HomeOświataSzkoła Społeczna przy ZPB rozpoczęła rok szkolny

Szkoła Społeczna przy ZPB rozpoczęła rok szkolny

Uroczyste otwarcie roku szkolnego w Polskiej Szkole Społecznej przy Związku Polaków w Grodnie odbyło się w miniony piątek. Placówka przyjęła około 500 uczniów i wciąż prowadzi rekrutację chętnych do nauki języka polskiego.

Uczniowie szkoły demonstrowali zdolności artystyczne

Uczniowie szkoły demonstrowali zdolności artystyczne

Podczas uroczystości otwarcia roku szkolnego uczniowie szkoły zademonstrowali zgromadzonym na sali, która nie zmieściła wszystkich chętnych, zdolności artystyczne. We wspólnej zabawie uczniów, ich rodziców, nauczycieli i działaczy ZPB miał okazję uczestniczyć reprezentant placówki dyplomatycznej w Grodnie konsul Zbigniew Pruchniak. Obecna na uroczystości była także prezes Rady Naczelnej ZPB Andżelika Borys oraz wiceprezes Związku, a zarazem dyrektor Szkoły Helena Dubowska.

Przemawia wiceprezes ZPB i dyrektor Szkoły Helena Dubowska

Przemawia wiceprezes ZPB i dyrektor Szkoły Helena Dubowska

Jak zaznaczyła Andżelika Borys zainteresowanie nauką języka polskiego wśród młodzieży i dorosłych nieustannie rośnie, czego świadectwem jest znaczne zwiększenie liczby uczniów w placówkach oświatowych ZPB. – Aby sprostać oczekiwaniom społecznym, zakładamy w różnych miejscowościach na Białorusi nowe punkty nauczania języka polskiego – mówi prezes Rady Naczelnej i przytacza przykład powstałej zaledwie kilka tygodni temu szkoły społecznej przy oddziale ZPB w Brześciu. Mimo krótkiego czasu rekrutacji działacze w Brześciu zapisali na naukę języka polskiego już około stu uczniów, w tym ponad dwudziestu dzieci w wieku szkolnym.

 

Sala nie mogła pomieścić wszystkich chętnych do udziału w uroczystości

Sala nie mogła pomieścić wszystkich chętnych do udziału w uroczystości

Ogółem na terenie całego kraju struktury ZPB prowadzą naukę języka polskiego dla ponad 2500 obywateli Białorusi. Największe ośrodki nauczania funkcjonują w Grodnie, Baranowiczach, Lidzie i Mińsku. – Ale dla nas ważna jest każda, najmniejsza nawet inicjatywa oświatowa. Dlatego będziemy wspierać każdego nauczyciela, jeśli nawet ma 20 uczniów, jak ma to miejsce w mniejszych, oddalonych od dużych miast miejscowościach, takich jak Lelczyce w obwodzie homelskim, czy Miory na Witebszczyźnie – podkreśla Andżelika Borys.

Prezes Rady Naczelnej ZPB ujawnia, iż Związek Polaków organizuje obecnie akcję wsparcia inicjatyw oświatowych na Białorusi w postaci sprowadzania podręczników i innych pomocy dydaktycznych z Polski na Białoruś. Akcja ta, do której chętnie włączają się władze samorządowe poszczególnych miast, powiatów i województw w Polsce, nosi roboczą nazwę „Polska Książka na Białoruś”.

Andrzej Pisalnik, zdjęcia Andżeliki Borys

 

Najnowsze komentarze

Skomentuj

Skip to content