HomeKulturaKoncert chóru „Głos znad Niemna” w Białymstoku

Koncert chóru „Głos znad Niemna” w Białymstoku

Wzruszający koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu reprezentacyjnego chóru Związku Polaków na Białorusi „Głos znad Niemna” odbył się wczoraj w białostockim kinie „Ton”. Występ 35-osobowego zespołu z Grodna w ramach białostockich obchodów Święta Niepodległości zorganizował zarząd okręgowy partii Prawo i Sprawiedliwość w Białymstoku na czele z posłem na Sejm RP Krzysztofem Jurgielem.

Śpiewa chór "Głos znad Niemna"

Śpiewa chór „Głos znad Niemna”

Oficjalne wojewódzkie obchody Święta Narodowego odbyły się w stolicy Podlasia przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego. Po uroczystym wciągnięciu na maszt biało-czerwonych flag, o znaczeniu święta przypomnieli białostoczczanom politycy, między innymi wojewoda podlaski Maciej Żywno i prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. Po złożeniu przez miejscowych dygnitarzy kwiatów przy pomniku Marszałka, odbyła się defilada z udziałem służb mundurowych.

Przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego w Białymstoku

Przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego w Białymstoku

Dzien_Niepodleglosci_w_Bialymstoku_02

Po zakończeniu uroczystości oficjalnych na mieszkańców Białegostoku czekała mila niespodzianka w postaci koncertu pieśni patriotycznych w wykonaniu chóru „Głos znad Niemna”.

Podczas koncertu

Podczas koncertu

– Dziś, gdy Polska jest niepodległa, warto zadać sobie pytanie, czy bylibyśmy w stanie poświęcić swoje życie dla dobra Polski, czy stać nas na taką patriotyczną postawę, na jaką było stać tamto pokolenie. Nie bez powodu, dzisiejszym naszym gościem jest chór „Głos znad Niemna” ze Związku Polaków na Białorusi. Bo właśnie ci ludzie pokazują, że mimo tego, iż są odcięci od Polski granicą, mają Ojczyznę w swoich sercach. Bierzmy z nich przykład, kochajmy naszą Polskę! – zaznaczył, witając licznie zgromadzoną na koncercie publiczność, jeden z organizatorów. Koncert rozpoczął się od odśpiewania podniosłego, pełnego majestatu, hymnu Gaude Mater Polonia, odgrywającego w minionych stuleciach, na równi z „Bogurodzicą”, rolę hymnu narodowego. Na pierwsze dźwięki Gaude Mater Polonia cała, wypełniająca po brzegi salę kina „Ton”, publiczność powstała i wspólnie z chórem odśpiewała pieśń patriotyczną.

Glos_znad_Niemna_11

Później na sali rozbrzmiewały znane pieśni wojskowe i patriotyczne, takie jak: „Pierwsza Brygada”, „Szara piechota”, „Sztandar Sybiraków”, „Rozkwitały pąki białych róż”, „Za Niemen, hen, precz”. Kwartet smyczkowy przepięknie wykonał poloneza „Pożegnanie ojczyzny” Michała Kleofasa Ogińskiego. Okazję zaprezentować zdolności wokalne mieli także soliści chóru. Publiczność niezwykle cieplo przyjmowała wykonanie znanych i lubianych przebojów: „Ostatnia niedziela” w interpretacji Andrzeja Aniśki, „Mała błękitna chusteczka” w wykonaniu Aleksego Szaszołki, „Polesia Czar” zaśpiewany przez Lubę Szydłowską oraz „Biały krzyż” w wykonaniu Mikołaja Żurniewicza.

Śpiewa Andrzej Aniśko

Śpiewa Aleksy Szaszołko

Andrzej Aniśko

Śpiewa Andrzej Aniśko

Śpiewa Mikołaj Żurniewicz

Śpiewa Mikołaj Żurniewicz

Łzy wzruszenia cisnęły się do oczu podczas wykonania przez grupę wokalną pieśni partyzanckiej „Dziś do ciebie przyjść nie mogę”, zwanej także Kołysanką leśną. Niesamowite wrażenie i owację na stojąco spowodowało wśród publiczności wykonanie przez artystów z Grodna „Murów” Jacka Kaczmarskiego, hymnu „Solidarności” w czasach PRL, głównie ze względu na refren.

"Mury" Jacka Kaczmarskiego

„Mury” Jacka Kaczmarskiego

Kierownik chóru Paweł Kmiecik dziękuje organizatorom i publiczności

Kierownik chóru Paweł Kmiecik dziękuje organizatorom i publiczności

Na zakończenie publiczność wspólnie z chorem odśpiewała pieśni „Żeby Polska była Polską” i „Boże coś Polskę”. Na prośbę białostoczczan „Głos znad Niemna” wykonał na bis ” raz jeszcze „Mury” Jacka Kaczmarskiego.

Publiczność śpiewa wraz z chórem

Publiczność śpiewa wraz z chórem

Występy śpiewających artystów przeplatane były recytowaniem przez towarzyszącą chórowi młodzież ze Szkoły Polskiej w Grodnie wierszy i przypominaniem historii powstania wykonywanych utworów, co pozwoliło na lepsze zrozumienie przekazu. Warto dodać, że chór „Głos znad Niemna” pod kierownictwem Weroniki Szarejko i Pawła Kmiecika każdy swój występ stara się dopracować w najmniejszych szczegółach. Jan Chojnowski, przewodniczący sejmiku województwa podlaskiego, wręczając kwiaty dyrygentce chóru Weronice Szarejko, gratulował profesjonalnego wykonania, znanych przecież i wykonywanych przez największe gwiazdy piosenki, utworów i dziękował za serce włożone w ich wykonanie przez artystów z Grodna.

Przemawia Jan Chojnowski, przewodniczący sejmiku województwa podlaskiego

Przemawia Jan Chojnowski, przewodniczący sejmiku województwa podlaskiego

Jan Chojnowski w imieniu organizatorów wręcza kwiaty derygence chóru Weronice Szarejko

Jan Chojnowski w imieniu organizatorów wręcza kwiaty derygence chóru Weronice Szarejko

– Serdecznie dziękuję za występ, za tę wspaniałą lekcję polskości, za tę wspaniałą lekcję patriotyzmu – powiedział artystom w imieniu organizatorów koncertu i publiczności poseł Krzysztof Jurgiel.

Weronika Szarejko i Paweł Kmiecik

Weronika Szarejko i Paweł Kmiecik

Iness Todryk-Pisalnik z Białegostoku

Najnowsze komentarze

Skomentuj

Skip to content