HomeReligiaKsiędzu Lazarowi grozi do 15 lat łagrów

Księdzu Lazarowi grozi do 15 lat łagrów

Konferencja Biskupów Katolickich Białorusi prosi wiernych o powierzenie Miłosierdziu Bożemu problemu aresztowanego za rzekomą współpracę z obcymi wywiadami księdza Władysława Lazara.

Ksiądz Władysław Lazar, fot.: catholic.by

Ksiądz Władysław Lazar, fot.: catholic.by

 

Mówi o tym oficjalny komunikat wczorajszego posiedzenia Konferencji Biskupów Katolickich Białorusi. Hierarchowie białoruskiego Kościoła Katolickiego potwierdzili, iż otrzymali od organów państwowych Białorusi potwierdzenie faktu zatrzymania przez KGB i osadzenia w areszcie śledczym katolickiego kapłana.

Z treści komunikatu wynika, iż księdzu Władysławowi postawiono zarzut przekazania pieniędzy i innych dóbr materialnych człowiekowi, który został oskarżony o szpiegostwo na rzecz obcego państwa.

W przypadku uznania przez sąd popełnienia przez księdza zarzucanej mu zbrodni, kapłanowi może grozić do 15 lat pozbawienia wolności.

Jak dotąd zarzutów, stawianych księdzu Lazarowi, nie ocenił publicznie pod kątem ich wiarygodności ani jego adwokat, ani inny niezależny od KGB ekspert. Być może zrobi to w najbliższym czasie Nuncjusz Apostolski Claudio Gugerotti, któremu obiecano umożliwienie widzenia z aresztowanym księdzem.

W winę księdza Lazara nie wierzą ani wierni parafii Zesłania Ducha Świętego w Borysowie, gdzie duchowny sprawował przed aresztowaniem posługę kapłańską, ani jego byli parafianie z Mińska.

Ufający w niewinność księdza, wierni katoliccy zbierają w jego obronie podpisy w całym kraju. Robią to także członkowie Związku Polaków na Białorusi.

Wiadomość o zatrzymaniu przez KGB księdza Władysława Lazara trafiła do opinii publicznej kilka dni po ujawnieniu 26 lipca przez prezydenta Aleksandra Łukaszenkę faktu zatrzymania przez służby specjalne Białorusi współpracownika tychże służb pod zarzutem szpiegostwa na rzecz obcych państw. „Niedawno zatrzymaliśmy jednego ze zdrajców, który służył w służbach specjalnych i poprzez przedstawicieli Kościoła Katolickiego był związany z obcymi państwami, i nie tylko przekazywał informację, ale za sprawą jego działalności ucierpieli ludzie, pracujący za granicą” – mówił Łukaszenko dziennikarzom.

Katoliccy hierarchowie przez dłuższy czas nie komentowali sprawy aresztowania księdza Lazara. Komunikat Konferencji Biskupów Katolickich Białorusi to pierwsza oficjalna reakcja episkopatu na incydent.

a.pis. za catholic.by/nn.by

 

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content