HomeHistoriaJuż za tydzień – akcja „Ostra Brama”!

Już za tydzień – akcja „Ostra Brama”!

Związek Polaków na Białorusi wspólnie z Konsulatem Generalnym RP w Grodnie organizuje w dniach 9 -10 lipca doroczną akcję „Ostra Brama”, polegającą na wizytowaniu przez delegacje ZPB i polskiej placówki konsularnej w Grodnie nekropolii wojennych i grobów żołnierzy Armii Krajowej, biorących udział w operacji wojskowej „Ostra Brama”, przeprowadzonej w ramach akcji „Burza” przez połączone siły okręgów wileńskiego i nowogródzkiego AK w dniach 7 – 13 lipca 1944 roku w celu wyzwolenia Wilna z rąk okupanta niemieckiego.

Surkonty_AK_sprzatanie2

Por. Franciszek Szamrej, major Weronika Sebastianowicz, por. Alfons Rodziewicz z synem Czesławem na cmentarzu żołnierzy i oficerów Nowogródzkiego Okręgu AK poległych w walce z NKWD w sierpniu 1944 r. w Surkontach

W tym roku przypada 72. rocznica operacji „Ostra Brama” i jak co roku terenowe oddziały ZPB, opiekujące się na co dzień miejscami, przypominającymi o dramatycznym i bohaterskim czynie zbrojnym polskiej partyzantki na ziemiach współczesnych Białorusi i Litwy, szykują się do wizyty gości z Grodna – sprzątają nekropolie, koszą trawę oraz odnawiają stojące na grobach akowców, pomniki.

Mimo sędziwego wieku i nie najlepszej kondycji zdrowotnej w przygotowaniach do akcji „Ostra Brama” biorą udział także żyjący uczestnicy wydarzeń sprzed 72 lat – członkowie działającego przy ZPB Stowarzyszenia Żołnierzy Armii Krajowej na Białorusi. Wczoraj, 30 czerwca, grupa członków Stowarzyszenia ŻAK na Białorusi w składzie: major Weronika Sebastianowicz (prezes), porucznik Alfons Rodziewicz z synem Czesławem i porucznik Franciszek Szamrej – od rana do wieczora zajmowała się porządkowaniem nekropolii akowskich w okolicach Lidy. Za ostatni dzień czerwca akowcom udało się posprzątać na trzech cmentarzach – w Surkontach, Niecieczy i Wiewiórce.

Surkonty. Cmentarz żołnierzy AK

Surkonty_AK_sprzatanie1

Por. Franciszek Szamrej i por. Alfons Rodziewicz

Surkonty_AK_sprzatanie

Surkonty_AK_sprzatanie6

Surkonty_AK_sprzatanie3

Por. Franciszek Szamrej i major Weronika Sebastianowicz

Surkonty_AK_sprzatanie4

Surkonty_AK_sprzatanie5

Por. Alfons Rodziewicz i major Weronika Sebastianowicz

Nieciecz. Kwatera żołnierzy AK

Nieciecz_AK_sprzatanie3

Major Weronika Sebastianowicz, Czesław Rodziewicz i por. Alfons Rodziewicz

Nieciecz_AK_sprzatanie4

Por. Franciszek Szamrej

Nieciecz_AK_sprzatanie1

Por. Alfons Rodziewicz

Nieciecz_AK_sprzatanie

Wawiórka. Kwatera żołnierzy AK

Wewiorka_AK_sprzatanie2

Por. Franciszek Szamrej

Wewiorka_AK_sprzatanie4

Por. Franciszek Szamrej i major Weronika Sebastianowicz

Wewiorka_AK_sprzatanie

Major Weronika Sebastianowicz i por. Alfons Rodziewicz

Po zakończeniu prac na każdym z cmentarzy ich uczestnicy modlili się za dusze poległych 72 lata temu towarzyszy broni, zapalali przy ich pomnikach znicze i składali wieńce w patriotycznych barwach polskich, przekazane Stowarzyszeniu ŻAK na Białorusi przez białostocką Fundację na Rzecz Pomocy Dzieciom Grodzieńszczyzny.

Jak zapowiedziała prezes Stowarzyszenia ŻAK na Białorusi major Weronika Sebastianowicz w dniach 9 – 10 lipca, kiedy delegacje Konsulatu Generalnego RP w Grodnie i ZPB będą wizytować akowskie nekropolie w ramach akcji „Ostra Brama”, jej koledzy- AK-owcy dołączą do uczestników akcji, aby jeszcze raz nawiedzić groby swoich, poległych podczas operacji „Ostra Brama”, towarzyszy broni i przekonać się, że miejsca ich wiecznego spoczynku znajdują się pod stałą opieką miejscowych Polaków.

Znadniemna.pl, zdjęcia z archiwum major Weroniki Sebastianowicz

Najnowsze komentarze

  • DZIĘKUJEMY – w imieniu moich krewnych, którzy brali udział w akcji „OSTRA BRAMA” – już nie żyją : Jan Nessler – rozstrzelany przez NKWD gdzieś na Podlasiu, Stanisław Nessler – wywieziony do Kaługi, zmarł w Krakowie, Waldemar Żaba – wywieziony do Kaługi, zmarł w Warszawie – żołnierze 23 Brasławskiej Brygady Partyzanckiej Armii Krajowej.

Skomentuj

Skip to content