HomeOświataPolska młodzież zebrała podręczniki dla rodaków na Białorusi

Polska młodzież zebrała podręczniki dla rodaków na Białorusi

Ponad dwie tony podręczników dla mieszkających na Białorusi i uczących się języka ojczystego Polaków zebrała polska młodzież w ramach akcji „Książka dla Kresowiaka”.

Klaudia Rusjan i Andżelika Borys

Klaudia Rusjan i Andżelika Borys

Akcję zainicjowała Klaudia Rusjan, osiemnastoletnia działaczka Stowarzyszenia „Instytut dialogu kultur i religii”, będąca uczennicą Zespołu Szkół nr 37 im. Agnieszki Osieckiej w Warszawie.

Z młodą działaczką społeczną 20 grudnia spotkała się w Warszawie przewodnicząca Rady Naczelnej ZPB Andżelika Borys. Klaudia opowiedziała, że zbieranie podręczników dla rodaków na Białorusi to już II edycja zbiórki książek dla Polaków na Kresach Wschodnich w ramach zorganizowanej przez Klaudię akcji „Książka dla Kresowiaka”.

Pomysł akcji, jak przyznaje Klaudia Rusjan, zrodził się rok temu, podczas spotkania warszawskiego klubu dyskusyjnego „U26”. W pierwszej edycji zbiórki młodzieży udało się zgromadzić ponad dwie tony książek polskich i przekazać je rodakom na Ukrainie. Do ogłoszenia drugiej edycji akcji, z uwzględnieniem potrzeb rodaków na Białorusi, którym najbardziej brakuje podręczników do nauki języka polskiego, zainspirowało młodą społeczniczkę wystąpienie Andżeliki Borys podczas prezentacji książki europosła Pawła Kowala „Między Majdanem a Smoleńskiem” w lutym tego roku.

Andżelika Borys mówiła wówczas o znaczeniu wpierania oświaty polskiej na Białorusi dla przetrwania języka polskiego w kraju, którego władze nie są przyjazne polskiej mniejszości. – Pomyślałam, że młodzież w Polsce chętnie włączy się w zbieranie podręczników – wspomina Klaudia i przyznaje, iż odzew na rozpowszechniony przez nią apel o zbiórce podręczników dla Polaków na Białorusi okazał się nawet większy, niż podczas pierwszej edycji akcji. – Oczywiście nie oznacza to, że Polacy na Ukrainie cieszą się mniejszą sympatią, niż Polacy na Białorusi. Po prostu idea zaopatrzenia w podręczniki swoich rówieśników za wschodnią granicą Polski okazała się bardziej zrozumiała dla młodzieży szkolnej, która włączyła się w akcję całymi klasami – mówi Klaudia Rusjan.

– To niezwykle cenna inicjatywa – ocenia dokonania polskiej młodzieży przewodnicząca Rady Naczelnej ZPB. Według Andżeliki Borys akcja „Książka dla Kresowiaka”, a zwłaszcza wiek biorących w niej udział rodaków, łamie stereotypy postrzegania współczesnej młodzieży polskiej, jako biernej wobec apeli o podłożu patriotycznym. – Jestem niezmiernie wdzięczna Klaudii, jej kolegom i koleżankom za ten gest solidarności z rodakami na Białorusi – mówi Andżelika Borys.

Podczas rozmowy z Klaudią Rusjan przewodnicząca Rady Naczelnej ZPB zaofiarowała młodej działaczce społecznej pomoc w zorganizowaniu transportu ze zgromadzonymi podręcznikami do nauki języka polskiego na Białoruś. – Chcielibyśmy, żeby najbardziej aktywni uczestnicy akcji przyjechali do nas i osobiście wręczyli swoje dary mieszkającym na Białorusi Polakom – mówiła Borys obiecując, że postara się zorganizować taką wyprawę już w pierwszej połowie przyszłego roku.

Przypomnijmy, że przeprowadzona przez młodzież zbiórka podręczników do nauki języka polskiego dla Polaków na Białorusi odbyła się równolegle z zakrojoną na ogólnopolską skalę akcją o podobnym charakterze pod nazwą „Z książką na Wschód”. Akcji „Z książką na Wschód”, patronuje między innymi Paweł Kowal, a także szereg wpływowych polskich mediów i instytucji, między innymi dziennik „Rzeczpospolita”, telewizja Polsat News, telewizja Biełsat, Instytut Książki. Ta zbiórka książek i podręczników dla Polaków na Białorusi i Ukrainie wystartowała 1 grudnia i potrwa do 15 stycznia przyszłego roku.

Andrzej Pisalnik z Warszawy

Najnowsze komentarze

Skomentuj

Skip to content