HomeHistoriaObchody 74. rocznicy obrony Grodna

Obchody 74. rocznicy obrony Grodna

Związek Polaków na Białorusi zaprasza działaczy organizacji, mieszkańców Grodna i gości miasta na obchody 74. rocznicy bohaterskiej obrony Grodna przed agresją bolszewicką we wrześniu 1939 roku.

Symboliczny grób trzynastoletniego Tadka Jasinskiego, obrońcy Grodna

Symboliczny grób trzynastoletniego Tadka Jasińskiego, obrońcy Grodna

Uroczystości zainauguruje modlitwa żałobna w intencji ofiar agresji sowieckiej, która odbędzie się 17 września, w rocznicę dokonanej przez ZSRR w porozumieniu z hitlerowskimi Niemcami ofensywy zbrojnej (bez wypowiedzenia wojny) na wschodnie tereny II Rzeczypospolitej Polskiej.

Hołd pamięci ofiarom bolszewików grodnianie i goście miasta będą mogli oddać we wtorek o godzinie 19:00, przy tablicy pamiątkowej, umieszczonej na ścianie Domu Polskiego w Grodnie przy skrzyżowaniu ulic Dzierżyńskiego i 17 września.

Trzy dni później, o godzinie 17:30 w piątek 20 września, w rocznicę bohaterskiej obrony Grodna przed bolszewikami, na cmentarzu Pobernardyńskim w Grodnie odbędzie się apel poległych obrońców jedynego miasta na Wschodnich Kresach Rzeczypospolitej, które stawiło czynny zbrojny opór komunistycznej nawale. Po apelu uczestnicy uroczystości złożą wieńce i zapalą znicze na grobach obrońców, w tym na symbolicznym grobie najmłodszego z nich, trzynastoletniego Tadka Jasińskiego.

Zakończy uroczystości obchodów rocznicy obrony Grodna wyznaczona na 19:00 Msza Święta w kościele parafialnym w Adamowiczach, po której na miejscowym cmentarzu uczestnicy uroczystości złożą kwiaty i zapalą znicze na mogile nieznanego żołnierza Wojska Polskiego.

Organizatorzy proszą chętnych do udziału w uroczystościach, zwłaszcza w tej części, która odbędzie się w Adamowiczach, aby samodzielnie zadbali o dotarcie do Adamowicz na wyznaczoną godzinę.

Zarząd Główny ZPB

Najnowsze komentarze

  • Jak można nazywać ulice datą agresji na inne państwo? Ulica 17 września? to jest chore

  • dla bialorusinow to swieto wyzwolenia spod władzy polskich panow, bo jak wiadomo polscy panowie ich prześladowali i glodzili,co jest nieprawd bo oba narody przed wojna w jakiejś zgodzie zyly
    w starym zamku widziałem taka wystawe o komunistach w Polsce przedwojennej była tam fotka z jakiejś demontracji i było napisane na transparencie uwolnić wiezniow politycznych, tak sobie pomyślałem jakby wtedy ktoś w Moskwie tak sobie protestowal przeciwko więźniom kremla w gułagu od razu by zabili…
    rodacy na wschód od buga trzymajcie się tam pamiętamy tu o was,ale pomóc wam trudno, Kreml jak was trzymał to trzyma i puscic nie chce, a baćka to tak się zanosi ze wam tam druga koree połnocna zrobi

Skomentuj

Skip to content