HomeReligiaPielgrzymka Polaków z Białorusi przed oblicze Czarnej Madonny

Pielgrzymka Polaków z Białorusi przed oblicze Czarnej Madonny

Pięćdziesięcioosobowa grupa działaczy Związku Polaków na Białorusi na czele z przewodniczącą Rady Naczelnej ZPB Andżeliką Borys w dniach 6-8 grudnia odbyła pielgrzymkę do Częstochowy na Jasną Górę, gdzie się znajduje Jasnogórski Cudowny Obraz Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej, zwanej także Czarną Madonną.

Pielgrzymka_ZPB_do_Czestochowy

Pielgrzymi przy Jasnogórskim Cudownym Obrazie

Wyjazd pielgrzymów stał się możliwy dzięki staraniom Związku Polaków na Białorusi i wsparciu finansowemu licznych osób i instytucji ze strony polskiej. Wśród nich: Artur Warzocha – polski polityk i samorządowiec, radny Sejmiku województwa śląskiego, Włodzimierz Skalik- przewodniczący Stowarzyszenia Patriotycznego „Kresy” oraz ksiądz Ryszard Umański. To są osoby, bez których aktywnego zaangażowania pielgrzymka Polaków z Białorusi przed oblicze Czarnej Madonny byłaby raczej niemożliwa.

Ksiądz Roman rozpoczyna oprowadzenie grupy pielgrzymów na Jasnej Górze

Ksiądz Roman rozpoczyna oprowadzenie grupy pielgrzymów na Jasnej Górze

Program zaś pobytu był bardzo obfity. Następnego dnia po przyjeździe, zaraz po mszy świętej, koncelebrowanej przez metropolitę częstochowskiego, arcybiskupa Wacława Depo, mieliśmy zaplanowane zwiedzanie Jasnej Góry z przewodnikiem. Na nasze szczęście został nim ksiądz Roman, paulin – jeden ze stu zakonników, mieszkających w klasztorze na Jasnej Górze. Ksiądz Roman okazał się nie tylko świetnym znawcą tematu. Dla Polaków z Białorusi zrobił wyjątek i zaprowadził grupę pielgrzymów do skarbca. – Tu ma wstęp tylko ograniczona liczba osób – zapewnił zakonnik. Jasnogórski Skarbiec to najstarsza część ekspozycji muzealnej na Jasnej Górze. Podziwialiśmy w nim bogactwo i urodę najcenniejszych wotów – darów składanych w ciągu minionych stuleci Matce Bożej Jasnogórskiej: wyroby złotnicze, jubilerskie, tkackie; sprzęt liturgiczny; biżuteria z kości słoniowej, masy perłowej, turkusów, różnych kamieni; wota polskich królów.

W Bibliotece Jasnogórskiej

W Bibliotece Jasnogórskiej

W programie zwiedzania mieliśmy także Bibliotekę Jasnogórską, której wystrój pochodzi z pierwszej połowy XVIII stulecia i, jak podkreślił ksiądz Roman: „został wykonany przez naszego brata zakonnego”. Ściany biblioteki wypełniają regały na książki. Woluminy są przechowywane w drewnianych futerałach. Biblioteka posiada dwa duże, bogato intarsjowane stoły, wyprodukowane około 1730 roku. Ich rozmiar wskazuje na to, że zostały wykonane we wnętrzu biblioteki, gdyż nie zmieściłyby się w żadnym z istniejących otworów drzwiowych ani okiennych. Biblioteka spełnia obecnie funkcje reprezentacyjne. To tu odbywały się spotkania z Janem Pawłem II podczas jego pielgrzymek na Jasną Górę. O pobycie błogosławionego Papieża- Polaka świadczy własnoręcznie wykonany przez niego wpis w Księdze Gości Biblioteki.

Ks. Roman prezentuje bezcenne woluminy

Ks. Roman prezentuje bezcenne woluminy

Przewodnik pokazał nam także wpisy marszałka Józefa Piłsudskiego, zbrodniarza wszech czasów Adolfa Hitlera oraz rosyjskiego pisarza Borysa Polewoja.

Wpis Jana Pawła II w Księdze Gości Biblioteki Jasnogórskiej

Wpis Jana Pawła II w Księdze Gości Biblioteki Jasnogórskiej

Obecnie w bibliotece odbywają konferencje episkopatu Polski, przyjmowane są tutaj głowy państw oraz oficjalne delegacje. Opiekunowie naszej grupy Iwona i Adrian, studenci V roku politologii, bardzo się cieszyli z możliwości podziwiania zbiorów oraz wystroju biblioteki razem z nami. Mimo tego, że mieszkają w Częstochowie, nidgy nie mieli okazji odwiedzić Biblioteki Jasnogórskiej wcześniej. Rzecz w tym, iż ze względu na konieczność ochrony księgozbioru oraz wystroju wnętrz, zwiedzanie tego miejsca przez pielgrzymów i turystów jest ograniczone.

W Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II

W Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II

Zwiedziliśmy także Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II. Jest to muzeum prywatne, założone przez częstochowskiego biznesmena i filantropa Krzysztofa Witkowskiego, który od lat kolekcjonuje przedmioty i pamiątki związane z papieżem Janem Pawłem II. Podczas naszej wizyty opowiedział o tym, jak w roku 2010 skontaktował się z mieszkającym w Londynie Wojciechem Grabowskim, właścicielem kolekcji numizmatów, które w formie ruchomej wystawy prezentowane były między innym na Zamku Królewskim w Warszawie. Po negocjacjach panowie dobili targu i Krzysztof Witkowski nabył całą kolekcję, liczącą około 3,5 tysiąca pozycji. W ciągu roku została ona uzupełniona o kolejne 2 tysiące pamiątek. Ta właśnie kolekcja złożyła się na zbiory muzeum, które zostało otwarte i poświęcone przez kardynała Stanisława Dziwisza 11 sierpnia 2011 roku.

W ostatnim dniu pobytu w Częstochowie zostaliśmy zaproszeni przez proboszcza Ryszarda Umańskiego do parafii Matki Boskiej Częstochowskiej. O tym, w jak błyskotliwym tempie pełniący posługę proboszcza od 2006 roku ksiądz Ryszard przeprowadził remont kościoła i jak dzieci jego parafii śpiewają i tańczą podczas mszy świętej jest głośno w całej Częstochowie. Przekonaliśmy się o tym sami, uczestnicząc w niedzielnym nabożeństwie.

Posiłek pielgrzymów

Posiłek pielgrzymów

Podczas uroczystej kolacji pożegnalnej pielgrzymi i zaproszeni na ucztę goście mieli okazję delektować się wykwintnie przygotowanymi daniami polskiej kuchni. W oficjalnej części spotkania prezes Rady Naczelnej Związku Polaków na Białorusi Andżelika Borys wręczyła dostojnym gospodarzom i gościom Dyplomy Jubileuszowe ZPB, wykonane z okazji 25-lecia organizacji. Osoby najbardziej zaangażowane w sprawę wspierania odrodzenia polskości na Wschodzie otrzymały także pamiątki z Grodna. Zwracając się do pielgrzymów z Białorusi poseł na Sejm RP Szymon Giżyński podkreślił szczególność tego roku, w którym obchodzimy 150. rocznicę powstania styczniowego. Poseł podziękował grupie z Kresów za miłość do Polski i życzył smacznego opłatka, przywiezionego z Jasnej Góry, bo z tego świętego miejsca opłatek jest dostarczany nawet na stół Stolicy Apostolskiej.

Wręczenie Dyplomu Jubileuszowego Arturowi Warzosze

Wręczenie Dyplomu Jubileuszowego Arturowi Warzosze

Występ dzieci z parafii Matki Boskiej Częstochowskiej

Występ dzieci z parafii Matki Boskiej Częstochowskiej

Pielgrzymi ze Związku Polaków na Białorusi

Pielgrzymi ze Związku Polaków na Białorusi

Pelagia Ejsmont z Częstochowy

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content