HomeSpołeczeństwoW Pałacu Prezydenckim spotkanie z Polakami z Białorusi

W Pałacu Prezydenckim spotkanie z Polakami z Białorusi

Jesteście liderami trwania w polskości – zwrócił się do Polaków z Białorusi podczas spotkania w piątek w Pałacu Prezydenckim minister Adam Kwiatkowski. Prezes Związku Polaków na Białorusi Andżelika Borys dziękowała prezydentowi Andrzejowi Dudzie za wsparcie.

Zdjęcie pamiątkowe po spotkaniu szefa gabinetu prezydenta RP Adama Kwiatkowskiego z przedstawicielami Związku Polaków na Białorusi, fot.: Maciej Biedrzycki/ KPRP

W spotkaniu wzięło udział blisko 90 osób, w tym prezesi stowarzyszeń i działacze mniejszości polskiej na Białorusi.

Adam Kwiatkowski, minister w Kancelarii Prezydenta RP odpowiedzialny za kontakty z Polonią i Polakami za granicą przyjmuje chleb z Białorusi od członków Zarządu Głównego ZPB: prezes ZPB Andżeliki Borys, wiceprezes ZPB Heleny Marczukiewicz i członka Zarządu Głównego ZPB Andrzeja Poczobuta, fot.: Maciej Biedrzycki/ KPRP

„To bardzo ważne spotkanie, bo spotykamy się w najważniejszym miejscu dla Polski, gdzie mieszka i pracuje prezydent” – powitał Polaków z Białorusi w Pałacu Prezydenckim minister Adam Kwiatkowski, który jest odpowiedzialny za sprawy polonijne. „Wszyscy razem tworzymy jedną wspólnotę, jesteśmy Polakami i wszystkim nam zależy na tym, żeby ta wspólnota była jak najmocniejsza, a relacje jak najbliższe” – powiedział.

Przemawia Adam Kwiatkowski, minister w Kancelarii Prezydenta RP odpowiedzialny za kontakty z Polonią i Polakami za granicą, fot.: Maciej Biedrzycki/ KPRP

„Można o was powiedzieć, że jesteście liderami trwania w polskości, liderami podtrzymywania tej polskości” – zwrócił się do uczestników spotkania Kwiatkowski. Dziękował w imieniu prezydenta za podejmowane w ich środowiskach działania. „Chciałem też zapewnić, że możecie państwo liczyć na wsparcie prezydenta” – zadeklarował.

Andżelika Borys dziękowała prezydentowi i władzom Polski za wspieranie działań ZPB na drodze dbania o polskość. „Zadaniem Związku Polaków na Białorusi jest dbanie o polskość” – podkreśliła. Jak mówiła, obecnie na związek składają się 92 oddziały i 14 stowarzyszeń; łącznie liczy on 8 tys. 595 członków. Borys dodała, że w przyszłym roku związek będzie obchodzić 30. rocznicę powstania.

Jednym z zadań Związku Polaków na Białorusi jest dbanie o mogiły i cmentarze polskich żołnierzy oraz o pamięć o nich – mówił prezes Komitetu Ochrony Miejsc Pamięci Narodowej działającego przy zarządzie głównym związku Tadeusz Malewicz. „Zrobiliśmy sporo, zrobiliśmy wiele, nie tylko w wymiarze materialnym, renowacji mogił, cmentarzy, ale również w sprawach politycznych” – podkreślił Malewicz.

Według niego podjęto działania mające na celu dbanie o dobre imię żołnierzy Armii Krajowej. „Występowaliśmy do władz i ja byłem członkiem komisji stworzonej przy rządzie Republiki Białorusi do spraw nadania statusu kombatanta drugiej wojny światowej żołnierzom Armii Krajowej. Jednak z pewnych powodów, w tej sytuacji, którą mamy w państwie ta sprawa upadła” – zaznaczył Malewicz. „Teraz uważam, że nadszedł czas, by powrócić do tego tematu i już z pomocą instytucji w Polsce, również Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych” – dodał.

fot.: Maciej Biedrzycki/ KPRP

fot.: Maciej Biedrzycki/ KPRP

fot.: Maciej Biedrzycki/ KPRP

fot.: Maciej Biedrzycki/ KPRP

fot.: Maciej Biedrzycki/ KPRP

fot.: Maciej Biedrzycki/ KPRP

Znadniemna.pl za Dzieje.pl/PAP/KPRP

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content