HomeReligiaZespół „Oremus” z Iwia – zwycięzcą Festiwalu „Gloria In Excelsis Deo”

Zespół „Oremus” z Iwia – zwycięzcą Festiwalu „Gloria In Excelsis Deo”

Około 200 młodych artystów z różnych parafii katolickich dekanatu Iwie wzięło 24 stycznia udział w dorocznym, trzynastym już, Festiwalu Kolęd i Pastorałek „Gloria In Excelsis Deo”, organizowanym w Iwiu przez proboszcza miejscowej parafii św. Apostołów Piotra i Pawła księdza Jana Gaweckiego i siostrę zakonną Irenę Buczyńską.

Iwie_Festiwal_22

Zespół „Oremus”

Iwie_Festiwal_7

Iwie_Festiwal_2

W programie konkursowym festiwalu udział brali: zespoły, chóry i soliści.

Iwie_Festiwal_16

Iwie_Festiwal_21

Iwie_Festiwal_8

Iwie_Festiwal_14

Iwie_Festiwal_13

Publiczność, licznie wypełniająca salę Domu Kultury w Iwiu, miała okazję przekonać się, iż ziemia iwiejska jest bogata w młode talenty artystyczne, a temat Bożonarodzeniowy jest niezwykle inspirujący dla uzdolnionej muzycznie młodzieży i dzieci.

Iwie_Festiwal_19

Iwie_Festiwal_15

Iwie_Festiwal_27

Konsul RP Leszek Wanat, konsul RP Zbigniew Pruchniak, ksiądz biskup Jerzy Kasabucki oraz ksiądz biskup Aleksander Kaszkiewicz

Wśród gości honorowych tegorocznego festiwalu byli: zwierzchnik Diecezji Grodzieńskiej ksiądz biskup Aleksander Kaszkiewicz, biskup pomocniczy Archidiecezji Mińsko-Mohylewskiej Jerzy Kasabucki oraz reprezentanci polskiej dyplomacji: pełniący obowiązki szefa Konsulatu Generalnego RP w Grodnie konsul RP Zbigniew Pruchniak oraz konsul RP Leszek Wanat.

Iwie_Festiwal_11

Biskup pomocniczy Archidiecezji Mińsko-Mohylewskiej Jerzy Kasabucki

Festiwal zainaugurowała Msza święta, którą celebrował biskup Jerzy Kasabucki. Zwracając się do uczestników festiwalu, hierarcha apelował o zachowanie tradycji Bożonarodzeniowych i życzył, aby śpiewanie kolęd i pastorałek wypełniało ich serca radością i miłością do Boga.

Iwie_Festiwal_5

Występ kierowników zespołów, biorących udział w festiwalu

Podczas koncertu nie obeszło się bez tradycyjnych poza konkursowych występów kierowników muzycznych artystów, biorących udział w konkursie.

Iwie_Festiwal_6

Ks. Jan Gawecki

Ogromnymi brawami witała publiczność występ „duszy i motoru” festiwalu – księdza Jana Gaweckiego.

Iwie_Festiwal_4

Zwierzchnik Diecezji Grodzieńskiej ksiądz biskup Aleksander Kaszkiewicz

Wzruszenia i podziwu dla uczestników i organizatorów festiwalu nie krył biskup Aleksander Kaszkiewicz. Hierarcha zaznaczył wysoki poziom artystyczny wykonawców i cieszył się z tego, że śpiewanie kolęd i pastorałek pozwala młodym talentom na łączenie dorastania w wierze z doskonaleniem zdolności artystycznych.

Iwie_Festiwal_1

Mimo wyrównanego poziomu wychodzących na scenę młodych artystów jury festiwalu, w którego składzie zasiadała między innymi kierowniczka Działu Kultury Związku Polaków na Białorusi Weronika Szarejko, musiało dokonać wyboru i przyznać główną nagrodę. Zdobywcą Grand Prix XIII Dekanalnego Festiwalu Kolęd i Pastorałek „Gloria In Excelsis Deo” w Iwiu został miejscowy zespół „Oremus”.

Znadniemna.pl na podstawie Catholic.by, zdjęcia Andrzeja Zaniewskiego

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content