HomeOświataPolacy Wołkowyska oddali hołd polskim nauczycielom

Polacy Wołkowyska oddali hołd polskim nauczycielom

Członkowie Oddziału Związku Polaków w Wołkowysku oraz uczniowie Polskiej Szkoły w Wołkowysku, jak co roku, w Dniu Edukacji Narodowej, 15 października, oddali hołd polskim nauczycielom, przedstawicielom wołkowyskiej inteligencji polskiej i członkom ich rodzin, poległych 15 czerwca 1943 roku z rąk okupantów niemieckich.

wolkowysk_dzien_nauczyciela1

Przemawia Maria Tiszkowska, prezes oddziału ZPB w Wołkowysku (pierwsza od lewej) przy mogile nauczycieli, przedstawicieli wołkowyskiej inteligencji polskiej i członków ich rodzin

– Hitlerowcy w tym miejscu zamordowali ponad 130 osób inteligencji polskiej z Wołkowyska i okolic. Ze słów ówczesnej prezes oddziału ZPB w Wołkowysku Anny Sadowskiej wiemy, że w latach 90-ch miejsce pochówku wskazała pani Czybowa oraz zamieszkała nieopodal ludność. Miejsce to zostało upamiętnione dzięki staraniom Anny Sadowskiej. Najpierw w 1992 roku postawiono na mogile Krzyż Straży Mogił Polskich na Wschodzie, natomiast budowę pomnika wsparła Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa – powiedziała Maria Tiszkowska, prezes oddziału ZPB w Wołkowysku.

wolkowysk_dzien_nauczyciela3

wolkowysk_dzien_nauczyciela2

Uczniowie Polskiej Szkoły w Wołkowysku i działacze organizacji zapalili znicze pod pomnikiem i odmówili modlitwę „Anioł Pański” za pomordowanych.

wolkowysk_dzien_nauczyciela9

wolkowysk_dzien_nauczyciela8

W tym dniu znicze zapłonęły także na mogile śp. Aliny Jurewicz, wicedyrektor Polskiej Szkoły w Wołkowysku, która poświęciła swoje życie odrodzeniu polskiej oświaty w Wołkowysku.

wolkowysk_dzien_nauczyciela5

wolkowysk_dzien_nauczyciela4

Modlitwa przy grobie śp. Aliny Jurewicz, wicedyrektor Polskiej Szkoły w Wołkowysku

Zapalone znicze są wyrazem pamięci o ich życiu oddanym Ojczyźnie.

Znadniemna.pl, zdjęcia Jerzego Czuprety

Najnowsze komentarze

  • Mój śp tata urodził się w Wołkowysku mało wiem w temacie historii tych ziem !!

Skomentuj

Skip to content