HomeSpołeczeństwo„Słoneczko” z Baranowicz na spotkaniu opłatkowym w Sejmie RP

„Słoneczko” z Baranowicz na spotkaniu opłatkowym w Sejmie RP

Zespół dziecięcy „Słoneczko”, działający przy Społecznej Szkole Polskiej im. Tadeusza Reytana w Baranowiczach, uświetnił śpiewem kolęd spotkanie opłatkowe Polaków ze Wschodu z polskimi politykami i działaczami organizacji, wspierających działalność polskich środowisk za wschodnią granicą Polski.

pamiatkowe_z_marszalkiem_i_goscmi

Zespół „Słoneczko” z Marszałkiem Sejmu RP Markiem Kuchcińskim i innymi uczestnikami spotkania

Spotkanie odbyło się 29 grudnia, a jego gośćmi byli między innymi premier Rządu RP Beata Szydło i marszałek Sejmu RP Marek Kuchciński.

Delegację dziecięcą z Baranowicz z towarzyszącymi dzieciom opiekunami – kierowniczką zespołu „Słoneczko” Haliną Breńko oraz dyrektor Społecznej Szkoły Polskiej im. Tadeusza Reytana w Baranowiczach Eleonorą Raczkowska-Jarmolicz – przywiozła do Warszawy przewodnicząca Rady Naczelnej Związku Polaków na Białorusi Andżelika Borys.

Zdjęcie pamiątkowe pod godłem Senatu RP

Zdjęcie pamiątkowe Polaków z Białorusi pod godłem Senatu RP

Dla większości młodych artystów z Baranowicz ta wizyta była pierwszą w życiu okazją do zwiedzenia parlamentu Polski. Wycieczkę po pomieszczeniach parlamentarnych wraz ze zwiedzaniem między innymi Sali Posiedzeń Sejmu zorganizowali dla dzieciaków i reszty gości ze Wschodu, wśród których były delegacje Polaków z Ukrainy, Litwy i Łotwy, gospodarze spotkania – członkowie sejmowej Komisji Łączności z Polakami za Granicą na czele z przewodniczącym, posłem Michałem Dworczykiem.

Dzieci z Baranowicz na Sali Posiedzeń Sejmu RP

Dzieci z Baranowicz na Sali Posiedzeń Sejmu RP

Posdczas wycieczki po Sejmie

Podczas wycieczki po Sejmie

sloneczko_wycieczka_po_Sejmie_1

Spotkanie z rodakami ze Wschodu zaszczycili obecnością liczni parlamentarzyści na czele z Marszałkiem Sejmu RP Markiem Kuchcińskim, Premier RP Beatą Szydło oraz Sekretarzem Stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych RP, odpowiedzialnym za kontakty z Polakami za granicą, wiceministrem Janem Dziedziczakiem.

Marszałek Sejmu zwracając się do gości wspominał o łączących Polaków w Macierzy i za granicą więziach – mimo odległości dzielącej nasze miejsca zamieszkania. Podkreślał również, iż Polacy mieszkający na Wschodzie mogą liczyć na pomoc państwa polskiego – Parlament polski z większą otwartością i uwagą przygląda się życiu naszych rodaków za wschodnią granicą i przygotowuje zmiany mające na celu ich wsparcie i większą dla nich pomoc. Myślmy pozytywnie o Polsce i jej przyszłości – dodał.

Marek Kuchciński dziękując za przybycie złożył rodakom ze Wschodu najlepsze życzenia na nadchodzący Nowy Rok oraz życzył wytrwałości w realizacji planów – Aby w Nowym Roku nie zabrakło Wam siły w dążeniu do celów. Dbajcie o siebie, swoich rodziców, swoich dziadków. Niech nigdy nie zabraknie Wam dla nich szacunku – mówił Marszałek.

przemawia_Borys

Przemawia Andżelika Borys, obok niej – marszałek Marek Kuchciński i wiceminister MSZ Jan Dziedziczak

Przedstawiając delegację z Białorusi Andżelika Borys powiedziała zgromadzonym, że tak liczna reprezentacja mianowicie z Baranowicz na spotkaniu opłatkowym nie jest przypadkowa. Rzecz w tym, że podczas jednego ze spotkań ze śp. Prezydentem RP Lechem Kaczyńskim, Andżelika Borys usłyszała od Pana Prezydenta, iż jego ojciec Rajmund Kaczyński wychował się i dorastał w Baranowiczach, a Lech Kaczyński bardzo chciał osobiście odwiedzić to miasto i spotkać się z mieszkajacymi w nim Polakami.

sloneczko_spiewa_kolede

Śpiewa zespół „Słoneczko” z Baranowicz

Dyryguje

Dyryguje Halina Breńko

Artyści z zespołu „Słoneczko” zademonstrowali, że w kresowym mieście, z którym związane były losy, bądź z którego pochodziły wybitne osobistości polskiej polityki, kultury i historii, polskość wciąż żyje, a społecznośc polska Baranowicz wydaje na świat nowe pokolenia utalentowanych Polaków. W wykonaniu „Słoneczka” zebrani na spotkaniu opłatkowym mieli okazję posłuchać polskie kolędy.

Marek Kuchciński przyjmuje upominki świąteczne od dzieci z Baranowicz

Marek Kuchciński przyjmuje upominki świąteczne od dzieci z Baranowicz

Marek Kuchciński trzyma choinkę z Baranowicz dla Jarosława Kaczyńskiego

Marek Kuchciński trzyma choinkę z Baranowicz dla Jarosława Kaczyńskiego

Dzieci z Baranowicz, poza pięknym wzruszającym śpiewem, obdarowały zebranych własnoręcznie wykonanymi świątecznymi upominkami, które wręczyły na ręce marszałka Marka Kuchcińskiego. Jeden z upominków – przepiękną choinkę ręcznej roboty – dzieciaki poprosiły przekazać osobiście bratu śp. Lecha Kaczyńskiego – Jarosławowi Kaczyńskiemu, także mającemu sentyment do Baranowicz ze względu na biografię taty.

Pamiątka z Baranowicz dla premier Beaty Szydło

Pamiątka z Baranowicz dla premier Beaty Szydło

Zdjęcie pamiątkowe dzieci z Baranowicz z Premier RP Beatą Szydło

Zdjęcie pamiątkowe dzieci z Baranowicz z Premier RP Beatą Szydło

Premier Beata Szydło dziękuje dzieciom

Premier Beata Szydło dziękuje dzieciom

Marszałek Marek Kuchciński dzieli się opłatkiem z Andżeliką Borys

Marszałek Marek Kuchciński dzieli się opłatkiem z Andżeliką Borys

Premier beata Szydło dzieli się opłatkiem z Andżeliką Borys

Premier Beata Szydło dzieli się opłatkiem z Andżeliką Borys

Znadniemna.pl, zdjęcia Marka Zaniewskiego

Najnowsze komentarze

  • Piękne i wzruszające spotkanie.
    Kiedy to oglądałem łzy kapały mi z oczu.
    Kochamy Was.

Skomentuj

Skip to content