HomeHistoriaSiedziba Domeyków niszczeje

Siedziba Domeyków niszczeje

Niszczeje dworek, w którym dzieciństwo spędził znany polski geolog i uczestnik powstania listopadowego.

Siedziba_Domejko18

Tak wyglądał dworek Domeyków około 15 lat temu

Białoruskie Radio Racyja opublikowało szokujące zdjęcia z Żyburtowszczyzny (biał. Żybartouszczyna), znajdującej się w okolicy Lidy w obwodzie grodzieńskim na Białorusi. Znajduje się tam dworek należący w przeszłości do stryja znanego polskiego geologa i bohatera narodowego Chile Ignacego Domeyki. To tam Domeyko spędził swoje dzieciństwo.

Siedziba_Domejko17

Siedziba_Domejko14

Siedziba_Domejko

Siedziba_Domejko2

Siedziba_Domejko3

Domeyko był przyjacielem Adama Mickiewicza (jest pierwowzorem Żegoty z III części „Dziadów”) i członkiem zlikwidowanego przez władze carskie Towarzystwa Filomatów, działającego przy Uniwersytecie Wileńskim w latach 1817-1821. Po upadku powstania listopadowego wyemigrował do Ameryki Południowej. Większość życia spędził w Chile, gdzie dokonał ważnych dla tego kraju odkryć geologicznych. Był wieloletnim rektorem Universidad de Chile.

Siedziba_Domejko4

Siedziba_Domejko12

Siedziba_Domejko6

„Tu w latach 1884-1888 mieszkał znany na całym świecie uczony, bohater narodowy Chile Ignacy Domeyko” – głosi napis na niszczejącym budynku prawie 200-letniej siedziby Domeyków w Żyburtowszczyznie. Chodzi prawdopodobnie o okres, kiedy po długim pobycie w Ameryce Południowej, geolog wrócił na Litwę (potem znów wyjechał do Chile). Na jednym z kamieni fundamentu można przeczytać inny napis: „1819. R Ignacy DOMEYKO”. To w właśnie w 1819 roku Domeyko został przyjęty do Towarzystwa Filomatów, którego założycielem był m.in. Adam Mickiewicz.

Siedziba_Domejko10

Siedziba_Domejko8

Siedziba_Domejko9

Radio Racyja podaje, że przez wiele lat zarówno lokalne tak i obwodowe władze zaniedbały stan siedziby Domeyków, która nie została wpisana na listę chronionych przez państwo zabytków. Lokalni historycy alarmują, że na Białorusi w podobnym stanie znajdują się dziesiątki, a może nawet setki zabytków.

Siedziba_Domejko1

– O istnieniu wielu niszczejących historycznych obiektów władze wcale nie wiedzą. Wszystko dlatego, że od ponad dwudziestu lat rządzą tu ludzie, którzy nie znają się i nie interesują się historią – mówi „Rzeczpospolitej” znany białoruski historyk Igor Mielnikow.

Siedziba_Domejko15

– Przez te wszystkie lata władze zajmowały się pielęgnowaniem historii Związku Radzieckiego, a wszystko co było przed nim zostało całkowicie zapomniane – dodaje.

Znadniemna.pl za rp.pl, fot.: racyja.com 

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content