HomeSportPolska nadzieja białoruskiego tenisa

Polska nadzieja białoruskiego tenisa

Gwiazdą tegorocznych XVI Światowych Igrzysk Polonijnych w tenisie ziemnym została osiemnastoletnia Polka z Białorusi Anastazja Zabłocka. Zawodniczka zdobyła trzy złote medale: w singlu, deblu – z koleżanką z Brześcia Ludmiłą Michałap oraz w mikście – z ojcem i trenerem Janem Zabłockim.

Jan Zablocki_small

Jan Zabłocki demonstruje kielecką gazetę „Echo Dnia” z reportażem o sukcesach córki na XVI Światowych Igrzyskach Polonijnych

Dumny tata i trener Anastazji zgodził się odpowiedzieć na nasze pytania.

Anastazja nie pierwszy raz zagrała na Igrzyskach Polonijnych. Proszę opowiedzieć o ich znaczeniu dla rozwoju kariery młodej tenisistki.

W tym roku córka kończy 18 lat i zaczyna grać w kategorii dorosłych tenisistów. Na co dzień trenuje w Mińsku i jest piątym numerem w tenisowej reprezentacji Białorusi. Igrzyska Polonijne, których w ostatnich latach staramy się nie przepuścić, stały się dla Anastazji doskonałą okazją, żeby zdobyć doświadczenie gry w turnieju międzynarodowym. Te starty stały się dla niej swoistą „trampoliną” do przyszłego, mam nadzieję, udziału w turniejach o prestiżowe trofea w barwach reprezentacji Białorusi.

Czy poziom rywali na Igrzyskach nie jest dla Anastazji, uprawiającej tenis niemalże zawodowo, za niski?

W żadnym wypadku! Sam się co do tego przekonałem. Gdy graliśmy z córką w turnieju mikstowym – musieliśmy się solidnie pomęczyć, aby wygrać z rywalami. Ale Igrzyska Polonijne mają też tę zaletę, iż tradycyjnie odbywają się na bardzo wysokim poziomie organizacyjnym. Poza tym są one doskonałą okazją, żeby poznać ludzi z całego świata, zdobyć korzystne dla rozwoju kariery sportowca informacje, kontakty i doświadczenia.

Jan Zablocki i Anastazja w Toruniu _small

Jan Zabłocki i Anastazja Zabłocka na najwyższym stopniu podium na XIV Światowych Igrzyskach Polonijnych w Toruniu w 2009 roku

Anastazja została zauważona w Kielcach przez miejscowe media. Czy ta popularność także jest cennym doświadczeniem dla wschodzącej gwiazdy białoruskiego, a może i światowego, czego jej z całego serca życzymy, tenisa?

Jestem niezmiernie dumny z sukcesów córki i cieszę się, iż zdobywa doświadczenie kontaktów z dziennikarzami. Ma zresztą doświadczenie obcowania, a nawet gier sparringowych z prawdziwymi gwiazdami światowego tenisa, między innymi ze znakomitą białoruską tenisistką Wiktorią Azarenką, którą dobrze zna i wykorzystuje każdą okazję, kiedy Wiktoria bywa w Mińsku, żeby z nią się spotkać i razem potrenować.

Życzymy panu i Anastazji licznych sukcesów sportowych oraz tego, by jako Polka z Białorusi godnie reprezentowała kraj, którego jest obywatelką, na najbardziej prestiżowych imprezach tenisowych.

Dziękuję bardzo i zapewniam, iż Anastazja, będąc patriotką Białorusi, zawsze ma świadomość swojego polskiego pochodzenia i jest wdzięczna Rodakom za możliwość szlifowania umiejętności, na tak cudownym święcie sportu, jakim są Światowe Igrzyska Polonijne.

Rozmawiał Andrzej Pisalnik

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content