HomeHistoriaRenowacja cmentarza garnizonowego w Wołkowysku

Renowacja cmentarza garnizonowego w Wołkowysku

Trwa trzeci etap renowacji największej polskiej nekropolii wojskowej w Wołkowysku, w której spoczywają żołnierze polscy, polegli podczas wojny polsko-bolszewickiej i w późniejszych wojnach.

renowacja_cmentarza_2

Renowacji cmentarza garnizonowego w Wołkowysku dokonują członkowie miejscowego oddziału ZPB na czele z prezes Marią Tiszkowską, a także uczniowie tutejszej Polskiej Szkoły wraz z rodzicami.

renowacja_cmentarza_5

renowacja_cmentarza_1

Wszystkie prace na cmentarzu odbywają się na koszt własny wolontariuszy, biorących udział w renowacji. Przy pracach wykorzystują oni własny sprzęt budowlany i nabywają niezbędne do renowacji materiały za własne pieniądze.

Pomysł stopniowej renowacji całego cmentarza zrodził się u miejscowych Polaków dwa lata temu. Postanowili zacząć od odnowienia rozsypujących się schodków głównego wejścia na cmentarz.

renowacja_cmentarza_6

renowacja_cmentarza_3

Budowa schodków stała się pierwszym etapem renowacji cmentarza. Rok temu, przed dniem Wszystkich Świętych i Zaduszkami, Polacy Wołkowyska zakończyli renowację głównego pomnika na cmentarzu garnizonowym i zaczęli się przymierzać do trzeciego etapu renowacji – czyli do odnowienia poszczególnych, przebywających w stanie awaryjnym, nagrobków na mogiłach żołnierzy.
Dzięki entuzjazmowi i ofiarności wołkowyskich Polaków, biorących udział w renowacji cmentarza garnizonowego, w tym roku udało się wyremontować znaczną część zagrożonych zniszczeniem nagrobków, a także wykosić wokół nich trawę i usunąć inną niepotrzebną roślinność.

Zarząd Oddziału ZPB w Wołkowysku wyraża wdzięczność wszystkim rodakom, nieobojętnym na apel wzięcia udziału w renowacji cmentarza garnizonowego w Wołkowysku i zapowiada, że renowacja nekropolii potrwa także w przyszłym roku.

Maria Tiszkowska z Wołkowyska, zdjęcia Jerzego Czuprety

Najnowsze komentarze

  • Bardzo cieszą takie wiadomości . Mam nadzieję że następnym razem na grodzieńszczyźnie uda się wpaść do Wołkowyska.

    • Zapraszamy serdecznie.

Skomentuj

Skip to content