HomeKulturaOskarowa studniówka w Baranowiczach

Oskarowa studniówka w Baranowiczach

Gala wręczenia najbardziej prestiżowych na świecie nagród filmowych – Oskarów – stała się inspiracją do napisania scenariusza studniówki, przygotowanej w tym roku przez maturzystów Społecznej Szkoły Polskiej im. Tadeusza Rejtana w Baranowiczach. Gala „oskarowa” odbyła się w Domu Polskim w Baranowiczach 4 lutego.

Maturzyści, nauczyciele i goście studniówki przy torcie studniówkowym

Na show „oskarowe” przybyli w tym roku do Baranowicz wysocy goście. Polski korpus dyplomatyczny na Białorusi był reprezentowany przez szefa Konsulatu Generalnego RP w Brześciu – konsula generalnego Piotra Kozakiewicza i konsula RP Jerzego Grymanowskiego, który do szkoły w Baranowiczach, słynącej ze studniówek organizowanych na niezwykle wysokim poziomie, przybył wraz z małżonką.

W pierwszym rzędzie honorowi goście studniówki

Żadnej, z siedemnastu już w historii Społecznej Szkoły Polskiej im. Tadeusza Rejtana w Baranowiczach, studniówki nie przegapili przyjaciele szkoły z Oddziału Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” w Siedlcach. W tym roku oddelegowali trzyosobową delegację z darami dla maturzystów, której przewodził wiceprezes oddziału SWP w Siedlcach Jacek Grabiński.

Nie zabrakło na tegorocznej studniówce w Baranowiczach także przedstawicieli Zarządu Głównego Związku Polaków na Białorusi, na czele z prezes ZPB Andżeliką Borys. Zaproszenie maturzystów z Baranowicz przyjęli także przedstawiciele innych polskich organizacji na Białorusi, między innymi prezes Oddziału Społecznego Zjednoczenia „Polska Macierz Szkolna” w Brześciu Maria Sulima oraz prezes instytucji kulturalnej „Kresy” w Baranowiczach Jadwiga Szustał.

Owacje sali przyjmuje twórczyni Społecznej Szkoły Polskiej im. Tadeusza Rejtana w Baranowiczach Elżbieta Dołęga-Wrzosek

Najgłośniejsze owację wypełnionej po brzegi auli Domu Polskiego w Baranowiczach zebrała podczas powitania gości żywa legenda ruchu polskiego na Białorusi, założycielka Społecznej Szkoły Polskiej im. Tadeusza Rejtana 88-letnia Elżbieta Dołęga-Wrzosek.

Tradycyjny polonez na rozpoczęcie studniówki

Po powitaniu gości na sali zabrzmiały dźwięki poloneza, od którego tradycyjnie zaczęło się przedstawienie studniówkowe. Wystrojeni odświętnie maturzyści najpierw zaprezentowali publiczności własne zdolności taneczne, po czym porwali do tańca siedzących w pierwszym rzędzie gości.

Maturzyści zaprosili do poloneza gości studniówki

W prowadzonym dalej na wzór gali oskarowej przedstawieniu artystycznym maturzyści potrafili zaprezentować niezwykłą różnorodność i bogactwo posiadanych przez nich talentów. W koncercie nie zabrakło wokalnych występów, zarówno indywidualnych, jak i zespołowych. Publiczność mogła podziwiać popisy gry na instrumentach muzycznych, zróżnicowane gatunkowo występy taneczne, a nawet świetną grę aktorską, którą maturzyści zaprezentowali w inscenizacjach, przygotowanych na podstawie filmów, nagradzanych Oskarami, bądź do nich nominowanych.

Romantyczna scenka na podstawie filmów inspirowanych przez szekspirowską „Romeo i Julię”

Taniec cygański

Popisy taneczne w parach

Inscenizacja na podstawie filmu Wielki Gatsby

Taniec z pluszakami w nominacji: najlepszy film animowany dla dzieci

Występ rodziców tegorocznych maturzystów

Trwający dwie godziny koncert zakończył się przemówieniami gości studniówki, którzy nie szczędzili pochwał dla talentów tegorocznych maturzystów szkoły w Baranowiczach. Konsul generalny RP w Brześciu Piotr Kozakiewicz przekazał im serdeczne pozdrowienia i życzenia od Ambasadora RP na Białorusi Konrada Pawlika. – Po tym, co tu zobaczyłem będę mógł powiedzieć panu ambasadorowi, że może żałować, iż nie był obecny na tej studniówce – mówił konsul generalny z Brześcia. Piotr Kozakiewicz odczytał też list z życzeniami dla maturzystów od konsula generalnego RP w Grodnie Jarosława Książka, który w 2006 roku, będąc konsulem generalnym RP w Brześciu, osobiście pasował ich na pierwszoklasistów i czuje się emocjonalnie związany z młodzieżą opuszczającą w tym roku mury Społecznej Szkoły Polskiej im. Tadeusza Rejtana w Baranowiczach.

Maturzystom życzenia składa konsul generalny RP w Brześciu Piotr Kozakiewicz

Konsul generalny RP w Brześciu Piotr Kozakiewicz

Wiceprezes Oddziału Stowarzyszenia „Wspólnota Polska ” w Siedlcach Jacek Grabiński zauważył, że żaden z rodziców nie może żałować decyzji sprzed jedenastu lat kiedy oddał swoje dziecko do szkoły. – To musi być przecież szkoła wyjątkowa, skoro jej uczniowie potrafią się nauczyć nie tylko biegle mówić i pisać po polsku, lecz także śpiewać , tańczyć, grać na instrumentach, a także poznają warsztat aktorski – mówił Jacek Grabiński, gratulując pracującym w szkole nauczycielom utalentowanych uczniów, demonstrujących doskonały poziom przygotowania artystycznego.

Przemawia Jacek Grabiński, wiceprezes Oddziału Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” w Siedlcach

Prezes ZPB Andżelika Borys, życząc maturzystom sukcesów na egzaminach maturalnych, studiach i dalszej drodze życia zapewniła, iż Społeczna Szkoła Polska im. Tadeusza Rejtana w Baranowiczach podobnie jak w poprzednich może liczyć na pomoc i wsparcie ze strony Związku Polaków na Białorusi.

Maturzystom życzenia składa Andżelika Borys, prezes ZPB

Andżelika Borys, prezes ZPB

Po wystąpieniach gości uroczystości przyszedł czas na tort studniówkowy, który dostarczono prosto na improwizowana scenę i przy którym maturzyści oraz goście mogli robić sobie zdjęcia pamiątkowe z przygotowanej, jak zawsze w Społecznej Szkole Polskiej im. Tadeusza Rejtana Baranowiczach, na niezwykle wysokim poziomie „Studniówki – 2017”.

Na scenie pojawia się tort studniówkowy

Społeczna Szkoła Polska im. Tadeusza Rejtana w Baranowiczach jest najstarszą tego typu placówką oświatową na Białorusi. W tym roku wypuści ze swoich murów 50-ciu absolwentów. Ogółem w szkole uczy się 630 uczniów, pobierających naukę, poczynając od klasy pierwszej do jedenastej – maturalnej.

Znadniemna.pl

Najnowsze komentarze

  • Mój teść ś.p. Tadeusz Głowala uczęszczał w latach 30-tych do gimnazjum im. T. Reytana w Baranowiczach . Zmarł w Olsztynie na Warmii . Mam jego świadectwo szkolne . Z ciekawości zajrzałem na Państwa stronę . Bardzo mi się podoba relacja ze studniówki . Mój teść może nie był szybki do tańca i śpiewu ale to był bardzo pogodny i porządny człowiek . Całe życie przepracował , tak jak i jego ojciec Wacław na kolei . Miał t.zw. „dużą maturę” . Był oczytany i inteligentny . Pozdrawiam serdecznie z Warmii .
    Krzysztof Laskowski

Skomentuj

Skip to content