HomeReligiaNiezapomniane wakacje polskich dzieci z Radunia

Niezapomniane wakacje polskich dzieci z Radunia

Prawie dwa tygodnie, od 20 lipca do 2 sierpnia, spędziła na Lubelszczyźnie grupa dzieci i młodzieży polskiej z Radunia. Wakacyjny odpoczynek, który był połączony z udziałem młodych raduńskich Polaków w Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie, zorganizowały władze miasta Świdnik, od wielu lat przyjaźniącego się z Odziałem Związku Polaków na Białorusi w Raduniu.

Radun_Swidnik_powitanie1

Wolontariusze ze Świdnika witają grupę dzieci z Radunia

Radun_Swidnik_powitanie

Od razu po przybyciu do Świdnika raduńska delegacja została ciepło przywitana przez miejscowe rodziny, które przyjęły do swoich domów gości z Białorusi. Opieką duchową raduńskich Polaków objęli miejscowi księża, którzy przygotowywali się w swoich parafiach do udziału w Światowych Dniach Młodzieży z udziałem papieża Franciszka. W te przygotowania włączyła się aktywnie także raduńska młodzież.

Zanim, w składzie świdnickiej delegacji, młodzi radunianie udali się do Krakowa – zdążyli zwiedzić miasto Lublin, a także lepiej poznać młodych ludzi z parafii, należących do diecezji lubelskiej. Spotkania przygotowawcze do ŚDM wspólnie z rówieśnikami ze Świdnika i Lubelszczyzny pozwoliły gościom z Białorusi nie tylko przygotować się duchowo do wizyty na krakowskich Błoniach, gdzie młodzież z całego świata czekała na Ojca Świętego.

Podczas spotkań modlitewnych w lubelskich parafiach oraz codziennego obcowania z rówieśnikami i rodzinami, w których zostali zakwaterowani, młodzi Polacy z Radunia zgłębiali znajomość polskiej kultury, obyczajów i szlifowali umiejętność obcowania w ojczystym języku. Sprzyjał temu między innymi bogaty program zwiedzania zabytków Lublina i ziemi lubelskiej. W stolicy województwa lubelskiego goście z Białorusi zwiedzili m.in. Katolicki Uniwersytet Lubelski, Stare Miasto, Ogród Saski, Zamek Lubelski i osiedle Majdanek, gdzie wstąpili do Państwowego Muzeum na Majdanku, upamiętniającego ofiary niemieckiego nazistowskiego obozu śmierci, zbudowanego tu przez hitlerowców w czasie II wojny światowej.

Radun_Swidnik_KUL

Na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim

Radun_Swidnik_Majdanek

Państwowe Muzeum na Majdanku

W jednym z dni dzieci z Radunia zawieziono na wycieczkę do przepięknego miasta nad Wisłą – Kazimierza Dolnego. Goście z Białorusi odwiedzili także Nałęczów oraz Zamość – miasto, które za sprawą unikalnego zespołu architektoniczno-urbanistycznego swojej Starówki bywa nazywane „perłą renesansu”, a sama Starówka Zamościa jest wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Radun_Swidnik_Kazimierz_Dolny

Kazimierz Dolny

Radun_Swidnik_Zamosc

Zamość

23 lipca młodzi Polacy z Radunia uczestniczyli w spotkaniu modlitewno-artystycznym na Arenie Lublin. Wymiar tego, poprzedzającego wyjazd do Krakowa na ŚDM, spotkania znacznie wykraczał poza granice Archidiecezji Lubelskiej, gdyż uczestniczyli w nim wybierający się na spotkanie z papieżem Franciszkiem nie tylko młodzi ludzie z Radunia na Białorusi, lecz także młodzież m.in. ze Słowenii, Ukrainy, Kazachstanu Belgii, Francji, Włoch, Niemiec, Hiszpanii, USA, Brazylii, a nawet Filipin.

Radun_Swidnik_Arena_Mlodych

Arena Młodych w Lublinie

Radun_Swidnik_Arena_Mlodych1

Młodzi Polacy z Radunia

Radun_Swidnik_Arena_Mlodych2

Brakuje słów, aby opisać te szczególne dni, które podczas pobytu w Polsce spędziliśmy na ŚDM w Krakowie. Niezwykłe emocje, pozytywna energia, czuwania, wspólne modlitwy, entuzjazm młodych ludzi – wszystko to skupiło się w jednym miejscu – na błoniach w Krakowie. Każdy uczestnik przeżył spotkanie z papieżem na swój własny sposób, który z pewnością pozostawi ślad w jego sercu na zawsze, niezapomniane przeżycia i wspomnienia na całe życie.

Radun_Swidnik_SDM

Na Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie

1 sierpnia, po powrocie z Krakowa do Świdnika, raduńscy Polacy, wspólnie z mieszkańcami, uczestniczyli w lokalnych obchodach 72. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Radun_Swidnik_Powstanie_Warszawskie

Radun_Swidnik_Powstanie_Warszawskie1

Dzień następny był już dniem pożegnania z gościnnym Świdnikiem i cudowną przygodą, którą przeżyli tego lata w Polsce młodzi radunianie. Wieczór pożegnalny goszczący Polaków z Białorusi gospodarze zorganizowali przy miejscowym kościele pw. NMP. Dzieci z Radunia miały okazje obejrzeć filmową relację z pobytu na wakacjach w Polsce.

Radun_Swidnik_Pozegnanie

A potem było wspólne z przyjaciółmi ze Świdnika ognisko w ogrodach kościoła, przy którym znalazł się czas na rozmowy, wymianę kontaktów i radosne wspomnienia szczegółów wspólnego spędzania czasu. Wspólny udział raduńskiej i świdnickiej młodzieży w przedsięwzięciach, organizowanych przez prawie dwa tygodnie sprawił, że dzieci z Radunia poczuły się niezwykle zżyte z miejscowymi rówieśnikami i rodzinami, w których mieszkały. Przy ognisku nie było końca nie tylko opowieściom o pobycie i wspomnieniom z wycieczek. Goście dziękowali świdnickim rodzinom za ciepłą i serdeczną gościnę, zajmującym się nimi wolontariuszom za nieustanną opiekę, a organizatorom pobytu za wspaniały program wakacyjny.

Radun_Swidnik_Pozegnanie1

Młodzi Polacy z Radunia z trudem powstrzymywali cisnące się do oczu łzy. Pocieszeniem dla rozstających się przyjaciół było to, że zabrali do domu przepiękne wspomnienia i nadzieję, iż spotkają się znowu. Na koniec pożegnalnego wieczoru wspólnie zaśpiewano kilka piosenek przy ognisku, a następnie każdy uczestnik kolonii otrzymał od organizatorów dyplom i słodki upominek.

Dziękujemy wszystkim organizatorom, księżom, władzom miasta Świdnik, mieszkańcom, dobroczyńcom za zorganizowanie pięknego odpoczynku dla dzieci oraz niezapomnianego wyjazdu na ŚDM do Krakowa.

Halina Żegzdryń, prezes Oddziału ZPB w Raduniu

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content