HomeOświataSpotkanie ze Świętym Mikołajem w Grodnie

Spotkanie ze Świętym Mikołajem w Grodnie

Sto pięćdziesiąt sześć prezentów rozdał 30 stycznia w Grodnie Święty Mikołaj podczas spotkania z dziećmi z obwodu grodzieńskiego, które przybyły na zorganizowane przez Związek Polaków na Białorusi spotkanie noworoczne dla najmłodszych Polaków Grodzieńszczyzny.

Grodno_Gwiazdka_36

Największe, wykorzystywane przez ZPB do przeprowadzenia imprez masowych, pomieszczenie nie mogło pomieścić wszystkich dorosłych, chętnych do przyglądania się spotkaniu noworocznemu polskich dzieci z Grodna i obwodu grodzieńskiego ze Świętym Mikołajem.

Grodno_Gwiazdka_5

Grodno_Gwiazdka_16

Grodno_Gwiazdka_13

Grodno_Gwiazdka_3

Grodno_Gwiazdka_8

Podczas koncertu w wykonaniu zespołów oraz solistów, prezentujących zdolności wokalne i umiejętności gry na instrumentach muzycznych, poprzedzającego zjawienie się najbardziej oczekiwanej postaci spotkania, dorośli ustąpili środek sali najmłodszym, którzy świetnie się bawili pod czujnym okiem i prowadzeniem działaczki ZPB – członkini Zarządu Głównego i Rady Naczelnej organizacji Renaty Dziemiańczuk.

Grodno_Gwiazdka_4

Grodno_Gwiazdka_9

Grodno_Gwiazdka_11

Grodno_Gwiazdka_10

Grodno_Gwiazdka_14

Grodno_Gwiazdka_15

Grodno_Gwiazdka_17

Grodno_Gwiazdka_18

Skromnie, z nieschodzącymi z twarzy uśmiechami, stali przy ścianie, obserwując dziecięcą zabawę goście honorowi i sponsorzy wydarzenia: konsul RP Zbigniew Pruchniak, pełniący obowiązki szefa Konsulatu Generalnego RP w Grodnie, prezes ZPB Mieczysław Jaśkiewicz, pomysłodawczyni i organizator odbywających co roku w Grodnie spotkań ze Świętym Mikołajem przewodnicząca Rady Naczelnej ZPB Andżelika Borys oraz członkowie delegacji Stowarzyszenia ODRA-NIEMEN z Wrocławia na czele z prezes Iloną Gosiewską. Wydarzenie było rejestrowane przez kilka kamer wideo, należących między innymi do polskiej katolickiej Telewizji Trwam oraz nadającej z Polski dla mieszkańców Białorusi Telewizji Biełsat.

Grodno_Gwiazdka_21

Grodno_Gwiazdka_22

Grodno_Gwiazdka_24

Grodno_Gwiazdka_26

Grodno_Gwiazdka_28

Grodno_Gwiazdka_19

Grodno_Gwiazdka_29

Grodno_Gwiazdka_30

Grodno_Gwiazdka_31

Grodno_Gwiazdka_33

Grodno_Gwiazdka_32

Półtorej godziny śpiewania, tańców i zabaw minęły niezauważenie i przyszła pora na wołanie Świętego Mikołaja, który pojawił się po trzeciej próbie, potwierdzając prawdziwość staropolskiego przysłowia „do trzech razy sztuka”. Święty Mikołaj, którego zagrał wieloletni działacz ZPB Igor Bancer, uspokoił obstępujący go tłum dzieciaków zapewnieniem, że prezent świąteczny przygotował dla każdego bez wyjątku i poprosił najodważniejszych o wyrecytowanie wierszyków w języku polskim bądź zaśpiewanie polskich piosenek. Z chętnych popisania się talentem artystycznym przed Mikołajem ustawiła się kolejka.

Grodno_Gwiazdka_34

Grodno_Gwiazdka_35

Grodno_Gwiazdka_37

Grodno_Gwiazdka_39

Grodno_Gwiazdka_40

Grodno_Gwiazdka_42

Grodno_Gwiazdka_41

Kiedy pragnienie najmłodszych zaśpiewać, czy zarecytować wierszyk Mikołajowi zostało zaspokojone, do głosu dopuszczono gości honorowych uroczystości.

Grodno_Gwiazdka_44

Przemawia konsul RP Zbigniew Pruchniak

Konsul RP Zbigniew Pruchniak dziękował wszystkim, kto przyczynił się do zorganizowania spotkania ze Świętym Mikołajem, szczególnie dziękując pedagogom i rodzicom, którzy przygotowali piękne występy młodych artystów i zaszczepiają w najmłodszym pokoleniu mieszkających na Białorusi Polaków zamiłowanie do polskiej kultury i tradycji.

Grodno_Gwiazdka

Andżelika Borys

Andżelika Borys, jako organizator wydarzenia, dziękowała sponsorom i partnerom ZPB, bez wsparcia, których Świętemu Mikołajowi byłoby ciężko obdarować ponad stu pięćdziesięciu zgromadzonych w jednym miejscu małych Polaków. Wśród pomocników Świętego Mikołaja Andżelika Borys wymieniła: przewodniczącego Komisji Łączności z Polakami za Granicą w Sejmie RP posła Michała Dworczyka, białostocką Fundację na rzecz Pomocy Dzieciom z Grodzieńszczyzny oraz wrocławskie Stowarzyszenie ODRA-NIEMEN.

Grodno_Gwiazdka_47

Przemawia Mieczysław Jaśkiewicz

Wyrazy wdzięczności pedagogom, rodzicom i bezpośrednim organizatorom uroczystości Andżelice Borys i Renacie Dziemiańczuk złożył prezes ZPB Mieczysław Jaśkiewicz.

Znadniemna.pl

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content