HomeOświata„Krasnoludki – to my!”

„Krasnoludki – to my!”

W bibliotece Polskiej Szkoły w Grodnie odbyło się 7 października czytanie arcydzieła Marii Konopnickiej „O krasnoludkach i o sierotce Marysi”. Czytanie, w którym udział wzięli uczniowie, nauczyciele i zaproszeni goście, odbyło się w ramach projektu edukacyjnego „Krasnoludki – Polska szlakiem życia i twórczości Marii Konopnickiej”, realizowanego przez Fundację na Rzecz Pomocy Dzieciom z Grodzieńszczyzny z Białegostoku i dofinansowanego ze środków Senatu RP we współpracy z Polską Szkołą w Grodnie.

polska_szkola_w_grodnie_konkurs5

polska_szkola_w_grodnie_konkurs2

W ramach projektu w połowie czerwca odbyły się dwie wizyty studyjne w Domu Polonii w Żytkiejmach, w których brali udział dzieci z Polskiej Szkoły w Grodnie. W ramach tych wizyt uczniowie zwiedzili Suwałki, w których urodziła się Maria Konopnicka, brali udział w lekcjach muzealnych i zajęciach literackich w Muzeum im. Marii Konopnickiej oraz zwiedzili szlak krasnoludków. Podczas pobytu organizatorzy zorganizowali dzień Krasnoludka w Przytulisku, gdzie uczestnicy robili krasnoludki z recyklingu, lepili z gliny herb krasnoludka, sporządzali w plenerowej kuchni skrzacie kanapki i ciasteczka, a także kreatywnie malowali drewnianego krasnoludka i bawili się w „Krasnali telegram”. Uczestnicy projektu mieli okazję również wybrać się na wycieczkę „Baśniowym Szlakiem”: Suwałki, Nowa Wieś, Puńsk, Rutka Tartak i Sejny.

polska_szkola_w_grodnie_konkurs6

Program wizyt był bardzo atrakcyjny a zarazem intensywny, ale dzieciaki chciały jeszcze raz, już w Grodnie, spotkać z twórczością Marii Konopnickiej i odbyć niezapomnianą literacką wędrówkę po baśni „O krasnoludkach i o sierotce Marysi”.

polska_szkola_w_grodnie_konkurs4

Do wspólnego czytania zaprosiliśmy wielu gości, m.in. małżonkę Konsula Generalnego RP w Grodnie Elżbietę Książek, Irenę Konon z Fundacji na rzecz Pomocy Dzieciom z Grodzieńszczyzny z Białegostoku, która jest pomysłodawczynią i koordynatorem projektu, księdza proboszcza parafii pw. Najświętszego Odkupiciela w Grodnie o. Dymitra Łabkowa, metodyka Kuratorium Oświaty rejonu Leninowskiego miasta Grodna Elenę Siewruk, dyrektor Szkoły Polskiej Danutę Surmacz oraz nauczycielek języka polskiego ze szkół grodzieńskich.

polska_szkola_w_grodnie_konkurs9

Czyta Elżbieta Książek, małżonka Konsula Generalnego RP w Grodnie

polska_szkola_w_grodnie_konkurs10

Czyta dyrektor Polskiej Szkoły w Grodnie Danuta Surmacz

polska_szkola_w_grodnie_konkurs

polska_szkola_w_grodnie_konkurs3

Przemawia Elżbieta Książek

Uczestnicy spotkania mieli okazję nie tylko poczytać baśń, ale i spotkać się z improwizowanymi postaciami krasnoludków, sierotki Marysi, królowej Tatry i oczywiście Lisa Sadełka oraz przypomnieć najważniejsze wydarzenia z życia i twórczości Marii Konopnickiej. A że utwór został przetłumaczony na blisko 50 języków, to czytany był nie tylko po polsku, ale i po białorusku, i po rosyjsku.

polska_szkola_w_grodnie_konkurs1

Na zakończenie imprezy każdy mógł podzielić się swoimi uczuciami od spotkania z twórczością Marii Konopnickiej.

Znadniemna.pl za facebook/Krasnoludki – Polska szlakiem życia i twórczości Marii Konopnickiej

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content