HomeOświataZainicjowana przez ZPB akcja obejmie także Ukrainę

Zainicjowana przez ZPB akcja obejmie także Ukrainę

Akcja Związku Polaków na Białorusi „Książka dla Białorusi” zainspirowała szereg organizacji i mediów w Polsce, aby poszerzyć zbieranie książek dla Polaków za wschodnią granicą także na Ukrainę. Akcja nosi nazwę „Z książką na Wschód”.

Konferencja_Ksiazka_na_Wschod

Uczestnicy konferencji

Wczoraj w redakcji patrona akcji dziennika „Rzeczpospolita”, odbyła się konferencja prasowa przedstawicieli instytucji wspierających pomysł ZPB zaopatrzenia w podręczniki języka polskiego i literaturę w języku polskim dzieci i dorosłych uczących się języka ojczystego za wschodnią granicą Polski.

Uczestnicy konferencji, wśród których były Andżelika Borys, przewodnicząca Rady Naczelnej ZPB i pomysłodawczyni akcji oraz Emilia Chmielowa prezes Federacji Organizacji Polskich na Ukrainie, podkreślali potrzebę zabezpieczenia Polaków za granicą w niezbędne do nauki i doskonalenia umiejętności językowych pozycje książkowe.

– ZPB zakłada na Białorusi nowe społeczne punkty nauczania języka polskiego, które potrzebują podręczników, elementarzy i literatury w języku polskim – mówiła Andżelika Borys. Emilia Chmielowa z kolei zaznaczyła, iż pięć szkół z polskim językiem nauczania, funkcjonujących na Ukrainie, potrzebują książek dla uzupełnienia zbiorów bibliotek szkolnych. – Dziękuję za wspaniały pomysł! – mówiła Emilia Chmielowa.

Konferencja_Ksiazka_na_Wschod_02

Emilia Chmielowa, Paweł Kowal, Andżelika Borys, Grzegorz Gauden i prowadzący konferencję

– To piękne przedsięwzięcie – ocenił akcję prezes Polskiej Izby Książki Grzegorz Gauden. Życzył, aby przyczyniła się ona do powstania za wschodnią granicą Polski sieci bibliotek polskich.

– Dla „Rzeczpospolitej” to wielki honor uczestniczyć w takiej akcji w charakterze partnera – oświadczył redaktor naczelny patrona medialnego akcji.

– Apeluję do wszystkich rodaków, aby włączyli się w akcję zbierania książek dla Polaków na Wschodzie – zwrócił się za pośrednictwem obecnych na konferencji mediów do mieszkańców Polski Paweł Kowal, poseł do Parlamentu Europejskiego i fundator Fundacji Energia dla Europy, będącej współorganizatorem akcji „Z książką na Wschód”.

Pudła, które zostaną wystawione w księgarniach sieci Dom Ksiązki

Pudła, które zostaną wystawione w księgarniach sieci Dom Ksiązki

Książki dla Polaków na Wschodzie rodacy w Polsce będą mogli kupować w księgarniach ogólnopolskiej sieci Dom Książki i wrzucać do specjalnie wystawionych w księgarniach pudeł. Akcja wystartuje 1 grudnia i potrwa do 15 stycznia nadchodzącego roku, po czym książki zostaną dostarczone na Białoruś i Ukrainę.

 Andrzej Pisalnik z Warszawy

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content