HomeKulturaŚwięta w oddziałach ZPB (fotorelacja)

Święta w oddziałach ZPB (fotorelacja)

W oddziałach terenowych Związku Polaków na Białorusi, a także w środowiskach i instytucjach, współpracujących z ZPB trwa okres spotkań opłatkowych i karnawałowych.

Rozpoczynający się po Święcie Trzech Króli i kończący się przed przypadającą w tym roku na 1 marca Środą Popielcową okres zimowych zabaw i balów karnawałowych jest doskonałą okazją do organizacji imprez o charakterze kulturalno-integracyjnym. W katolickich parafiach dzieci wystawiają przedstawienia jasełkowe, a dorośli organizują koncerty, bale i zabawy. Dzięki naszym korespondentom i prezesom terenowych oddziałów ZPB możemy Państwu pokazać jak w tym roku bawią się Polacy w różnych miejscach Białorusi.

Raduń

Już w trzecim dniu 2017 roku spotkanie opłatkowe przy wsparciu parafii pw. Matki Bożej Różańcowej w Raduniu zorganizowała w raduńskim sierocińcu jego ekipa pedagogiczna na czele z dyrektor Danutą Sawicką. Spotkanie swoją obecnością zaszczycili goście, wspierający Raduński Przytułek dla Dzieci. Przybyli między innymi: prezes Oddziału ZPB w Raduniu Halina Żegzdryń oraz proboszcz raduńskiej parafii ksiądz prałat Witold Łozowicki w towarzystwie księdza Pawła.

Halina Żegzdryń, prezes Oddziału ZPB w Raduniu wręcza prezenty

Ksiądz proboszcz Witold Łozowicki wręcza prezenty

Goście spotkania obejrzeli przygotowane przez wychowanków sierocińca przedstawienie jasełkowe, po którym wszyscy zgromadzeni wspólnie zaśpiewali kilka polskich kolęd i pastorałek, po czym nastąpiła chwila dzielenia się opłatkiem i składania życzeń świąteczno-noworocznych. Na samym końcu spotkania wychowankowie sierocińca do łez wzruszyli wszystkich obecnych wykonaniem piosenki o mamie. Zakończyła się uroczystość świąteczno-noworoczna w raduńskim sierocińcu wręczeniem wszystkim jego wychowankom słodkich prezentów.

Kiemieliszki

Jasełka w wykonaniu dzieci, uczących się języka polskiego i uczęszczających na zajęcia z religii, wystawione zostały w Święto Trzech Króli w kościele Narodzenia NMP w Kiemieliszkach.

Na przedstawieniu była obecna prezes ZPB Andżelika Borys i wiceprezes organizacji Marek Zaniewski. Dziękując dzieciom za świetne przedstawienie, prezes ZPB złożyła członkom miejscowego oddziału ZPB życzenia świąteczno-noworoczne, a młodym aktorom wręczyła specjalnie przywiezione dla nich z Grodna słodkie prezenty.

Przemawia ks. Paweł Gordziejczyk

Andżelika Borys, prezes ZPB wręcza słodkie upominki

Brzostowica Wielka

Jasełka oraz koncert kolęd i pastorałek w kościele parafialnym w Brzostowicy Wielkiej, przygotowane przez dzieci i młodzież, uczącą się religii, stały się pretekstem do organizacji 8 stycznia przez prezesa Oddziału ZPB w Brzostowicy Wielkiej Leszka Poczobuta spotkania opłatkowego dla członków oddziału.

Przemawia ksiądz proboszcz Waldemar Słota

Prezes ZPB Andżelika Borys wręcza prezenty

Prezes Oddziału ZPB w Wielkiej Brzostowicy Leszek Poczobut wręcza prezenty

Spotkanie opłatkowe Oddziału ZPB w Brzostowicy Wielkiej zaszczyciła swoją obecnością prezes ZPB Andżelika Borys.

Grodno

Bal karnawałowy odbył się 14 stycznia w Oddziale ZPB w Grodnie. Warunkiem wstępu na imprezę było posiadanie stroju karnawałowego.

Przemawia prezes Oddziału ZPB w Grodnie Paweł Kmiecik

Wołkowysk

14 stycznia spotkanie opłatkowe zorganizował, działający przy Oddziale ZPB w Wołkowysku Klub Rodzin Polskich. Spotkanie zaszczycili swoją obecnością wiceprezes ZPB ds. Kultury Renata Dziemiańczuk i członek Zarządu Głównego ZPB Andrzej Poczobut.

Indura

15 stycznia przewodnicząca Rady Naczelnej ZPB Anżelika Orechwo i członek Zarządu Głównego ZPB Andrzej Poczobut wzięli udział w spotkaniu opłatkowym, zorganizowanym przez Oddział ZPB w Indurze.

Smorgonie

Przemawia Teresa Pietrowa, prezes Oddziału ZPB w Smorgoniach

Najstarsze działaczki Oddziału ZPB w Smorgoniach i Wojstomiu

Rodzinne, wypełnione swojską życzliwą refleksją i dowcipem, spotkanie opłatkowe dla członków Oddziału ZPB w Smorgoniach, zorganizowała 15 stycznia w swoim własnym domu prezes oddziału Teresa Pietrowa.

Na zaproszenie prezes jednego z najbardziej oddalonych od centrali oddziałów ZPB na Grodzieńszczyźnie przybyła do Smorgoń osobiście prezes ZPB Andżelika Borys w towarzystwie pierwszego wiceprezesa organizacji Marka Zaniewskiego. Oprawę artystyczną spotkaniu zapewniło muzykujące małżeństwo Inny i Czesława Żychów, którzy założyli w Oddziale ZPB w Smorgoniach zespół wokalny pod nazwą „Głos znad Wilii”.

Czesław Kiżun, najstarszy czlonek Oddziału ZPB w Smorgoniach opowiada o obchodach Świąt Bożego Narodzenia w czasach swojego dzieciństwa

Występ najmłodszych

Kapela „Głos znad Wilii”

Inna i Czesław Żychowie

Jak zapewniła obecnych na spotkaniu prezes Andżelika Borys już w najbliższym czasie nowo powstały zespół, a także inni uzdolnieni artystycznie członkowie smorgońskiego oddziału ZPB będą mieli okazję zaprezentować swoje talenty i zdolności artystyczne w Grodnie. Być może stanie się to już przy okazji organizowanego co roku przez ZPB jarmarku na Kaziuki.

Rękodziałaczka Ludmiła Tarnacka wręcza Andżelice Borys swoje prace na pamiatkę o spotkaniu

Mińsk

Bal karnawałowy z udziałem artystów i zespołów, działających przy Oddziale ZPB w Mińsku, a także zaproszonych artystów i gości, odbył się 15 stycznia w stolicy Białorusi.

Gra Andrzej Sienożenskij

Zespół „Jednym Głosem”

Zespół rodziny Baranowskich

Śpiewa Maryna Werenicz

Zespół „Anima”

Genadiusz Wiszniakow i Jerzy Chyłowiec

Gra Eugeniusz Czerniawski

Śpiewa Helena Gubińska

W koncercie wzięli udział m. in.: Kupały Andrzej Sienożenskij, artysta Teatru im. Janki, zespół „Jednym Głosem” (kierownik Aleksej Grebenko), Helena Gumińska, zespół rodziny Baranowskich, Maryna Werenicz, zespół „Głos Duszy” ( kierownik Tatiana Gożewska-Pieszak), kwartet smyczkowy „ANIMA” (kierownik Julia Buraja), Genadiusz Wiszniakow i Jerzy Chyłowiec, Bożena Baubyr i Helena Niesterawa oraz inni.

Zespół „Tandem”

Zespół „Rada”

Aleksander Konon i Wiktoria Rolicz

W tanecznej części spotkania, która rozpoczęła się od poloneza, do tańca zachęcali gości przyjęcia artyści ze szkoły tanecznej „Tandem” oraz zespołu „Rada”.

Z ramienia Zarządu Głównego ZPB w balu karnawałowym w Oddziale ZPB w Mińsku udział wzięła wiceprezes ZPB ds. Kultury Renata Dziemiańczuk.

Dla Znadniemna.pl Ludmiła Burlewicz i Eugeniusz Rolicz z Mińska, Andrzej Ejwind, Halina Żegzdryń z Radunia, Marek Zaniewski, Iness Todryk-Pisalnik

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content