HomeHistoriaPrzyjaciel ZPB z Ostrowi Mazowieckiej zrealizował marzenie

Przyjaciel ZPB z Ostrowi Mazowieckiej zrealizował marzenie

Muzeum Garnizonu i Ziemi Ostrowskiej zostało uroczyście otwarte w sobotę 14 grudnia w budynku Usług Hotelowych «17», którego właścicielem jest przyjaciel Związku Polaków na Białorusi Zbigniew Banaszek.

Muzeum_w_Ostrowi_Mazowieckiej

Podczas otwarcia

Uroczystość otwarcia muzeum, powstałego ze środków prywatnych pana Zbigniewa Banaszka i jego małżonki Marzeny, zaszczyciła obecnością delegacja ZPB na czele z przewodniczącą Rady Naczelnej Andżeliką Borys i prezesem Mieczysławem Jaśkiewiczem.

Przecięcia tradycyjnej wstęgi

Przecięcie tradycyjnej wstęgi

Przecięcia tradycyjnej wstęgi dokonali ksiądz płk Stanisław Nowicki, prezes Koła Przyjaciół Szkoły Podchorążych w Komorowie Ryszard Ejchelkraut, prezes działającego przy ZPB KomItetu Ochrony Miejsc Pamięci Narodowej Józef Porzecki oraz Zbigniew Banaszek. Następnie ksiądz dr Jan Okuła, dziekan dekanatu ostrowskiego, poświęcił nowe otwarte muzeum po czym kustosz pan Andrzej Mierzwiński oprowadził gości po muzeum opowiadając historię eksponatów i ekspozycji. Uroczyste otwarcie uświetnił występ zespołu Ad Alta Voce.

Mieczysław Jaśkiewicz wręcza dyplom ZPB Zbigniewowi  Banaszkowi

Mieczysław Jaśkiewicz wręcza dyplom ZPB Zbigniewowi Banaszkowi

Dawny przyjaciel właściciela muzeum, Józef Porzecki, gratulując państwu Banaszkom spełnienia marzenia, jakim było utworzenie obiektu opowiadającego o dziejach Ziemi Ostrowskiej, ciepło dziękował za wieloletnie wspieranie Polaków na Białorusi.

To właśnie państwu Banaszkom, ofiarującym własne środki na szlachetny cel utrwalania polskiej historii my Polacy na Białorusi zawdzięczamy renowację i odbudowę wielu pomników, kwater żołnierskich i innych miejsc pamięci.

Ukłonem państwa Banaszków w stronę Polaków na Białorusi jest to, że w otwartym uroczyście muzeum zrobili oni ekspozycję poświęconą bohaterskiej obronie Grodna przed Armią Czerwoną we wrześniu 1939 roku.

Muzeum_w_Ostrowi_Mazowieckiej (4)

Ekspozycja poświęcona bohaterskiej obronie Grodna przed Armią Czerwoną

Kustosz muzeum Andrzej Mierzwiński nie krył wzruszenia, kiedy oprowadzając gości po nowo otwartym muzeum doszedł do ekspozycji przedstawiającej manekiny harcerza i harcerki stojących na tle zdjęć przedwojennego Grodna i szykujących się do walki z bolszewikami.

Andrzej Pisalnik z Ostrowii Mazowieckiej

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content