HomeKulturaPonad 300 rysunków polskich artystów na wystawie w Mińsku

Ponad 300 rysunków polskich artystów na wystawie w Mińsku

Ponad 300 rysunków wybitnych polskich artystów m.in. Matejki, Malczewskiego, Wierusz-Kowalskiego czy Witkacego od czwartku wieczorem można oglądać w Narodowym Muzeum Sztuki Republiki Białorusi w Mińsku. Ekspozycja będzie prezentowana do 20 września.

Afisz wystawy

„Mistrzowie polskiego rysunku” to wystawa przygotowana ze zbiorów Muzeum Podlaskiego w Białymstoku i Muzeum Okręgowego w Suwałkach.

Jak powiedział PAP dyrektor Muzeum Podlaskiego Andrzej Lechowski, zebrane zostały najlepsze dzieła z obu kolekcji. Dodał, że na wystawie będzie można zobaczyć blisko 200 lat polskiego rysunku, prace pochodzą od początku XIX wieku do lat 70. XX wieku.

Wśród prezentowanych artystów są prace m.in. Jana Matejki, Alfreda Wierusza-Kowalskiego, Jacka Malczewskiego, Stanisława Witkiewicza, Józefa Pankiewicza, Ignacego Pieńkowskiego czy Witkacego.

Stanisław Ignacy Witkiewicz „Witkacy” – „Wizja fantastyczna”, 1917 r.

Stanisław Witkiewicz -Wieś

Wincenty Leopold Sleńdziński – „Młoda wiejska matka”

Wystawa – jak pisze jej kuratorka Joanna Tomalska-Więcek z Muzeum Podlaskiego – umożliwia podziwianie rzadko eksponowanych dzieł wielkich mistrzów polskiej sztuki. „Dzięki niej możemy podejrzeć, w jaki sposób artyści opanowywali trudną sztukę realistycznego odtwarzania szczegółów anatomicznych, ulotnego uroku pejzażu lub też urody modela” – dodała.

Podkreśliła też, że rysunek to nie zawsze dzieło przeznaczone do oglądania przez publiczność, zatem „możemy się poczuć tak, jakbyśmy podglądali artystę w zaciszu jego pracowni”.

Lechowski mówił, że mińskie muzeum jest bardzo zadowolone z wystawy, bo to jedna z nielicznych okazji, kiedy można zapoznać się tam z polskim rysunkiem. Dodał, że muzeum przygotowało też ofertę edukacyjną, aby dzieci, ale też studenci mogli zgłębić sztukę rysunku.

W planach jest pokazanie tej wystawy jeszcze w tym roku w Homlu albo Witebsku, a w przyszłym roku w Grodnie.

Projekt zrealizowany został przy finansowym wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego oraz Instytutu Polskiego w Mińsku.

Znadniemna.pl za Dzieje.pl/PAP, zdjęcia – instpol.by

No comments

Skomentuj

Skip to content