HomeSpołeczeństwoLekarze z Białorusi na 150-leciu Lwowskiego Towarzystwa Lekarskiego

Lekarze z Białorusi na 150-leciu Lwowskiego Towarzystwa Lekarskiego

Piętnastoosobowa grupa lekarzy z Grodna i Lidy, zrzeszonych w działającym przy Związku Polaków na Białorusi Polskim Towarzystwie Lekarskim Grodzieńszczyzny, w dniach 18-21 października brała udział w obchodach Jubileuszu 150-lecia powstania Lwowskiego Towarzystwa Lekarskiego.

Członkowie delegacji Polskiego Towarzystwa Lekarskiego Grodzieńszczyzny

Założone 2 grudnia 1867 roku Lwowskie Towarzystwo Lekarskie (LTL) pierwotnie nosiło nazwę Towarzystwa Lekarzy Galicyjskich , a jego założycielami byli lwowscy lekarze: Bolesław Głowacki, Józef Milleret, August Noskiewicz i Zygmunt Rieger. Była to organizacja lekarska, która odegrała olbrzymią rolę w rozwoju medycyny nie tylko Lwowa i Galicji, lecz także medycyny polskiej oraz światowej.

Członkowie LTL wsławili się osiągnięciami naukowymi, opracowaniem nowych technologii i zabiegów operacyjnych, które weszły do kanonu sztuki lekarskiej. Byli to na przykład wybitni urologowie: Józef Moledziński (specjalista od litotrypsji – kruszenia kamieni w nerkach, pęcherzu moczowym i moczowodzie), Antoni Szattauer (specjalista w zakresie nefrektomii – chirurgicznego usuwania nerki), czy pierwszy polski profesor urologii Stanisław Laskownicki.

To ze środowiska członków LTL wyszedł pomysł organizacji zjazdów naukowych, organizowanych przez lekarzy polskich. W różnych latach do Lwowskiego Towarzystwa Lekarskiego należało od 45 do 500 lekarzy różnych specjalności.

Na jubileusz do lwowskich kolegów z Grodzieńszczyzny także pojechali lekarze, reprezentujący różne dziedziny medycyny i różne instytucje lekarskie, m.in. lekarze z Grodzieńskiego Obwodowego Szpitala Dziecięcego, Grodzieńskiego Szpitala Obwodowego, Grodzieńskiego Obwodowego Centrum Kardiologii, Grodzieńskiej Obwodowej Przychodni Endokrynologicznej, innych szpitali oraz przychodni grodzieńskich, a także koledzy z Centralnego Szpitala Rejonowego w Lidzie.

Ogółem w obchodach Jubileuszu 150-lecia LTL wzięło udział około 500 polskich lekarzy, zrzeszonych w Światowej Federacji Polonii Medycznej, z Ukrainy, Mołdawii, Francji, Niemiec, Szwecji, Litwy oraz Białorusi (oprócz lekarzy z Grodna i Lidy na obchodach byli obecni koledzy z Mińska i Baranowicz). Najliczniejsza grupa lekarzy przybyła z Polski. Była to delegacja Naczelnej Rady Lekarskiej, na czele z prezesem NRL Maciejem Hamankiewiczem.

Uroczystości jubileuszowe zainaugurowała Msza święta w lwowskiej Bazylice archikatedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Nabożeństwo w intencji wszystkich lekarzy celebrował metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki.

Podczas Mszy św. we lwowskiej katedrze

Po Mszy św. uczestnicy obchodów udali się na Wzgórza Wuleckie, aby oddać hołd ofiarom niemieckich zbrodniarzy z okresu II wojny światowej przy pomniku profesorów lwowskich uczelni, zamordowanych przez hitlerowców w 1941 roku. Następnie lekarze nawiedzili groby kolegów, spoczywających na Cmentarzu Łyczakowskim, a także modlili się przy grobach poległych na Donbasie ukraińskich żołnierzy.

Pomnik profesorów lwowskich uczelni, zamordowanych przez hitlerowców w 1941 roku

Groby poległych na Donbasie ukraińskich żołnierzy na Cmentarzu Łyczakowskim

W ramach obchodów 150-lecia LTL w sali konferencyjnej Lwowskiego Uniwersytetu Medycznego odbyła się konferencja naukowa. Obejmowała ona sesje kardiologiczną, transplantacyjną, radiologiczną, onkologiczną, chirurgii klatki piersiowej oraz sesję historyczną.

Lekarze z Grodzieńszczyzny na konferencji naukowej

Dla uczestników obchodów jubileuszowych ich organizatorzy przygotowali bogaty program wycieczek, m.in. – spacer po nocnym Lwowie, zwiedzanie lwowskich zabytków, wyjazdy w okolice Lwowa ze zwiedzaniem zamków i innych zabytków architektury i historii, a także zwiedzanie do Lwowskiej Pracowni Czekolady połączone z degustacją.

Lekarze z Grodzieńszczyzny przy pomniku Adama Mickiewicza we Lwowie

W ramach obchodów jubileuszowych 150-lecia Lwowskiego Towarzystwa Lekarskiego odbyła się także uroczysta Gala w Lwowskiej Operze Narodowej, połączona z przedstawieniem opery „Don Pasquale”.

Przed gmachem Lwowskiej Opery Narodowej

Końcowym punktem uroczystości stało się spotkanie w sali konferencyjnej Ratuszu Miejskiego – miejscu pierwszego posiedzenia LTL i odsłonięcie tablicy pamiątkowej.

Polscy lekarze z Grodzieńszczyzny wyjechali na Jubileusz 150-lecia Lwowskiego Towarzystwa Lekarskiego na zaproszenie ich organizatora – doc. dr n. med. Eweliny Hrycaj-Małanicz, prezes Stowarzyszenia Lekarzy Polskich we Lwowie. Za wsparcie finansowe wyjazdu do Lwowa i udziału w uroczystościach jubileuszowych członkowie delegacji działającego przy ZPB Polskiego Towarzystwa Lekarskiego Grodzieńszczyzny dziękują Zarządowi Głównemu ZPB, Senatowi RP, Naczelnej Izbie Lekarskiej oraz Poczcie Polskiej S.A.

Kazimierz Jodkowski, prezes Polskiego Towarzystwa Lekarskiego Grodzieńszczyzny przy ZPB

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content