HomeKulturaCórka Czesława Niemena zaśpiewa nad Niemnem

Córka Czesława Niemena zaśpiewa nad Niemnem

Natalia Niemen, starsza córka z drugiego małżeństwa wybitnego polskiego muzyka i kompozytora Czesława Niemena, wystąpi 8 grudnia z koncertem „Niemen, którego nie znaliśmy” w Teatrze Dramatycznym w Grodnie. Zaśpiewa utwory genialnego taty z jej projektu „Niemen mniej znany”, z którym ostatnio z sukcesem koncertuje w Polsce.

afisz grodzieńskiego koncertu Natalii Niemen, fot.: drama.grodno.by

afisz grodzieńskiego koncertu Natalii Niemen, fot.: drama.grodno.by

Przed rozpoczęciem koncertu otwarta zostanie w Teatrze Dramatycznym wystawa zdjęć pt. „Czesław Niemen w obiektywie żony” z udziałem jej autorki, wdowy po wybitnym muzyku, Małgorzaty Niemen.

Podczas koncertu Natalii Niemen zabrzmią piosenki pochodzące z dwóch ostatnich płyt naszego wybitnego ziomka: „Terra Deflorata” oraz „Spodchmurykapelusza”. Zdaniem piosenkarki ta twórczość jej taty jest mało znana, więc córka chce przypominać o niej zwłaszcza, że zbliża się dziesiąta rocznica śmierci Czesława Niemena, która przypada na 17 stycznia nadchodzącego roku. Natalia Niemen zaśpiewa także powszechnie znane przeboje ojca „Dziwny jest ten świat” i „Jednego serca”. Piosenkę „Dziwny jest ten świat” Natalia wykonała podczas tegorocznej finałowej gali festiwalu w Opolu. Było to wykonanie unikalne, gdyż dzięki użyciu nowoczesnej technologii córka zaśpiewała „wspólnie z ojcem”, którego głos puszczono z nagrania. Ten występ, choć Natalia przyznaje, iż był dla niej niezwykle stresujący, został przez publiczność nagrodzony brawami na stojąco.

Natalia Niemen z piosenką "Dziwny jest ten świat" podczas koncertu galowego festiwalu w Opolu, fot.: TVP1/wPolityce.pl

Natalia Niemen z piosenką „Dziwny jest ten świat” podczas koncertu galowego festiwalu w Opolu, fot.: TVP1/wPolityce.pl

Bilety na koncert piosenek Czesława Niemena w wykonaniu jego córki są do nabycia w kasach Teatru Dramatycznego. Natalia Niemen i jej mama następnego dnia po grodzieńskim koncercie odwiedzą dom rodzinny Czesława Niemena w Starych Wasiliszkach.

Przypomnijmy, iż uznany w Polsce i na świecie muzyk i kompozytor Czesław Niemen jeszcze jako Czesław Wydrzycki zaczynał pobierać naukę muzyki w Białoruskiej Socjalistycznej Republice Sowieckiej, a w roku akademickim 1953-54 uczęszczał do Szkoły Muzycznej w Grodnie. Został z niej wyrzucony za opuszczanie zajęć. Czesław Wydrzycki jeszcze jako uczeń szkoły średniej śpiewał w chórze kościelnym w Starych Wasiliszkach, co w tamtych czasach mogło być postrzegane jako przejaw nieprawomyślności. Na szczęście w 1958 roku w ramach ostatniej fali powojennej repatriacji Polaków z Kresów Wschodnich rodzina Wydrzyckich przeniosła się do Polski.

Koncert córki naszego wybitnego ziomka w jego rodzinnych stronach jest organizowany przez Konsulat Generalny RP w Grodnie we współpracy z Teatrem Dramatycznym w Grodnie i Flharmonią Grodzieńską przy wsparciu medialnym witryny internetowej „Twój Styl”.

a.pis.

Najnowsze komentarze

Skomentuj

Skip to content