HomeKulturaSpotkanie Bożonarodzeniowe Polaków Mińska

Spotkanie Bożonarodzeniowe Polaków Mińska

Spotkanie opłatkowe, połączone z radosnymi, rozśpiewanymi obchodami Narodzin Zbawcy, zorganizował 27 grudnia dla polskiej społeczności Oddział Związku Polaków na Białorusi w Mińsku na czele z prezes Heleną Marczukiewicz.

Minsk_Oplatek_Polonez

Chór „Polonez”

Przyjęcie świąteczne rozpoczęło się od koncertu, który zainaugurowała wykonana przez chór „Polonez” i wspierana śpiewem zgromadzonych, kolęda „Cicha noc”. Chór „Polonez” dostąpił zaszczytu otwarcia spotkania świątecznego polskiej społeczności stolicy, gdyż w tym roku większość mińskich Polaków miała okazję przekonać się o wysokim poziomie artystycznym tego zespołu, uświetniającego w tym roku w okresie Adwentu wszystkie nabożeństwa w stołecznej archikatedrze Najświętszej Maryi Panny. Chór „Polonez” dostąpił też zaszczytu uświetnić śpiewem tegoroczną Pasterkę, celebrowaną przez Metropolitę Mińskiego i Mohylewskiego arcybiskupa Tadeusza Kondrusiewicza.

Minsk_Tadeusz_Kondrusiewicz_Pasterka

Arcybiskup Tadeusz Kondrusiewicz

Minsk_Oplatek_Na_Pasterce

Śpiewa chór „Polonez”

Zgromadzeni na świętowaniu Bożego Narodzenia Polacy Mińska mieli okazję wysłuchać w wykonaniu „Poloneza” kolędy popularne w różnych czasach wśród różnych narodów, między innymi ukraińskie, amerykańskie i, oczywiście, najpiękniejsze dla Polaków – kolędy polskie.

Minsk_Oplatek_Konsul_Mare_ Pedzich

Po występie „Polonezu” gości przyjęcia przywitali, składając świąteczne życzenia, prezes Oddziału ZPB w Mińsku Helena Marczukiewicz oraz kierownik Wydziału Konsularnego przy Ambasadzie RP w Mińsku radca Marek Pędzich.

Kontynuował koncert świąteczny kierowany przez Tatianę Wołoszynę chór „Tęcza”. Zespół zaprezentował jak zawsze czarujące wykonanie najpiękniejszych kolęd polskich, a solistka chóru Ania Januszkiewicz zaśpiewała kolędę w języku włoskim.

Minsk_Oplatek_Olga_Guczek_i_Jednym_Glosem

Solistka Olga Guczek i zespół „Jednym Głosem”

Niezwykle barwne okazało się wystąpienie zespołu „Jednym Głosem”, który zaśpiewał kolędę białoruską oraz kolędę „Wśród nocnej ciszy” we współczesnej aranżacji.

Minsk_Oplatek_Anatol_Drygin_Anastazja_Roskacz

Anatol Drygin i Anastazja Roskacz

Niespodziewanie dla publiczności swój talent wokalny zaprezentowała prowadząca wraz z Anatolem Dryginem koncert świąteczny Anastazja Roskacz. Anastazja studiuje wokalistykę jazzową na Akademii Muzycznej w Gdańsku, a w tym roku spełniło się jedno z jej marzeń – wzięła udział w jednym z najbardziej znanych w Polsce konkursów wokalnych The Voice of Poland.

Minsk_Oplatek

Minsk_Oplatek_Helena_Marczukiewicz

Minsk_Oplatek_Tecza

Chór „Tęcza”

Po koncercie ze słowem do zgromadzonych zwrócił się proboszcz kościoła pw. św. Szymona i Heleny ksiądz Władysław Zawalniuk.

Minsk_Oplatek_Wladyslaw_Zawalniuk

Ksiądz Władysław Zawalniuk

Kapłan powiedział między innymi, że w przypadającą na dzień spotkania świątecznego Niedzielę Świętej Rodziny wszystkich jednoczą nie tylko przepiękne kolędy, lecz jednoczy także duch święta Świętej Rodziny, podczas którego każda rodzina powinna czuć się kościołem i częścią Bożego ludu. Ksiądz proboszcz zachęcił też, aby w tym poczuciu wspólnoty duchowej nie zapominaliśmy o wybitnych i zasłużonych córkach i synach Ziemi Mińskiej, wśród których na szczególną wdzięczność potomnych zasługuje fundator Czerwonego kościoła w Mińsku Edward Woyniłłowicz. Ksiądz Władysław Zawalniuk wyraził nadzieję, że za niezwykłą ofiarność i liczne świadectwa wiary fundator jednej z najpiękniejszych świątyń białoruskiej stolicy zostanie w nadchodzącym 2016 roku uznany za Sługę Bożego.

Minsk_Oplatek_3

Po poświęceniu opłatków przez księdza proboszcza wszyscy zgromadzeni zaczęli się dzielić nimi, składając życzenia świąteczno-noworoczne.

Minsk_Oplatek_2

Minsk_Oplatek_Pedzich

Z sali koncertowej spotkanie przemieściło się do pomieszczenia, w którym radosnego nastroju jego uczestnikom dodawali jedni z najbardziej ulubionych przez mińskich Polaków artystów – zespół „Młode Babcie” pod kierownictwem Marii Rewuckiej. Radosna i rozśpiewana atmosfera zachęcała zgromadzonych do wspólnego śpiewania i tańców, a organizatorzy spotkania zadbali o to, aby wszyscy obecni mogli poczęstować się świątecznymi potrawami.

Minsk_Oplatek_Mlode_Babcie

Zespół „Młode Babcie”

Minsk_Oplatek_Mlode_Babcie_1

Oprócz „Młodych Babć” przed świętującą Narodziny Pana polską społecznością Mińska wystąpili: Nadzieja Brońska, Anna Januszkiewicz, Anastazja Roskacz, duet „Lest” (Weronika Sokołowska i Wiktoria Mołczan), zespół kameralny oraz jedna z gwiazd białoruskiej estrady – piosenkarka Stella.

Minsk_Oplatek_Nadzieja_Bronska

Nadzieja Brońska

Minsk_Oplatek_Ania_Januszkiewicz

Anna Januszkiewicz

Minsk_Oplatek_Anastazja_Roskacz

Anastazja Roskacz

Minsk_Oplatek_Duet_Lest

Duet Lest

Minsk_Oplatek_Zespol_kameralny

Zespół kameralny

Polina Juckiewicz z Mińska, zdjęcia Aleksandra Wasilenki

Najnowsze komentarze

  • Dziękuję Wam Wszystkim za trwanie na straży dziedzictwa kulturowego i narodowego na tych Ziemiach.
    My w Polsce z radością czytamy takie teksty.
    Życzę Wam wszystkiego co najlepsze i w tym i w natępnych latach

Skomentuj

Skip to content