HomeHistoriaXVII Międzynarodowy Marsz Pamięci Zesłańców Sybiru w Białymstoku

XVII Międzynarodowy Marsz Pamięci Zesłańców Sybiru w Białymstoku

Sybiracy z Białorusi, którym towarzyszyli opiekujący się nimi działacze ZPB, wzięli udział w XVII Międzynarodowym Marszu Pamięci Zesłańców Sybiru, który odbył się w Białymstoku 8 września.

Podczas uroczystości przy Krzyżu Katyńskim w Białymstoku. Po prawej stronie widać delegację Związku Polaków na Białorusi na czele z trzymającym sztandar Tadeuszem Malewiczem, sekretarzem Stowarzyszenia Sybiraków – Ofiar Represji Politycznych przy ZPB i prezesem Komitetu Ochrony Zabytków i Miejsc Pamięci Narodowej przy ZPB

Delegacja Sybiraków z Białorusi. Ze sztandarem Stowarzyszenia Sybiraków – Ofiar Represji Politycznych przy ZPB stoi jego sekretarz Tadeusz Malewicz

W tym roku Marszowi towarzyszyło hasło «Ojczyzna w naszych sercach i pamięci». Udział w nim wzięli Sybiracy z rodzinami, kombatanci, uczniowie miejscowych szkół, studenci, harcerze, mieszkańcy miasta. Poza Polakami z krajów dawnego ZSRR przybyły także delegacje polonijne z USA, Australii i Wielkiej Brytanii. Pogoda, która przy Pomniku Katyńskim nie wróżyła nic dobrego, stopniowo się poprawiła i, kiedy kolumna składająca się z 12 tys. osób podeszła do końcowego punktu marszu, kościoła Ducha Świętego, wyjrzało nawet słońce. Po Mszy w intencji wszystkich, którzy zginęli na Syberii oraz tych, którym udało się przetrwać, odbył się wiec i złożenie kwiatów pod pomnikiem Nieznanego Sybiraka.

Sybiracy w asyście wojskowych maszerują ulicami Białegostoku

W przemarszu brali udział przedstawiciele wojska i policji

Przemarsz harcerzy

Młodzież szkolna ze sztandarami szkół i organizacji patriotycznych

W Marszu brali udział tysiące mieszkańców Białegostoku

Krótkie przemówienia wygłosili obecni przedstawiciele władz i organizacji pozarządowych, zostały odczytane listy od prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy oraz premier Beaty Szydło. Wystąpiła także honorowa uczestniczka Marszu – córka generała Władysława Andersa Anna Maria Anders. Obecnym zapadły w serce słowa prezydenta Białegostoku Przemysława Tuchlińskiego: «Naszym obowiązkiem jest podejmowanie działań, które spowodują, że pamięć o tych wydarzeniach i ludziach, którzy doświadczyli tych tragicznych losów, będzie żyła i łączyła kolejne pokolenia. To trudne karty naszej pamięci, ale żaden naród nie może istnieć ani rozwijać się bez przywiązania do swej tradycji i swoich dziejów».

Uroczystości zakończyły się salwą honorową i złożeniem kwiatów pod pomnikiem Nieznanego Sybiraka.

XVII Międzynarodowy Marszu Pamięci Zesłańców Sybiru to cykliczne wydarzenie – utrwala ono pamięć o tragicznych losach polskich obywateli zesłanych do Związku Radzieckiego w latach 40. i 50. XX w. Obchodom towarzyszyła m. in. wystawa „Polacy w Kazachstanie 1936-1956. Wspomnienia i pamiątki ze zbiorów Muzeum Pamięci Sybiru”, którą będzie można zobaczyć w Centrum Edukacyjno-Wystawienniczym Muzeum Pamięci Sybiru. Ponadto Muzeum Wojska udostępnia wystawę „Listy z czasów wojny”.

Znadniemna.pl za wspolczesna.pl/monitor-press.com, zdjęcia: wspolczesna.pl i facebook.com

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content