HomeKlub Polskiej MuzykiArtyści z Białorusi podbijali serca mrągowian

Artyści z Białorusi podbijali serca mrągowian

Zakończyła się jedna z nabardziej znanych w Polsce imprez, promujących kulturę kresową – XIX Festiwal Kultury Kresowej w Mrągowie. Festiwal trwał przez trzy dni od 9 do 11 sierpnia.

Helena Andryca

Poezja naszej poetki Heleny Andrycy podbiła serca mrągowian

W festiwalu tradycyjnie uczestniczyły zespoły z Białorusi, Litwy i Ukrainy. W tym roku do Mrągowa zawitał również zespół „Korale” z Krasnojarska z dalekiej Syberii.

 Podczas festiwalu na kiermaszu miejskim swoją sztukę prezentują twórcy ludowi i malarze. Na stoisku rękodziałaczy ze Stowarzyszenia Twórców Ludowych przy ZPB duże zainteresowanie zwiedzających budziły dzieła artystyczne, zrobione szydełkiem przez Henrykę Strzałkowską z Grodna oraz ceramika z Mohylewa autorstwa Pawła Lasoty.

 Nowością tegorocznego festiwalu stała się prezentacja działalności wydawniczej polskich organizacji. W Centrum Kultury i Turystyki można było zapoznać się z prasą i książkami, które wydają Polacy na Białorusi, a mianowicie: Związek Polaków na Białorusi, Polska Macierz Szkolna oraz Towarzystwo Kultury Polskiej Ziemi Lidzkiej.

TKPZL

Reprezentacja Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lidzkiej

Podczas festiwalu odbył się wernisaż wystawy poświęconej powstaniu styczniowemu, przygotowanej przez Towarzystwo Plastyków Polskich przy ZPB pt. „Bohaterom powstania w hołdzie”. Prace naszych artystów wzbudziły podziw zarówno gości i uczestników festiwalu, jak i mieszkańców Mrągowa.

Grodzienskie Slowiki

Młodzi artyści z Grodna

Pierwszego dnia festiwalu odbyła się premiera musicalu „Kochanie bez Granic” w wykonaniu uczestników zespołu wokalnego „Sukces” z Mrągowa i zespołu „Grodzieńskie Słowiki”.

 Tradycją festiwalu są również spotkania polskich poetów z Białorusi, Litwy i Ukrainy. Wiersze poetki Heleny Andrycy z Sielca (rejon Smorgoński) podbiły serca słuchaczy swoją szczerością i pięknem strof poetyckich, za które była nagradzana długimi oklaskami.

 Zespoły artystyczne miały okazję pokazać swoje programy podczas występów w małym amfiteatrze w centrum miasta oraz podczas koncertu galowego w amfiteatrze nad jeziorem Czos.

Radunskie Slowiki

Młodzi artyści z Radunia na ulicy Mrągowa

W Mrągowie wystąpiły w tym roku następujące zespoły z Białorusi: „Przyjaciele” z Borysewa, „Raduńskie Słowiki”, „Kresowiacy” z Lidy oraz białoruski zespół taneczny „Prialica” z Grodna.

 Irena Waluś z Mrągowa

 

Najnowsze komentarze

  • Trzymajcie się Polacy, jesteście na swoim kultywujcie Polskie tradycje może przyjdzie czas a nie będziecie za granicą tylko w Polsce naszej kochanej bo to są nasze ziemie!
    Pozdrawiam i życzę dużo cierpliwości, my o Was pamiętamy!

  • pięknie !

Skomentuj

Skip to content