HomeOświata„Mistrzowie ortografii 2016” zwiedzili stolicę Grecji – Ateny!

„Mistrzowie ortografii 2016” zwiedzili stolicę Grecji – Ateny!

Zwycięzcy organizowanego co roku przez przewodniczącą Rady Naczelnej ZPB Andżelikę Borys konkursu „Mistrz ortografii 2016” w dniach 19-22 maja przebywali w stolicy Grecji – Atenach. Wycieczka, stanowiąca główną nagrodę za zwycięstwo w konkursie ortograficznym, odbyła się na zaproszenie Szkoły Polskiej im. Zygmunta Mineyki przy Ambasadzie RP w Atenach, gdzie nasi mistrzowie polskiej ortografii mieszkali w rodzinach miejscowych Polaków, których dzieci uczą się w szkole przy Ambasadzie RP.

Grecja_Ateny_Akropol

Teatr Dionizosa

Grecja_Ateny_Akro[ol

Program pobytu w Atenach, będących miastem-muzeum cywilizacji antycznej, przeżywającej rozkwit jeszcze przed narodzeniem Jezusa Chrystusa, został opracowany w taki sposób, że młodzież z Białorusi zwiedzała zabytki starożytnej Grecji wspólnie z rówieśnikami z miejscowych rodzin polskich. Wspólne zwiedzanie objęło między innymi wycieczkę po ateńskim Akropolu, gdzie młodzi Polacy z Białorusi mogli na własne oczy zobaczyć zabytki, znane im dotąd tylko ze szkolnych lekcji historii i ilustracji w książkach, w tym znajdujący się na ateńskim Akropolu kompleks świątyń: Partenon, Erechtejon, Apteros, sanktuarium Artemidy Brauronia i Propyleje.

Grecja_Ateny_Akropol3

Grecja_Ateny_Akropol_widok3

Grecja_Ateny_Akropol_widok

Laureaci konkursu: Marek Szumski, Edyta Soroko i Elwira Urbanowicz

Grecja_Ateny_Akropol_kolumny

Grecja_Ateny_Akropol_dzieci

Grecja_Ateny_Akropol7

Grecja_Ateny_Muzeum_Akropolu1

Muzeum Akropol

Grecja_Ateny_Muzeum_Akropolu5

Grecja_Ateny_dyrektor

Marzanna Geisler, dyrektor Szkoły Polskiej im. Zygmunta Mineyki przy Ambasadzie RP w Atenach, przewodnik grupy oraz Andżelika Borys

Grecja_Ateny_Partenon

Partenon

Pobyt naszych mistrzów polskiej ortografii w Grecji nie ograniczył się tylko zwiedzaniem Aten i Akropolu. Gospodarze zafundowali polskiej młodzieży z Białorusi także wycieczkę do starożytnego Koryntu, gdzie wycieczkowicze mogli zwiedzić między innymi jeden z cudów techniki – Kanał Koryncki, łączący morza Egejskie i Jońskie, i przecinający Przesmyk Koryncki, czyli wąski pas lądu między kontynentalną Grecją a największym półwyspem Hellady – Peloponezem.

Grecja_Ateny_Kanal

Kanał Koryński

Grecja_Ateny_Mozrez

Widok na morze z Akrokoryntu

Na Peloponezie młodzież z Białorusi zwiedziła Akrokorynt – starożytny akropol Koryntu, stanowiący twierdzę tego starożytnego miasta, w której mieściła się świątynia bogini Afrodyty, jednej z najbardziej znanych postaci starożytnej mitologii greckiej. Widok ze wzgórza Akrokorynt rozpościera się na odległość nawet 60-ciu kilometrów i pozostawia na zwiedzających niezapomniane wrażenie.

Grecja_Ateny_25

Akrokorynt

Grecja_Ateny_Korynt

Andżelika Borys z Eweliną Pęską i Anitą Krasowską – lauretkami konkursu

Grecja_Ateny_Akrokorynt_wzgorze1

Grecja_Ateny_26

Grecja_Ateny_wzgorze_Akrokorynt

Nie tylko starożytność, lecz także bliższe czasowo i narodowo tematy historyczne były obiektem zainteresowania wycieczkowiczów. Polska młodzież z Białorusi i z Grecji z dużym zainteresowaniem uczestniczyła w specjalnie przygotowanej dla niej lekcji na temat Żołnierzy Wyklętych. W Szkole Polskiej im. Zygmunta Mineyki przy Ambasadzie RP w Atenach w tym czasie odbywała się też wystawa, przywieziona przez Oddział IPN w Lublinie pt. „Czas niezłomnych. Polskie podziemie niepodległościowe 1944-56”, którą, zaprzyjaźnieni już z rówieśnikami z Aten, chętnie zwiedzili goście z Białorusi.

Grecja_Ateny_23

Mistrzowie ortografii w Szkole Polskiej im. Zygmunta Mineyki przy Ambasadzie RP w Atenach

Grecja_Ateny_22

Przyjęcie, przygotowane przez naszych Rodaków w Grecji Polakom z Białorusi, było pełne serdeczności, życzliwości i prawdziwie polskiej gościnności.

Grecja_Ateny_Parlament1

Zmiana warty przy Parlamencie Grecji

Grecja_Ateny_Parlament_Grecki

Za umożliwienie zorganizowania dla zwycięzców konkursu „Mistrz ortografii 2016” fantastycznej wycieczki do Aten – Andżelika Borys, jako kierownik grupy Polaków z Białorusi i organizator konkursu ortograficznego, składa serdeczne wyrazy wdzięczności Ambasadzie RP w Atenach, rodzicom uczniów, działającej przy ambasadzie Szkoły Polskiej im. Zygmunta Mineyki, jej gronu pedagogicznemu oraz dyrektor Marzannie Geisler.

Znadniemna.pl, fot.: Renata Dziemiańczuk i Andżelika Borys

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content