HomeOświataWiktoria Szyszko najlepsza w białoruskich eliminacjach konkursu „KRESY”

Wiktoria Szyszko najlepsza w białoruskich eliminacjach konkursu „KRESY”

Wiktoria Szyszko, uczennica Polskiej Szkoły Społecznej przy Związku Polaków na Białorusi, wychowanka nauczycielki Anny Litwinowicz, zwyciężyła w republikańskich eliminacjach XXII Konkursu Recytatorskiego im. Adama Mickiewicza dla Polaków z Zagranicy „KRESY” i będzie reprezentować Białoruś w finałach, które odbędą się w grudniu w Białymstoku.

Wiktoria Szyszko podczas eliminacji do republikańskiego finału "KRESÓW"

Wiktoria Szyszko podczas eliminacji do republikańskiego finału „KRESÓW”

Finał białoruskich eliminacji „KRESÓW” odbył się w niedzielę, w siedzibie Polskiej Macierzy Szkolnej w Grodnie. Wiktoria Szyszko, będąca uczennicą klasy maturalnej Polskiej Szkoły Społecznej przy ZPB zauroczyła jury konkursu wspaniałą recytacją poezji Agnieszki Osieckiej („Czasem chce się do człowieka”) i Wisławy Szymborskiej („Przyczynek do statystyki”).

Dzięki zaprezentowanym nietuzinkowym zdolnościom artystycznym wychowanka Anny Litwinowicz znalazła się w ekskluzywnym gronie, wybierających się w grudniu do Białegostoku zwycięzców krajowych eliminacji „KRESÓW” z 15 państw.

Jak czytamy na stronie internetowej organizatora konkursu – Podlaskiego Oddziału Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” – „konkurs „Kresy” to jedyne na świecie przedsięwzięcie, które od 20 lat promuje polską poezję wśród Polaków mieszkających poza krajem”.

Dla młodzieży polskiej z zagranicy udział w „KRESACH” często otwiera drzwi do kariery aktorskiej. W różnych latach laureatami konkursu stawali się tacy uznani aktorzy, jak: Agata Meilute z Litwy („Popiełuszko”, „Wolność jest w nas”, „Mała Moskwa”, „Samotność w sieci”), Jan Drawnel z Litwy („Boża podszewka”, „Ratownicy”, „Oda do radości”) czy Teresa Branna z Czech („Mistrz”, „Na dobre i na złe”, „Na Wspólnej”). Wielu uczestników konkursu wybiera studia artystyczne w Polsce.

Podczas finałów „KRESÓW” laureaci eliminacji krajowych będą mieli okazję wzięcia udziału w warsztatach, które poprowadzą profesjonalni instruktorzy i aktorzy.

Laureaci „KRESÓW” zostaną ogłoszeni na dużej scenie Białostockiego Teatru Lalek podczas Koncertu Galowego, który od dwudziestu lat staje się jednym z najważniejszych wydarzeń artystycznych grudnia dla mieszkańców Białegostoku.

Eliminacje do finałów „KRESÓW” odbywają się w takich krajach, jak: Litwa, Łotwa, Estonia, Białoruś, Ukraina, Rosja, Kazachstan, Uzbekistan, Rumunia, Bułgaria, Mołdawia, Gruzja, Serbia, Grecja i Czechy.

a.pis.

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content