HomeKulturaSpotkanie z polskim pisarzem w Grodnie

Spotkanie z polskim pisarzem w Grodnie

W piątek, 15 listopada, mieszkańcy Grodna będą mieli okazję spotkać się z Ignacym Karpowiczem, jednym z najbardziej cenionych współczesnych pisarzy polskich.

Ignacy  Karpowicz, fot..: kultura.onet.pl

Ignacy Karpowicz, fot..: kultura.onet.pl

Spotkanie dla wszystkich chętnych jest zaplanowane na godzinę 17.00 w Konsulacie Generalnym RP w Grodnie. Wcześniej, o godzinie 12.00, polski literat spotka się ze studentami Grodzieńskiego Uniwersytetu Państwowego im Janki Kupały.

Ignacy Karpowicz urodził się w 1976 roku w Białymstoku. Jest nie tylko znanym pisarzem, lecz także podróżnikiem i cenionym tłumaczem z angielskiego, hiszpańskiego oraz amharskiego.

W nocie biograficznej, opublikowanej na portalu Wrota Podlasia, czytamy, że po ukończeniu białostockiego I Liceum Ogólnokształcącego dostał się na Uniwersytet Warszawski, na Międzywydziałowe Indywidualne Studia Humanistyczne. Zajmował się głównie iberystyką, afrykanistyką, interesował się filozofią analityczną. Uczęszczał na wybrane zajęcia z filologii polskiej, a także na archeologię, dzięki której mógł poszerzać wiedzę o Afryce chrześcijańskiej. Zaczął podróżować, głównie po Ameryce Południowej i Afryce – w 2000 roku po raz pierwszy odwiedził Etiopię. Po studiach pracował przez parę lat jako nauczyciel w jednym z warszawskich liceów oraz jako tłumacz.

W latach 2002-2006 mieszkał głównie w Ameryce Południowej. W tym czasie powstało „Niehalo” – jego debiutancka powieść, za którą został nominowany do Paszportów Polityki, a także do Nagrody Literackiej Prezydenta Miasta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego.

Jak podaje Wikipedia, już rok po debiucie Ignacy Karpowicz wydał swoją drugą powieść pt. Cud. W 2009 roku jego kolejna powieść pt. Gesty była nominowana do nagrody literackiej Nike, a w październiku 2010 roku nakładem Wydawnictwa Literackiego ukazała się kolejna powieść, zatytułowana Balladyny i romanse, która była nominowana do Nike 2011 i przyniosła autorowi Paszport Polityki 2010. W roku bieżącym Wydawnictwo Literackie wydało kolejne dzieło Ignacego Karpowicza pt. Ości.  Obecnie, wspólnie z reżyserką Urszulą Antoniak, pisarz pracuje nad scenariuszem filmu „Towarzysz Jezus”.

Organizatorem wizyty polskiego pisarza w mieście nad Niemnem jest Konsulat Generalny RP w Grodnie.

a.pis. na podstawie wrotapodlasia.pl, pl.wikipedia.org i wydawnictwoliterackie.pl

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content