prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Dariusz Piotr Bonisławski, prezes Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie” Mikołaj Falkowski i jego zastępczyni Ewa Ziółkowska.

Delegacja Związku Polaków na Białorusi

Partnerzy ZPB ze Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” i Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie

Pani Prezydentowa, z serdecznością przywitała gości, podkreślając wyjątkowy charakter spotkania, które przypadło w czasie radosnego oczekiwania na Boże Narodzenie. Podziękowała Rodakom z Białorusi za podejmowane przez nich inicjatywy oświatowe oraz pracę pedagogiczną.

Małżonka Prezydenta RP Agata Kornhauser-Duda

– W imieniu Małżonka oraz własnym chciałabym bardzo podziękować Państwu za ogrom pracy i społecznego zaangażowania w wypełnianie najważniejszego z zadań – wychowania dzieci i młodzieży urodzonych poza Polską, w duchu narodowych tradycji i wartości. Dziękuję za Państwa inicjatywy oraz za serce wkładane w tę tak potrzebną nam wszystkim pracę – powiedziała Pierwsza Dama.

Podkreśliła, jak bardzo docenia oraz dziękuje za dbałość w krzewieniu mowy ojczystej, upowszechnianie wiedzy o historii Polski, ochronę miejsc pamięci narodowej i polskich cmentarzy. – Dziękuję też za kształtowanie w młodym pokoleniu pozytywnego wizerunku Polski, z której mogą być dumni – powiedziała, życząc satysfakcji i radości z dalszej pracy.

Nie zabrakło także tradycyjnego łamania się opłatkiem, wspólnego kolędowania i serdecznych życzeń. – Przyjmijcie Państwo najlepsze życzenia zdrowia, szczęścia i radości dla Was i dla Najbliższych.

Podczas spotkania Pierwsza Dama zachęcała również Gości do zaangażowania się w nadchodzące obchody 100-lecia odzyskania Niepodległości. – W tym szczególnym dla Polski roku zachęcam Państwa do podejmowania inicjatyw związanych z 100. rocznicą odzyskania przez Polskę Niepodległości i uczestniczenia w wydarzeniach związanych z tymi obchodami.

Anżelika Orechwo, dyrektor Polskiej Szkoły Społecznej przy ZPB w Grodnie opowiada o kierowanej przez nią placówce oświatowej

O Polskiej Szkole Społecznej im. Tadeusza Rejtana w Baranowiczach opowiada jej dyrektor Eleonora Raczkowska-Jarmolicz

Przemawia Anastazja Tkaczowa, nauczycielka języka polskiego w Szkole Średniej nr 2 w Mohylewie

Agata Kornhauser-Duda otrzymała również wyjątkowy prezent od siedmiorga uczniów szkoły nr 2 w Mohylewie, których gościła w ogrodach prezydenckich w czasie zeszłorocznej akcji „Lato z Polską”.

Kiedy uczniowie dowiedzieli się, że na spotkanie z Pierwszą Damą tym razem wybiera się ich nauczycielka języka polskiego, postanowili, za jej pośrednictwem, przekazać Małżonce Prezydenta własnoręcznie wykonany prezent – bukiet stworzony z siedmiu serduszek.

Prezes Związku Polaków na Białorusi pani Andżelika Borys, dziękując Parze Prezydenckiej, w imieniu nauczycieli za zaproszenie, zaznaczyła, że traktuje je, jako wyraz wyjątkowego zainteresowania sytuacją Rodaków poza granicami oraz troski o nich.

Andżelika Borys, prezes Związku Polaków na Białorusi

Nawiązując do Orędzia Prezydenta RP Andrzeja Dudy, wygłoszonego 5 grudnia br. przed Zgromadzeniem Narodowym, prezes podkreśliła wagę zachowania polskiej tożsamości oraz dążenia do budowania wspólnoty Polaków w świecie.

W dowód wdzięczności za zaangażowanie w sprawy Polonii i Polaków zza granicy, Para Prezydencka otrzymała od Rodaków z Białorusi portret Józefa Piłsudskiego pędzla działacza Towarzystwa Plastyków Polskich przy ZPB Wasyla Martyńczuka.

Kapelan ZPB ks. Aleksander Szemet i prezes ZPB Andżelika Borys wręczają portret Marszałka Józefa Piłsudskiego pędzla Wasyla Martyńczuka

Po spotkaniu z Pierwszą Damą Goście zwiedzili Pałac Prezydencki, a następnie udali się do Belwederu – Rezydencji Prezydenta RP ściśle związanej z osobą Józefa Piłsudskiego. Tam odbyła się wyjątkowa lekcja historii, której tematem była 150. rocznica urodzin Marszałka.

Zdjęcie pamiątkowe z Pierwszą Damą RP

Powiedzieli po spotkaniu z Pierwszą Damą RP:

Ksiądz Aleksander Szemet, kapelan Związku Polaków na Białorusi (Grodno):

To było spotkanie z najserdeczniejszą osobą takiej rangi, jaką spotykałem. Pierwsza Dama otwartością swojego serca potrafiła ogarnąć i oczarować wszystkich zgromadzonych. Wykazała się w ten sposób niezwykłą skutecznością zjednywania sobie sympatii tych, którymi z racji swojego statusu i wyuczonego zawodu (Agata Kornhauser-Duda jest z zawodu nauczycielką – red.), pragnie się opiekować. Okazała się zresztą miła, serdeczna i otwarta na wszystkich, podejmowanych w Pałacu Prezydenckim Polaków z Białorusi – razem wziętych i każdego z osobna. Każdy z nas miał okazję nie tylko osobiście połamać się opłatkiem z Pierwszą Dama. Każdemu poświęciła tyle czasu, ile każdy z nas potrzebował, aby złożyć życzenia i podzielić się tym, co pragnął powiedzieć. Słowa każdego gościa Pani Agata słuchała uważnie, ze zrozumieniem i miało się wrażenie, że te słowa bierze sobie głęboko do serca.

Swietłana Worono, działaczka oświatowa, nauczycielka w szkółce przy parafii (Lida):

– Bardzo się cieszę, że takie spotkanie wprowadziło mnie w tegoroczny okres świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku. Niezwykle uroczysta i serdeczna atmosfera, jaka spotkała nas w Pałacu Prezydenckim, niezwykle ciepłe obcowanie z Pierwszą Damą, zwiedzanie Belwederu i niezwykła lekcja historii nawiązująca do postaci Marszałka Józefa Piłsudskiego – wszystko to sprawia, że tegoroczne Święta będę mile i ciepło wspominać przez długie lata.

Andrzej Janulewicz, działacz oświatowy, nauczyciel w szkole średniej w Sopoćkiniach (Sopoćkinie):

– Ta wizyta była dla mnie przerwaniem szarej codzienności i wyjściem w zupełnie inny, cudowny świat. Jestem oczarowany obcowaniem z Pierwszą Damą i wzruszony tym, co mnie spotkało. Jeszcze kilka dni temu nie spodziewałam się, że przed świętami spotka mnie coś tak wspaniałego. Spotkanie Opłatkowe z małżonką Prezydenta RP Andrzeja Dudy w tak uroczystych okolicznościach i w takim miejscu jest dla mnie wydarzeniem, o którym będę opowiadać swoim uczniom, podkreślając z całym przekonaniem, że każdy Polak na świecie, nawet taki jak ja – zwykły nauczyciel z Sopoćkiń – jest ważny dla Polski i dla najważniejszych osób w Rzeczypospolitej, do których należy przecież Pierwsza Dama. Tym właśnie postrzeżeniem będę dzielił się ze swoimi uczniami, przekonując ich, że warto pielęgnować w sobie polskość, bo to ma sens i jest cenione przez Rodaków w Ojczyźnie.

Ałła Niciejewska, dyrektor Domu Polskiego w Borysewie, nauczycielka (Borysów):

– Jestem przepełniona pozytywnymi emocjami po niezwykle ciepłym, wzruszającym spotkaniu w Pałacu Prezydenckim, po obcowaniu z Panią Prezydentową, której mogłam osobiście złożyć życzenia świąteczne i usłyszeć w odpowiedzi ciepłe słowa, które będą mnie inspirowały do pracy przez cały następny rok. W szkole mieliśmy konkurs na najlepszy obrazek bożonarodzeniowy. Zwycięską pracę przekazałam w darze Pani Prezydentowej. Kiedy autorka tej pracy – moja uczennica – dowie się, do kogo ta praca trafiła, to na pewno będzie bardzo z tego dumna i nabierze ochoty do nauki i samodoskonalenia.

Anastazja Tkaczowa, nauczycielka w Szkole Średniej nr 2 w Mohylewie (Mohylew):

– Jestem bardzo dumna z powodu tego, że wraz z kolegami i koleżankami znalazłam się w takim miejscu z takiej okazji i miałam możliwość obcowania z Pierwszą Damą RP, której otwartość, sposób bycia i urok osobisty są dla mnie wzorem do naśladowania. Pracuję na wschodzie Białorusi, gdzie liczba Polaków nie jest tak duża, jak na przykład na Grodzieńszczyźnie. Tym większa duma rozpiera mnie z powodu tego, że mogłam przekazać Pani Prezydentowej podarunek od moich uczniów, których Pani Agata zakochała w sobie wówczas, kiedy byli oni na spotkaniu z Pierwszą Damą RP w Pałacu Prezydenckim 2 września 2016 roku. Tamto spotkanie, podobnie, jak te, które właśnie się skończyło, organizowała dla nas prezes ZPB Andżelika Borys, której korzystając z okazji pragnę serdecznie podziękować za możliwość przeżywania niezapomnianych chwil, inspirujących i motywujących do pracy.

Ludmiła Abramiuk, dyrektor Szkoły Średniej nr 2 w Mohylewie (Mohylew):

Po raz pierwszy brałam udział w takim spotkaniu. Jestem pod ogromnym wrażeniem z powodu tego, z jakim szacunkiem ciepłem i szczerością Państwo Polskie i Pierwsza Dama RP traktują polskich nauczycieli z Białorusi. Nauczyciel języka polskiego na Białorusi to jest człowiek, który nieustannie przezwycięża jakieś trudności i aby pracować musi włożyć w to, co robi duszę i serce. Na spotkaniu w Pałacu Prezydenckim przekonałam się, że w Polsce ta ofiarność jest doceniana i odwzajemniana serdecznym stosunkiem i ciepłym traktowaniem, jakim się wykazała wobec nas wszystkich Pani Prezydentowa. W szkole, której jestem dyrektorem, język polski jest wykładany jako przedmiot i ta okoliczność robi naszą szkołę placówką bardziej atrakcyjną na tle innych szkół mohylewskich. Jestem wdzięczna naszej nauczycielce Anastazji Tkaczowej za jej trud. Czuje się dumna i szczęśliwa z powodu tego, że miałam okazję poznać Pierwszą Damę RP i razem z polskimi nauczycielami z Białorusi poczuć atmosferę wspólnoty, łączącej Polaków ponad granicami.

Polina Juckiewicz, dyrektor Społecznej Szkoły Języka Polskiego przy Oddziale ZPB w Mińsku (Mińsk):

Jestem bardzo szczęśliwa z powodu tego, że mogłam odwiedzić Pałac Prezydencki i Belweder, a także z powodu tego, że miałam okazję spotkać się z Pierwszą Damą RP. To spotkanie pozwoliło mi poczuć się dumną z powodu bycia nauczycielem języka polskiego na Białorusi. Z pełnym przekonaniem będę opowiadała wszystkim swoim znajomym i uczniom, że polski nauczyciel, gdzie by na świecie nie wykładał język polski, może liczyć na szacunek i wsparcie ze strony Polski.

Zofia Kochańska, działaczka oświatowa, nauczycielka (Repla):

– Jestem bardzo szczęśliwa i zadowolona z powodu tego, że wspólnie z nauczycielami z całej Białorusi mogłam uczestniczyć w Spotkaniu Opłatkowym z Pierwszą Damą RP. Jestem pod ogromnym wrażeniem od pani Agaty, emanującego od niej ciepła i serdeczności. Jej szczery uśmiech, życzliwe spojrzenie i serdeczne słowa sprawiły, że czuje się dowartościowana i szczęśliwa.

Antoni Pacenko, działacz oświatowy, nauczyciel w Polskiej Szkole Społecznej przy ZPB w Grodnie (Grodno):

– Pierwszy raz, jako nauczyciel miałem okazję uczestniczyć w spotkaniu na tak wysokim szczeblu. To niesamowite, że na spotkanie z Pierwszą Damą RP Andżelice Borys udało się ściągnąć nauczycieli z całej Białorusi. Dzięki temu spotkaniu będziemy mogli każdy w swoim otoczeniu opowiadać o tym, jak jesteśmy doceniani w Macierzy. Obcując z kolegami, słysząc i widząc, jak są podbudowani tym spotkaniem mogę konstatować, że zrobią wszystko, żeby oświata polska na Białorusi się rozwijała.

Wiktoria Żytiniec, nauczycielka w Polskiej Szkole Społecznej przy Oddziale ZPB w Wołkowysku (Wołkowysk):

– Jestem dumna, szczęśliwa i przepełniona emocjami z powodu tego, że wzięłam udział w spotkaniu w takim miejscu i z tak miłą, serdeczną gospodynią, jaką okazała się Pierwsza Dama RP. Wspomnienia o tym spotkaniu będą mnie motywowały do pracy, a swoim uczniom powiem, że warto być Polakiem, nawet, jeśli się urodziłeś i mieszkasz poza Polską, bo deklarując swoją przynależność do Narodu Polskiego przystępujesz do wspólnoty, w której każdy jest ważny i godny szacunku.

Tatiana Stacenko, nauczycielka w Polskiej Szkole Społecznej przy Oddziale ZPB w Lidzie (Lida):

To spotkanie jest dla mnie potwierdzeniem tego, z jakim szacunkiem traktuje Polska nauczycieli języka Polskiego i Polaków za granicą. Dzięki temu spotkaniu po raz kolejny poczułam się dumna z powodu tego, że jestem Polką. Opowiem o tym spotkaniu moim dzieciom i uczniom.

Ksiądz Jan Gawecki, proboszcz parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Iwiu (Iwie):

– Było to bardzo wzruszające, ciepłe i prawie rodzinne spotkanie. Jestem wdzięczny Zarządowi Głównemu Związku Polaków na Białorusi i pani prezes za możliwość uczestniczenia w nim. Nauczycielki z Iwia, którym towarzyszę, są zachwycone. Poczuły się one wyjątkowe i wyróżnione tym, że wzięły udział w tym spotkaniu. Zmotywuje ono je do dalszej pracy. Opłatek, który dostaliśmy od Pary Prezydenckiej, zgodnie z życzeniem kapelana Prezydenta RP Andrzeja Dudy i jego Małżonki księdza Zbigniewa Krasa, stanie się mostkiem, który w wieczór wigilijny połączy każdego z nas z Pierwszą Parą Rzeczypospolitej Polskiej.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji ze Spotkania Opłatkowego w Pałacu Prezydenckim:

Ks. Jan Gawecki z nauczycielkami z Iwia wręczają upominki

Dyrektor Szkoły Średniej nr 2 w Mohylewie Ludmiła Abramuk i nauczycielka Anastazja Tkaczowa przekazują upominki od uczniów

Ałła Niciejewska, dyrektor Domu Polskiego w Borysewie przekazuje upominki

Upominek wręcza dyrektor Polskiej Szkoły Społecznej przy ZPB w Mińsku Polina Juckiewicz

Nauczycielki ze Szkoły Polskiej w Grodnie Anna Kusielczuk i Halina Mickiewicz opowiadają o swojej pracy nauczycielskiej

Kapelan Pary Prezydenckiej ks. Zbigniew Kras

 

Podczas zwiedzania Pałacu Prezydenckiego

Zwiedzanie Belwederu

Iness Todryk-Pisalnik z Warszawy z wykorzystaniem materiałów PREZYDENT.PL

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content