HomeOświataDzieci z Lidy i Szczuczyna podczas ferii jesiennych odwiedziły Białystok

Dzieci z Lidy i Szczuczyna podczas ferii jesiennych odwiedziły Białystok

Pięćdziesięcioosobowa grupa dzieci i młodzieży , uczącej się języka polskiego w szkołach społecznych Lidy i Szczuczyna, prowadzonych przez lokalne oddziały Związku Polaków na Białorusi, wykorzystała czas ferii jesiennych, aby na jeden dzień, 6 listopada, wyjechać do stolicy Podlasia – Białegostoku.

W Muzeum Pamięci Sybiru. Warsztaty historyczne prowadzi Anna Kietlińska

Program pobytu w Białymstoku przewidywał zwiedzanie nowego Muzeum Pamięci Sybiru, po którym delegację z Białorusi oprowadziła kierownik Działu Edukacji i Promocji tej placówki Anna Kietlinska, będąca także prezesem Podlaskiego Oddziału Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”.

W Muzeum dzieci i młodzież z Lidy i Szczuczyna uczestniczyła w warsztatach historycznych, podczas których poznała historię deportacji i wywózek Polaków na Sybir i do Kazachstanu. Gościom zostały zaprezentowane plany rozbudowy Muzeum Pamięci Sybiru i makieta tego, jak placówka powinna wyglądać w 2021 roku. Odbyła się także prezentacja zainicjowanego przez muzeum konkursu literackiego pt. „Historia jednej fotografii”, a gości zaproszono do aktywnego udziału w konkursie.

Przed wejściem do IV Liceum Ogólnokształcącego im. Cypriana Kamila Norwida w Białymstoku

Kolejnym punktem pobytu młodych Polaków z Lidy i Szczuczyna w stolicy Podlasia była wizyta w IV Liceum Ogólnokształcącym im. Cypriana Kamila Norwida w Białymstoku. W tej placówce edukacyjnej goście z Białorusi mieli okazję przyjrzeć się temu, jak odbywają się zajęcia z języka polskiego w poszczególnych klasach liceum. Młodzi Polacy zza wschodniej granicy Polski mogli także porozmawiać z uczniami odwiedzanej szkoły.

Podczas zajęć z języka polskiego

W prezencie dla uczniów IV Liceum Ogólnokształcącego im. Cypriana Kamila Norwida w Białymstoku uczniowie szkół społecznych z Lidy i Szczuczyna przygotowali montaż słowno-muzyczny, na który złożyło się recytowanie polskiej poezji oraz śpiewanie polskich piosenek pod akompaniament gitarowy.

Swietłana Worono z Lidy

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content