HomeReligia5 września kanonizacja bł. Matki Teresy z Kalkuty

5 września kanonizacja bł. Matki Teresy z Kalkuty

Bł. Matka Teresa z Kalkuty zostanie ogłoszona świętą w niedzielę 5 września 2016 roku, w 19. rocznicę jej śmierci – podaje włoski dziennik katolicki „Avvenire”, powołując się na Włoską Agencję Dziennikarską AGI. Będzie to jedno z ważnych wydarzeń Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia rozpoczynającego się 8 grudnia tego roku.

mother-teresa090

Matka Teresa z Kalkuty, założycielka Zgromadzenia Misjonarek Miłości urodziła się 26 sierpnia 1910 w rodzinie albańskiej w Skopje, ale większą część swego życia spędziła w Indiach. Mając 18 lat wstąpiła do irlandzkiego zgromadzenia sióstr loretanek, które wysłało ją niebawem do Indii i tam, w Kalkucie, w 1946 r. założyła Zgromadzenie Misjonarek Miłości, zatwierdzone przez Stolicę Apostolską w 1950 i działające dziś na całym świecie.

W 1979 roku otrzymała Pokojową Nagrodę Nobla za troskę o najuboższych, opuszczonych i najbardziej potrzebujących. Była też wielką obrończynią życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci. Zmarła w opinii świętości 5 września 1997 w domu macierzystym swego zgromadzenia w Kalkucie.

Wobec szerokiego zasięgu jej dzieła i powszechnego przekonania o jej świętości Jan Paweł II zezwolił na rozpoczęcie jej procesu beatyfikacyjnego już w dwa lata po jej śmierci, a więc przed upływem wymaganych 5 lat. A 19 października 2003 osobiście ogłosił ją błogosławioną na Placu św. Piotra w Rzymie.

Znadniemna.pl za niedziela.pl

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content