HomeOświataDzień Nauczyciela w Grodnie

Dzień Nauczyciela w Grodnie

Ponad stu wykładowców języka polskiego z całej Grodzieńszczyzny spotkało się w niedzielę w Grodnie, aby razem świętować 240. rocznicę powołania przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego Komisji Edukacji Narodowej, obchodzonej w Polsce jako Dzień Nauczyciela.

Po uroczystej Mszy Świętej w grodzieńskiej katedrze, pedagodzy zgromadzili się w klubie „Parlament”, gdzie zostali powitani przez konsula generalnego RP w Grodnie Andrzeja Chodkiewicza. Dyplomata w imieniu Rzeczypospolitej Polski i pracowników podległej mu placówki złożył nauczycielom serdeczne podziękowania za żmudną pracę na niwie szerzenia polskiego słowa wśród polskiej społeczności na Białorusi. – To dzięki wam język polski na tej ziemi wciąż żyje – mówił Andrzej Chodkiewicz.

Chodkiewicz_prezent

Konsul generalny RP w Grodnie Andrzej Chodkiewicz wręcza prezent nauczycielce z Polskiej Szkoły w Grodnie

Chodkiewicz_prezent_1

Wśród wyrożnionych znalazł się nauczyciel historii w Polskiej Szkole Społecznej przy ZPB w Grodnie Józef Porzecki

Wśród wyróżnionych znalazł się nauczyciel historii w Polskiej Szkole Społecznej przy ZPB w Grodnie Józef Porzecki

Konsulat Generalny RP w Grodnie przygotował dla nauczycieli, pracujących od wielu lat w placówkach oświatowych, zarówno państwowych, jak i niepaństwowych, prezenty książkowe.

Niezwykle miłym prezentem od placówki dyplomatycznej dla wszystkich zgromadzonych był około godzinny koncert w wykonaniu utalentowanej piosenkarki jazzowej i popowej z Wilna, młodej Polki Eweliny Saszenko. Artystka, specjalizująca się między innymi w wykonywaniu repertuaru legendarnej francuskiej piosenkarki Edith Piaf, stworzyła w klubie „Parlament” atmosferę romantycznego Paryża, opowiadając publiczności muzycznym językiem pełne czułości, ale także innych emocji, historie miłosne.

Ewelina Saszenko stworzyła atmosferę romantycznego Paryża

Ewelina Saszenko stworzyła atmosferę romantycznego Paryża

Śpiewowi Eweliny Saszenko, ocenianemu niezwykle wysoko w rozmaitych prestiżowych konkursach ( w 2011 roku reprezentowała Litwę na konkursie Eurowizji), towarzyszył podkład muzyczny w wykonaniu utalentowanego i cenionego litewskiego pianisty jazzowego Paulusa Zdanavičiusa.

Ewelina Saszenko i jej akompaniator Paulus Zdanavičius

Ewelina Saszenko i jej akompaniator Paulus Zdanavičius

Pamiętając, że śpiewa przed Polakami Ewelina Saszenko pod koniec koncertu zmieniła język śpiewu z francuskiego na polski i wykonała przeboje z repertuaru Hanki Ordonówny „Miłość ci wszystko wybaczy” oraz „Na pierwszy znak”.

Utworem, wykonanym na bis były natomiast „Polskie kwiaty”, zaśpiewane w oryginalnej jazzowej aranżacji.

Występ Eweliny Saszenko w Grodnie był drugim koncertem piosenkarki na Białorusi. W sierpniu z dużym powodzeniem zaśpiewała przed Polakami w Oszmianie.

Koncertowanie przed Polakami, nawet w niedużych miejscowościach, wschodząca kresowa gwiazda piosenki traktuje jako spłacanie „długu” wobec polskości. – Bardzo się cieszę, kiedy na koncertach są sami Polacy – przyznała się w jednym z wywiadów, twierdząc, że podczas koncertów liczy się dla niej przede wszystkim kontakt z publicznością. Natomiast jako Polce najlepszy kontakt Ewelinie udaje się nawiązać z publicznością polską.

Tak też się stało w minioną niedzielę w Grodnie.

Andrzej Pisalnik

Najnowsze komentarze

Skomentuj

Skip to content