HomeKulturaWernisaż wystawy „Blask. Mariacki Ołtarz Wita Stwosza”

Wernisaż wystawy „Blask. Mariacki Ołtarz Wita Stwosza”

11 października 2016 r. w Muzeum „Uratowane Dzieła Sztuki” odbył się wernisaż wystawy zdjęć Andrzeja Nowakowskiego „Blask. Mariacki Ołtarz Wita Stwosza”.

wystawa_brzesc_wit2

Wystawa została otwarta przez dyrektora Instytutu Polskiego w Mińsku Mateusza Adamskiego, dyrektora Brzeskiego Obwodowego Muzeum Krajoznawczego Aleksieja Mitiukowa, kierownika Muzeum „Uratowane Dzieła Sztuki” Irinę Tarimę oraz kierownika Konsulatu Generalnego RP w Brześciu konsula Sławomira Misiaka.

wystawa_brzesc_wit

Wystawa składa się z wielkoformatowych zdjęć, przedstawiających fragmenty ołtarza Wita Stwosza. Jest to ekspozycja wyjątkowa gdyż przedstawia ona ołtarz w sposób, jaki nie był możliwy do tej pory, a na który z całą pewnością to arcydzieło zasługiwało. Na zdjęciach widzimy wszystko to, czego jako goście katedry możemy się co najwyżej domyślać.

wystawa_brzesc_wit5

Autor fotografii Andrzej Nowakowski przygląda się dziełu Stwosza z najbliższej odległości, systematycznie, rzeźba po rzeźbie śledzi rysy twarzy, zagięcia materii, spojrzenia, gesty, a nawet kształt paznokci. Wykorzystanie profesjonalnego oświetlenia oraz podnośników, które na drewnianych podkładach wjechały nocą do Bazyliki Mariackiej, pozwoliło autorowi wyeksponować niewidoczne na co dzień szczegóły Stwoszowego opus magnum: grymasy twarzy, żyłki na nogach, włoski na kręconych brodach, drobne figury umiejscowione w predelli czy na obramieniu szafy głównej.

wystawa_brzesc_wit1

wystawa_brzesc_wit3

Ta dokumentacja fotograficzna pozwoli wszystkim na dotarcie do miejsc i szczegółów ołtarza, których zobaczenie nie było i nie jest możliwe bez specjalistycznego sprzętu.

wystawa_brzesc_wit4

Wystawę można obejrzeć do 14 listopada 2016 r.

Znadniemna.pl za brzesc.msz.gov.pl/zdjęcia brestnote.by

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content