HomeSpołeczeństwoMarek Jeleniewicz – nowym prezesem ZPB w Baranowiczach

Marek Jeleniewicz – nowym prezesem ZPB w Baranowiczach

Członkowie baranowickiego oddziału Związku Polaków na Białorusi wybrali w niedzielę prezesa i zarząd struktury związkowej. Szefem oddziału z poparciem 31 głosów przeciwko ośmiu, oddanych na kontrkandydata, został wieloletni działacz ZPB w Baranowiczach Marek Jeleniewicz.

Prezes oddziału ZPB w Baranowiczach Marek Jeleniewicz

Prezes oddziału ZPB w Baranowiczach Marek Jeleniewicz

Zebranie oddziału, liczące blisko 50 osób, próbowały zakłócić panie z wydziału ideologii miejscowych władz. Nie spodobała się im mianowicie obecność na spotkaniu Polaków w Domu Polskim prezes Rady Naczelnej ZPB Andżeliki Borys. Jedna z urzędniczek zażądała wprost, żeby pani Borys opuściła salę.

pani z wydziału ideologii baranowickiego komitetu wykonawczego żąda, aby Andżelika Borys opuściła Dom Polski

Pani z wydziału ideologii baranowickiego komitetu wykonawczego żąda, aby Andżelika Borys opuściła Dom Polski

Reakcją na skandaliczne zachowanie urzędniczki, była propozycja prezesa ZPB Mieczysława Jaśkiewicza, aby to Polacy zdecydowali, kto ma być, a kto ma nie być obecny na ich zebraniu w Domu Polskim. Głosowanie, co było do przewidzenia, pokazało, iż Polacy z Baranowicz wolą obecność pani Andżeliki.

Polacy z Baranowicz wolą, aby Andżelika Borys pozostała na ich zebraniu

Polacy z Baranowicz wolą, aby Andżelika Borys pozostała na ich zebraniu

Po tak spektakularnej porażce przedstawicielek władz, urzędniczki skromnie siedziały w tylnym rzędzie i obserwowały przebieg demokratycznych wyborów baranowickiego prezesa i zarządu ZPB. Po krótkiej dyskusji członkowie ZPB wyłonili kilku kandydatów na prezesa, ale większość z nich zrezygnowała ze startu w wyborach.

Nowowybrany prezes podziękował uczestnikom zebrania za zaufanie i obiecał wspólnie z członkami swojego zarządu prężnie działać na rzecz rozwoju polskiej społeczności w Baranowiczach.

Liczenie głosów

Liczenie głosów

Wybór Marka Jeleniewicza na prezesa oddziału ZPB w Baranowiczach zakończył okres zamieszania i niepewności, które wprowadziła w środowisku miejscowych Polaków była prezes oddziału Jadwiga Szustał.

Przypomnijmy, iż pani Szustał za plecami działaczy związkowych zarejestrowała organizację społeczną w celu rozbicia społeczności Polaków w Baranowiczach i zmarginalizowania miejscowego oddziału ZPB.

Jak podkreśliła przewodnicząca Rady Naczelnej ZPB Andżelika Borys kwestia pozostania Jadwigi Szustał w szeregach ZPB zostanie omówiona na najbliższym posiedzeniu najwyższego organu Związku między zjazdami.

a.pis.

 

Najnowsze komentarze

  • Marek moje gratulacje,ciesze się bardzo ze zostales wybrany na prezesa ZPB wierze ze będziesz tam w Baranowiczach pracowal dla dobra Polakow tam mieszkających.Stanislaw Z.

Skomentuj

Skip to content