HomeHistoriaOdznaczenia dla żołnierzy II Korpusu Polskiego

Odznaczenia dla żołnierzy II Korpusu Polskiego

Ambasadorzy Rzeczypospolitej Polskiej i Wielkiej Brytanii na Białorusi przekazali odznaczenia wojskowe rodzinom trzech żołnierzy II Korpusu Polskiego, którzy zginęli w 1944 r. podczas walk we Włoszech.

Odznaczenia_Ambasada6

Medale wręczyła Fionna Gibb, brytyjska ambasador w Mińsku w obecności Konrada Pawlika, ambasadora Rzeczypospolitej Polskiej oraz polskiego attaché wojskowego w Mińsku pułkownika Arkadiusza Szweca.

odznaczenia7

Odznaczenia_Ambasada5

Medale odbierali synowie i wnukowie żołnierzy Wojska Polskiego którzy zginęli w trakcie walk we Włoszech. Ich życiorysy były podobne. Walczyli w Wojsku Polskim w kampanii wrześniowej 1939 r., trafili do radzieckich łagrów, a potem służyli w armii generała Andersa.

Odznaczenia_Ambasada4

Biorący udział w uroczystości 82-letni Tadeusz Chwojnicki wspomina, że swojego ojca Antoniego widział ostatni raz, gdy miał 4,5 roku. Przez kilkadziesiąt lat jego los był nieznany. Dopiero kilka lat temu udało się potwierdzić, że zginął w bitwie pod Monte Cassino i ma tam swój grób na polskim cmentarzu wojennym.

Odznaczenia_Ambasada2

Odznaczenia_Ambasada3

Ambasador Konrad Pawlik przekazał rodzinom polskich żołnierzy okolicznościowe prezenty. „Polska pamiętała i będzie pamiętać o swoich bohaterach. Możecie być dumni ze swoich ojców i dziadków” – podkreślił ambasador Pawlik.

Odznaczenia_Ambasada1

Odznaczenia_Ambasada

Znadniemna.pl za minsk.msz.gov.pl

Najnowsze komentarze

 • Uzupełnijmy jakie to były odznaczenia:
  – Italy Star (Gwiazda Włoch);
  – 1939-1945 Star (Gwiazda za Wojnę 1939–1945);
  – Defence Medal (Medal Obrony);
  – War Medal 1939-1945 (Medal za Wojnę 1939-1945).

  Wszystkie brytyjskie.

 • Sxkoda ze mnie tak nie wezwano kiedy moglem odebrac mojego dziadka medale.On nigdy ich nie widzial .odebrałem je rok temu a wlasciwie dostarczyl mi je angielski listonosz.

 • Dziadek moj mial zubra na ramieniu III kresowa dywizja piechoty.

 • Dziękuję wam za pamięć!

Skomentuj

Skip to content