HomeKulturaSpotkanie świąteczno-noworoczne z milicją w tle

Spotkanie świąteczno-noworoczne z milicją w tle

Ponad stu Polaków, działających w oddziałach Związku Polaków na Białorusi w Lidzie, na lidzkim osiedlu Mołodiożnyj, w Werenowie, Raduniu, Iwiu, a także działacze Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lidzkiej na czele z prezesem Aleksandrem Kołyszko, 17 stycznia uczestniczyło w spotkaniu świąteczno-noworocznym, zorganizowanym przez Oddział ZPB w Lidzie.

Grupa dzieci, uczących się jezyka polskiego w Oddziale ZPB w Lidzie, wystawiła dla publiczności teatralizowane przedstawienie pt. „Nowy Rok”

Z zaproszenia gospodyni spotkania, prezes Oddziału ZPB w Lidzie Ireny Biernackiej, skorzystali goście, wśród których byli między innymi: konsul generalny RP w Grodnie Jarosław Książek z małżonką, księża – Józef Hańczyc z Lidy i Jan Gawecki z Iwia, a także przewodnicząca Rady Naczelnej ZPB Anżelika Orechwo.

Proboszcz parafii Św. Rodziny w Lidzie ksiądz Józef Hańczyc pobłogosławił zgromadzonym na spotkaniu świąteczno-noworocznyjm

Przemawia Irena Biernacka, prezes Oddziału ZPB w Lidzie, członkini Zarządu Głównego ZPB

Po środku – goście spotkania, zaprzyjaźnieni z Oddziałem ZPB w Lidzie księża Jan Gawecki z Iwia i Józef Hańczyc z Lidy

 Na program artystyczny spotkania, który nastąpił po tym, jak wszyscy obecni złożyli sobie nawzajem życzenia noworoczne i podzielili się opłatkiem, złożyły się między innymi występy dzieci, uczących się języka polskiego w grupach, prowadzonych przez miejscowy oddział ZPB. Najmłodsi artyści wystawili przed zgromadzoną publicznością jasełka oraz teatralizowane przedstawienie pt. Nowy Rok. Nie zabrakło też występów wokalno-instrumentalnych. Zgromadzeni, razem z zespołem młodzieżowym „Śpiewające gitary” i chórem „Lidziejka”, mieli okazję wspólnie zaśpiewać najpiękniejsze polskie kolędy. Z kolei indywidualne zdolności wokalne zaprezentowali publiczności tego wieczoru młodzi wokaliści Bożena Worono i Michał Bancewicz.

Aleksander Kołyszko, prezes Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lidzkiej dzieli się opłatkiem z konsulem generalnym RP w Grodnie Jarosławem Książkiem

Z najmłodszymi opłatkiem się dzieli Anżelika Orechwo, przewodnicząca Rady Naczelnej ZPB

Mlodzi aktorzy zagrali dla obecnych na spotkaniu przedstawienie jasełkowe

Młody solista Michał Bancewicz

Po zakończeniu zbiorowego koncertu, w drugiej części programu, mającej charakter rozrywkowy, mikrofonem zawładnął gwiazdor polskiej społeczności Lidy – utalentowany wokalista i showman Zenon Bieńko. Z właściwą jemu charyzmą i dowcipem artysta poprowadził zabawę noworoczną, która trwała prawie do godziny trzeciej nad ranem.

Artysta i showman Zenon Bieńko (po prawej) gratuluje zwycięzcy jednego z konkursów

Podczas jednego z konkursów w części rozrywkowej spotkania

Spotkanie świąteczno-noworoczne w Oddziale ZPB Lidy odbyło się bez incydentów, chociaż dzień wcześniej do prezes oddziału Ireny Biernackiej zawitali milicjanci z ostrzeżeniem, iż według ich rozeznania polska działaczka planuje zorganizować manifestację polityczną. Irena Biernacka zaprosiła milicjantów na spotkanie świąteczno-noworoczne, aby funkcjonariusze osobiście się przekonali, że żadną polityką Oddział ZPB w Lidzie się nie zajmuje. – Nie zauważyłam na spotkaniu tych milicjantów, którzy byli u mnie dzień przed spotkaniem. Być może wysłali zamiast siebie przebranych po cywilnemu kolegów, którzy udawali na spotkaniu reprezentantów polskiej społeczności Lidy… – mówi w rozmowie portalem Znadniemna.pl Irena Biernacka.

Znadniemna.pl, zdjęcia Weroniki Piuty

Najnowsze komentarze

  • Z sympatią patrzę na te polskie dzieciaki kontynuujące polskie tradycje

Skomentuj

Skip to content