HomeHistoriaNa Białorusi odnaleziono szczątki żołnierzy KOP

Na Białorusi odnaleziono szczątki żołnierzy KOP

Wydział Kresowy Biura Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej poinformował na Facebooku, że 12 września, w 93. rocznicę powstania Korpusu Ochrony Pogranicza, w toku prac poszukiwawczych, prowadzonych wspólnie z batalionem poszukiwawczym Sił Zbrojnych Republiki Białorusi,  w pobliżu dawnej strażnicy  KOP „Pohost” na północy Białorusi odnalezione zostały szczątki pięciu żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza.

Szczątki ludzkie, odnalezione przez polskich i białoruskich poszukiwaczy

Na to że są to szczątki polskich żołnierzy wskazują odnalezione przy nich fragmenty butów wojskowych, guziki z orzełkami, medaliki i fragmenty umundurowania.

Po prawej prof. Krzysztof Szwagrzyk, wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej

Wydział Kresowy BPiI IPN przypomina, że strażnica „Pohost” wchodziła w skład kompanii granicznej KOP „Dołhinów” batalionu „Budsław” Pułku „Wilejka”.

„We wrześniu 1939 załoga strażnicy zginęła w walce. Żołnierze zostali pochowani we wspólnej mogile przy strażnicy. Jedynym znanym z nazwiska członkiem załogi jest dowódca strażnicy, plutonowy Stefan Komar” – czytamy w komunikacie Wydziału Kresowego BPiI IPN.

Jak już informowaliśmy odnalezione i ekshumowane szczątki żołnierzy polskich zostaną przeniesione do kwatery żołnierzy polskich na pobliskim cmentarzu w Dołhinowie, który jest w trakcie renowacji, prowadzonej przez członków pododdziału Związku Piłsudczyków RP na Białorusi i dyplomatów z  Ambasady RP w Mińsku. Odnalezienie szczątków żołnierzy KOP ma pomóc ekspertom z IPN w wyjaśnieniu okoliczności, w jakich zginęli polscy żołnierze.

Uczestnicy poszukiwań ze strony polskiej składają wielkie podziękowania dowództwu i żołnierzom specjalistycznego batalionu poszukiwawczego Sił Zbrojnych Republiki Białorusi za wspólnie przeprowadzone prace poszukiwawcze.

 Znadniemna.pl na podstawie Facebook.com/poszukiwaniaipn

Najnowsze komentarze

  • Bardzo ciekawa i wzruszająca informacja.

  • Cześć i chwała Bohaterom !

  • Chwała i pamięć poległym,uznanie poszukującym.

Skomentuj

Skip to content