HomeHistoriaPowstaje Komitet Honorowy filmu o obronie Grodna we wrześniu 1939 roku

Powstaje Komitet Honorowy filmu o obronie Grodna we wrześniu 1939 roku

Przewodniczący senackiej Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą, senator Andrzej Person objął patronatem wspieraną przez Związek Polaków na Białorusi produkcję filmu inscenizowanego o obronie Grodna przed Armią Czerwoną we wrześniu 1939 roku.

Okładka książki Czesława Grzelaka "Wilno-Grodno-Kodziowce 1939", fot.: empik.com

Okładka książki Czesława Grzelaka „Wilno-Grodno-Kodziowce 1939”, fot.: empik.com

O tym, jak wyglądaja obecnie prace nad realizacja ważnego zwlaszcza dla młodego pokolenia Polaków projektu opowiedział na posiedzeniu senackiej Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą Piotr Kościński, współautor scenariusza do filmu oraz prezes Fundacji Joachima Lelewela, będącej producentem obrazu.

Z relacji Piotra Kościńskiego o przebiegu posiedzenia komisji senackiej wynika, że idea stworzenia filmu o obronie Grodna wywołała żywe zainteresowanie senatorów i chęć wsparcia tej produkcji. „Najaktywniej wypowiadał się senator Stanisław Gogacz, który dobrze zna historię obrony Grodna ” – zauważa Piotr Kościński i dodaje, iż Senat, niestety, nie dysponuje środkami , którymi mógłby wesprzeć produkcję filmową. „Ale wsparcie ideowo-duchowe też się przyda ” – stwierdza producent filmu.

Według Piotra Kościńskiego owo wsparcie polega między innymi na powołaniu Komitetu Honorowego filmu o obronie Grodna we wrześniu 1939 roku, do którego zaproszenie przyjął już senator Andrzej Person.

Związek Polaków na Białorusi ponawia apel do wszystkich partnerów o wsparcie materialne produkcji filmu, który stanie się bezcenną pomocą dydaktyczną do nauczania młodego pokolenia Polaków o prawdziwej, premilczanej w czasach sowieckich, bohaterskiej historii miasta nad Niemnem i patriotycznej postawie jego mieszkańców.

Darowizny na produkcję filmu o obronie Grodna we wrześniu 1939 roku można wpłacać na konto Fundacji Joachima Lelewela, zamieszczone na profilu fundacji w Facebooku.

a.pis.

Z opisu książki Czesława Grzelaka „Wilno-Grodno-Kodziowce 1939”:

Bój o miasto z pancernymi siłami sowieckimi rozpoczął strzelec Sławomir Werakso, rzucając pod nadjeżdżający czołg wiązankę granatów. Nie spowodowało to większej szkody, gdyż atakowany pojazd pojechał dalej w kierunku koszar 81 pułku piechoty.Pierwszy czołg spalono za pomocą butelek benzynowych przy ul. Mostowej, tuż obok koszar wojskowych. Następny trafiony został pociskiem działa przeciwlotniczego, strzelającego pociskami przeciwpancernymi z ulicy Mostowej w kierunku ulicy Lipowej. Na ulicy Lipowej obok budynku szkoły podstawowej im. Stefana Żeromskiego ogniem karabinowym uszkodzono także samochód pancerny, który stracił wskutek tego zdolność manewrową.Książka opisuje działania wojsk polskich i ludności cywilnej w obronie północno-wschodnich Kresów Rzeczypospolitej. Do historii przeszła zwłaszcza obrona Grodna – miasta, które najdłużej opierało się regularnym jednostkom wojsk sowieckich. 

źródło: empik.com

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content