HomeReligiaAbp Kondrusiewicz spełnia swoje marzenia

Abp Kondrusiewicz spełnia swoje marzenia

Katolicy z Białorusi mają powód do radości. 30 sierpnia Metropolita Mińsko – Mohylewski Arcybiskup Tadeusz Kondrusiewicz otrzymał oficjalne pozwolenie od białoruskich władz, na rejestrację nowej uczelni katolickiej – „Mińskiego teologicznego koledżu imienia Jana Chrzciciela”. Uczelnia zostanie otwarta w białoruskiej stolicy.

Abp.Kondrusiewicz i pełnomocnik białoruskiego rządu ds. religii i narodowości – Leonid Huliaka. fot. Catholic.by

Abp.Kondrusiewicz i pełnomocnik białoruskiego rządu ds. religii i narodowości – Leonid Huliaka. fot. Catholic.by

Jak powiedział hierarcha, uczelnia będzie odpowiadać na wezwania Soboru Watykańskiego II i Biskupów Rzymu, będzie zwiększać rolę osób świeckich w życiu Kościoła.

Każdy będzie mógł tam zdobywać wiedzę z zakresu teologii, filozofii, katechezy, studiów biblijnych, liturgii, historii, prawa kanonicznego, działalności dobroczynnej, poradnictwa rodzinnego, komunikacji społecznej i innych dziedzin życia. W wywiadzie dla Radia Watykańskiego arcybiskup Kondrusiewicz powiedział, że uczelnia będzie oparta na bazie już istniejącego „Centrum szkoleniowego dla katechetów” archidiecezji mińsko – mohylewskiej.

„Trzy lata temu otworzyłem ośrodek przygotowania do pracy katechetów. On działa z powodzeniem, a w tym roku pierwsi jego absolwenci otrzymali dyplomy. To była dla nas wielka radość, ale musimy patrzeć w przyszłość. Musimy wiedzieć, że potrzebni są nie tylko katecheci, ale także konsultanci rodzin, pracownicy sfery dobroczynności, ludzie potrafiący zająć się mediami – od gazetki parafialnej począwszy do stworzenia witryny internetowej.

Abp Kondrusiewicz podkreślił, że studenci otrzymają nie tylko wiedzę katechetyczną, ale prawdziwe wykształcenie teologiczne z różnych specjalności tj: teolog – doradca rodzinny, teolog – katecheta , teolog – ekspert w dziedzinie społecznej nauki Kościoła i innych.

Hierarcha powiedział, że powstanie koledżu, jest tylko pierwszym krokiem, aby spełnić się mogło jego długoletnie marzenie – stworzenie fakultetu teologicznego lub instytucji szkolnictwa wyższego, mogącej kształcić nie tylko przyszłych kapłanów, ale także osoby świeckie. Według arcybiskupa Kondrusiewicza , otwarcie koledżu i jego rejestracja przez państwo pomogą w realizacji tego marzenia.

Na Białorusi istnieją już seminaria duchowne w Pińsku i Grodnie oraz Koledż Katechetyczny w Baranowiczach.

Kresy24.pl/catholic.by

 

Najnowsze komentarze

  • Czy kościół depolonizuje Polaków na Białorusi ? Słyszałem, że szczególnie gorliwi w tym są niektórzy księża z Polski. Moim zdaniem gonić takich watykanistów bo jak Ojczyzny nie szanują to i Boga szanować nie mogą.

Skomentuj

Skip to content