HomeOświataDelegacja ZPB w Krakowie i Kielcach

Delegacja ZPB w Krakowie i Kielcach

Jeszcze w tym roku Związek Polaków na Białorusi odczuje efekty wizyty kierownictwa organizacji na czele z prezesem Mieczysławem Jaśkiewiczem i przewodniczącą Rady Naczelnej ZPB Andżeliką Borys w Krakowie i Kielcach.

Do wizyty Polaków z Białorusi w Małopolsce i województwie świętokrzyskim doszło w ubiegłym tygodniu.

Kierownictwo ZPB z członkami Komisji ds. Wspolpracy z Polonią i Polakami za Granicą Sejmiku Województwa Małopolskiego

Kierownictwo ZPB wśród członków Komisji ds. Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą Sejmiku Województwa Małopolskiego

W dawnej stolicy Polski delegacja ZPB miała okazję uczestniczyć w posiedzeniu Komisji ds. Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą Sejmiku Województwa Małopolskiego. Przewodniczący komisji Marek Lasota pozwolił delegacji ZPB szeroko przedstawić działalność naszej organizacji członkom komisji. Po żywej wymianie zdań między gospodarzami i gośćmi udało się ustalić, iż na wniosek radnych Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego wesprze prowadzoną przez ZPB akcję „Polska Książka na Białoruś” i jeszcze w tym roku zakupi szereg pozycji podręcznikowych, niezbędnych do nauki języka polskiego w środowiskach polskich dzieci i młodzieży na Białorusi.

W następnym roku ZPB może liczyć na wsparcie województwa małopolskiego w skierowanej do młodzieży i dzieci, uczących się języka polskiego, akcji „Lato z Polską”. Kraków przyjmie także wycieczkę działaczy ZPB w tym nauczycieli języka polskiego.

Podczas spotkania w Świetokrzyskim Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli

Podczas spotkania w Świetokrzyskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli

Wycieczka z udziałem nauczycieli i działaczy ZPB do Krakowa zostanie połączona z pobytem w Kielcach, stolicy sąsiadującego z małopolskim województwa świętokrzyskiego. Z Urzędem Marszałkowskim Województwa Świętokrzyskiego Związek Polaków już zresztą realizuje wspólne projekty edukacyjne. Podległy wojewódzkiemu Departamentowi Promocji Edukacji i Kultury Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli (ŚCDN) niedawno szkolił grupę nauczycieli języka polskiego z Grodna, Wołkowyska i Porzecza. Podczas najbliższych ferii natomiast w ramach wyjazdu krajoznawczo-edukacyjnego przy wsparciu ŚCDN grupa młodzieży szkolnej z Wołkowyska odwiedzi swoich rówieśników w Kielcach.

Spotkanie w  kierownictwem Świętokrzyskiego Oddziału Stowarzyszenia "Wspólnota Polska"

Spotkanie z kierownictwem Świętokrzyskiego Oddziału Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”

Owocna w skutki może się okazać przyszła współpraca ZPB z Oddziałem Świętokrzyskim Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Goszczący delegację ZPB prezes oddziału Waldemar Bartosz jest jednocześnie przewodniczącym NSZZ „Solidarność” w regionie świętokrzyskim i działaczem „Solidarności” w czasach PRL, a więc doskonale rozumie specyfikę działalności ZPB w warunkach autorytarnego reżimu białoruskiego.

Andrzej Pisalnik z Krakowa i Kielc

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content