HomeHistoriaPolacy z Mińska w Smoleńsku

Polacy z Mińska w Smoleńsku

Z okazji zbliżającego się Dnia Wszystkich Świętych i Zaduszek członkowie Oddziału Związku Polaków na Białorusi w Mińsku zorganizowali wyjazd do Smoleńska, aby pomodlić się w miejscu tragedii smoleńskiej za jej ofiary oraz nawiedzić memoriał KATYŃ i oddać hołd ofiarom zbrodni katyńskiej.

Przy pomniku ofiar katastrofy smoleńskiej w miejscu tragedii

Przy pomniku ofiar katastrofy lotniczej w miejscu tragedii

Pierwszy przystanek na ziemi rosyjskiej autokar z Polakami Mińska zrobił w miejscu, przypominającym o tragicznych wydarzeniach z dnia 10 kwietnia 2010 roku. Gromadząc się przy kamieniu-pomniku ofiar katastrofy lotniczej, Polacy Mińska modlili się za dusze 96 pasażerów i członków załogi prezydenckiego samolotu, których tragiczny los podzielił Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński. Modląc się przy pomniku, Polacy z Mińska mogli przeczytać na przytwierdzonej na nim tablicy: „PAMIĘCI 96 POLAKÓW NA CZELE Z PREZYDENTEM RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ LECHEM KACZYŃSKIM, KTÓRZY ZGINĘLI W KATASTROFIE LOTNICZEJ POD SMOLEŃSKIEM 10 KWIETNIA 2010 ROKU”.

Modlitwa przy pomniku ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem

Modlitwa przy pomniku ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem

Czytając napis na pomniku kierownik grupy, prezes Oddziału ZPB w Mińsku Helena Marczukiewicz poinformowała zgromadzonych, iż pierwotnie na kamieniu widniała tablica z dłuższym tekstem: „PAMIĘCI 96 POLAKÓW NA CZELE Z PREZYDENTEM RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ LECHEM KACZYŃSKIM, KTÓRZY 10 KWIETNIA 2010 ROKU ZGINĘLI W KATASTROFIE LOTNICZEJ POD SMOLEŃSKIEM W DRODZE NA UROCZYSTOŚCI UPAMIĘTNIENIA 70. ROCZNICY SOWIECKIEJ ZBRODNI LUDOBÓJSTWA W LESIE KATYŃSKIM, DOKONANEJ NA JEŃCACH WOJENYCH, NA OFICERACH WOJSKA POLSKIEGO W 1940 R.”

Helena Marczukiewicz tekst, który pierwotnie widniał na pomniku ofiar katastrofy lotniczej

Helena Marczukiewicz tekst, który pierwotnie widniał na pomniku ofiar katastrofy lotniczej

– Strona rosyjska nie zgodziła się na wzmiankę o „sowieckiej zbrodni ludobójstwa” i zamieniła tablicę. Ta pierwsza jest obecnie przechowywana na Jasnej Górze – opowiedziała Helena Marczukiewicz.

kosciol_w_smolensku

Kościół Niepokalanego Poczęcia NMP w Smoleńsku

Po złożeniu wieńca, zapaleniu zniczy i modlitwie przy pomniku ofiar katastrofy lotniczej grupa Polaków ze stolicy Białorusi udała się do Smoleńska. Tu, w kościele Niepokalanego Poczęcia NMP, Polacy z Mińska wzięli udział w Mszy św., którą uświetnił śpiewem chór „Polonez” ze stolicy Białorusi. Mimo tego, iż w smoleńskiej świątyni nabożeństwa odbywają się w języku rosyjskim, artyści z Mińska kilka pieśni zaśpiewali po polsku.

Jurij Popow prezentuje swoją książkę "Góra i klasztor"

Jurij Popow prezentuje swoją książkę „Góra i klasztor”

Po Mszy św. w kościele odbyła się prezentacja książki publicysty Jurija Popowa pt. „Góra i klasztor”, poświęconej wydarzeniom, które rozegrały się w 1944 roku pod Monte Cassino. Wydanie zaprezentował sam autor, który przybył do Smoleńska w składzie grupy Polaków Mińska. Na prezentacji, która wzbudziła duże zainteresowanie zgromadzonych w smoleńskiej świątyni katolickiej obecna była między innymi konsul Joanna Strzelczyk, kierownik Agencji Konsularnej RP w Smoleńsku.

memorial_katyn
Po pobycie w Smoleńsku grupa mińskich Polaków nawiedziła memoriał KATYŃ. Było to zwiedzanie z przewodnikami, którzy zwrócili uwagę gości z Białorusi na ciekawe fakty, między innymi na taki, że wśród tysięcy polskich oficerów – ofiar zbrodni katyńskiej byli nie tylko mężczyźni, lecz także co najmniej jedna kobieta – ppor. Janina Lewandowska, pilot 3. Pułku Lotniczego.

memorial_katyn_1

memorial_katyn_2

memorial_katyn_3

Po wzruszającej wycieczce po memoriale Polacy z Mińska złożyli wieniec, zapalili znicze i pomodlili się za dusze ofiar zbrodni katyńskiej.

memorial_katyn_4

memorial_katyn_5

memorial_katyn_6

Pełni wrażeń i wzruszeń w drodze do domu mińscy Polacy obejrzeli w autokarze film śp. Andrzeja Wajdy „Katyń”, po emisji którego przyszedł czas na refleksję, dotyczącą wydarzeń z 10 kwietnia 2010 roku, o których przypomniały odtworzone fragmenty wydań wiadomości telewizyjnych z tego tragicznego dnia.

Ludmiła Burlewicz ze Smoleńska, zdjęcia Aleksandra Wasilenki

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content