HomeKulturaŚwiat dzwięków zespołu „Vołosi” w Brześciu

Świat dzwięków zespołu „Vołosi” w Brześciu

W Brzeskim Akademickim Teatrze Dramatu 26 listopada odbył się znakomity koncert znanego i lubianego w Polsce zespołu „Vołosi”. Organizatorem przedsięwzięcia był Konsulat Generalny RP w Brześciu.

Volosi_01

Zespół „Vołosi”

Zespół „Vołosi” jest prawdziwym objawieniem sceny światowej muzyki ostatnich lat. Tworzą go bracia Krzysztof i Stanisław Lasonowie (skrzypce i wiolenczela), instrumentaliści Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach oraz górale Zbigniew Michałek (skrzypce), Jan Kaczmarczyk (altówka) i Robert Waszut (kontrabas) – będący samoukami. Zespół tworzy utwory łącząc elementy utworów ludowych z klasycznymi.

Podczas konceru w Brześciu dali z siebie wszystko. Skrzypce, wiolenczela, altówka, kontrabas w rękach wirtuozów rodzą muzykę unikatową i intrygującą. Zespół wykonał bardzo różnorodny repertuar, który powstał z inspiracji muzyką Karpat, również z innych krajów m.in. Rosji, Bułgarii, Mołdawii, Serbii, Chorwacji, Grecji, Turcji, Izraela, Włoch, Niemiec, Austrii, Holandii, Irlandii i innych krajów.

Koncert_zespolu_Volosi

Zespół oczarował brzeską publiczność. Muzyka tradycyjna mająca oznaki sztuki wysokiej budziła emocje, głośne owacje i podziw. Po koncercie muzycy opowiadali o swojej muzyce, inspiracjach i rozdawali autografy.

Płyta zespołu z atografami

Autografy muzyków na płycie zespołu „Vołosi”

Zespół w obecnym składzie gra i koncertuje od trzech lat. Początki grupy sięgają jednak 1985 roku. Wówczas nazywała się ona „Wołosi”(przez „W” – red.) i tworzyli ją sami górale. W 2003 roku do grupy dołączyli bracia Krzysztof i Stanisław Lasonowie. W ciągu ostatnich trzech lat muzyka zespołu została doceniona na wielu konkursach i Festiwalach. W 2010 roku zespół wystapił na Festiwalu Nowa Tradycja 2010, gdzie zdobył szereg nagród, w 2011 roku „Vołosi” otrzymali nagrodę Grand Prix „Svetozar Stracina” na International Folk Music Competition i nagrodę za najlepszy utwór folkowy w Europie dla „Zmierzchu”, z debiutanckiej płyty „Vołosi”. Także reprezentowali Polskie Radio na XXXII Festiwalu Folkowym Europejskiej Unii Radiowej w Chorwacji 2011, a rok później zagrali na bardzo prestiżowym, największym w Niemczech, festiwalu folkowym w „TFF Rudolstadt”.

Anna Adamczyk z Brześcia

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content