HomeReligiaNuncjusz Apostolski na Białorusi ma wreszcie własne lokum

Nuncjusz Apostolski na Białorusi ma wreszcie własne lokum

Po 24 latach w wynajętych pokojach biurowych, przedstawicielstwo dyplomatyczne Watykanu ma własną siedzibę. Rozpoczęta w 2015 roku budowa Nuncjatury Apostolskiej w Mińsku, została wreszcie zakończona.

Budynek_Watykanu_Minsk

Skromny budynek w stylu funkcjonalnym, położony jest przy ulicy Złota Górka, w pobliżu Państwowej Filharmonii Białoruskiej. Obiekt został w pełni sfinansowany przez Watykan, a w trakcie realizacji nie odstąpiono choćby o cal od pierwotnie założenia projektowego – informuje portal onliner.by.

Uroczystość poświęcenia kamienia węgielnego budynku i złożenia kapsuły z przesłaniem dla przyszłych pokoleń odbyło się w marcu 2015 roku z udziałem watykańskiego sekretarza kardynała Pietro Parolina, ministra spraw zagranicznych Białorusi Uładzimira Makieja i przewodniczącego Mińskiego Komitetu Wykonawczego Andrieja Szorca.

Budynek_Watykanu_Minsk1

Dwupiętrowy budynek został zaprojektowany przez włoskiego architekta Paolo Ruggero.

Budynek_Watykanu_Minsk2

Jak widać na zdjęciach, siedziba Nuncjusza Apostolskiego pozbawiona jest elementów fantazyjnych, kolumn i kopuł. Z wyglądu przypomina biurowiec, albo dom mieszkalny. Wewnątrz mieszczą się sale konferencyjne, recepcyjne, kaplica, sala kominkowa, pokoje dla sióstr zakonnych, pokoje biurowe, kuchnia, pralnia, itp.

Do tej pory, przedstawicielstwo dyplomatyczne Watykanu mieściło się w wynajętych pokojach biurowych przy ulicy Wołodarskiego 6.

Stosunki dyplomatyczne pomiędzy Stolicą Apostolską i Białorusią zostały nawiązane dnia 11 listopada 1992 roku. W tym dniu, bullą Papieża Jana Pawła II „Quantam tandem”, została założona kanonicznie nuncjatura Apostolska.

Znadniemna.pl za Kresy24.pl

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content