HomeKulturaKoncert Grodzieńskiej Orkiestry Dętej na Święto Niepodległości

Koncert Grodzieńskiej Orkiestry Dętej na Święto Niepodległości

Wczoraj, na tradycyjnym spotkaniu wtorkowym oddziału miejskiego Związku Polaków na Białorusi w Grodnie, w ramach obchodów 95. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości, odbył się koncert Grodzieńskiej Orkiestry Detej pod kierownictwem Pawła Kmiecika. Orkiestrze towarzyszyła grupa wokalna z chóru „Głos znad Niemna”.

Henryk Sajkowski, prezes oddziału miejskiego ZPB w Grodnie wita zebranych

Henryk Sajkowski, prezes oddziału miejskiego ZPB w Grodnie wita zebranych

– Zebraliśmy się na tej sali, by wspólnie obchodzić Dzień Niepodległości Polski. Dla każdego narodu dobrem najwyższym jest wolność i niepodległość. A więc i Święto Niepodległości Polski jest ważne dla każdego Polaka, niezależnie od tego, czy mieszka w Polsce, czy poza jej granicami – mówił, witając zebranych, Henryk Sajkowski, prezes oddziału miejskiego ZPB w Grodnie.

Gra Grodzie

Gra Grodzieńska Orkiestra Dęta

Wśród utworów, wykonanych przez orkiestrę znalazły się pieśni patriotyczne, między innymi: „Gaude Mater Polonia” i „Pierwsza brygada”. Nie zabrakło też wiązanki pieśni żołnierskich z lat 1917-1939.

Grodzienska_Orkiestra_Deta_02

Publiczność podziękowała za koncert owacją na stojąco.

Grodzieńska Orkiestra Dęta istnieje od roku. Duszą orkiestry jest jej kapelmistrz Paweł Kmiecik. Dla członków orkiestry ich zespół nie jest zwykłym zespółem muzycznym, lecz sposobem na samorealizację, relaks i przyjemność w jednym. Jak podkreśla kierownik orkiestry Paweł Kmiecik, jego zespół nie posiada własnych instrumentów i jest zmuszony do wypożyczania ich od innych zespołów, w związku z czym kapelmistrz szuka możliwości nabycia nawet używanego sprzętu muzycznego. Mimo trudności, związanych z wyposażeniem muzyków w instrumenty, orkiestra utrzymuje wysoki poziom. – Mam szczęście do ludzi, którzy tworzą orkiestrę. Każdy wnosi część samego siebie. Łączy nas pasja muzykowania – mówi Paweł Kmiecik.

Grodzieńska Orkiestra Dęta i grupa wokalna chóru "Głos znad Niemna"

Grodzieńska Orkiestra Dęta i grupa wokalna chóru „Głos znad Niemna”

Śpiewa grupa wokalna chóru

Śpiewa grupa wokalna chóru

Grodzienska_Orkiestra_Deta_07

Grodzienska_Orkiestra_Deta_08

Na zakończenie koncertu kapelmistrz Grodzieńskiej Orkiestry Dętej zapowiedział, że w najblizszym czasie jego muzycy przygotują program przedwojennego tanga polskiego.

Grodzienska_Orkiestra_Deta_06

Podczas koncertu

Podczas koncertu

Iness Todryk-Pisalnik

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content