HomeSpołeczeństwo„Kotwica” Polski Walczącej na przystanku autobusowym

„Kotwica” Polski Walczącej na przystanku autobusowym

Graffiti z symbolem Polski Walczącej w kształcie kotwicy  i napisem POLSKA pojawił się na jednym z przystanków autobusowych na trasie Raduń – Lida w rejonie werenowskim.

Przystanek autobusowy na trasie Raduń - Lida, fot.: facebook.com

Przystanek autobusowy na trasie Raduń – Lida, fot.: facebook.com

Jak informują członkowie inicjatywy „Polacy Grodzieńszczyzny”, zrzeszającej polską młodzież patriotyczną, zdjęcie z widniejącym na przystanku graffiti nadesłał do nich „jeden z fanów” (może chodzić o jednego z kibiców klubu piłkarskiego „Lida”, część z których mocno deklaruje swoją polską przynależność narodową i przywiązanie do polskiej tradycji).

„Polacy Grodzieńszczyzny” przypominają, iż rejon werenowski, w którym pojawił się znak, symbolizujący w czasach II wojny światowej nadzieję na odzyskanie niepodległości przez Polskę, jest w 81 procentach zamieszkany przez ludność deklarującą polskie pochodzenie.

Jeśli autor graffiti zdawał sobie sprawę ze znaczenia symbolu, który zamieścił w przestrzeni publicznej, może to świadczyć o istnieniu co najmniej jednego aktywnego zwolennika utopijnej idei powrotu ziem Zachodniej Białorusi w obręb granic Polski.

Przypomnijmy, znak  „Kotwica”, ułożony z liter „P” (Polska) i „W” (Walcząca), jako znak Polski Walczącej stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli polskiego ruchu oporu w czasach okupacji po tym jak 20 marca 1942 roku w Warszawie został wybrany  z 27 propozycji, zgłoszonych na konspiracyjny konkurs, ogłoszony przez Biuro Informacji i Propagandy Komendy Głównej Armii Krajowej.

a.pis.

Najnowsze komentarze

Skomentuj

Skip to content